Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

5 tips för dig som är arbetslös

Allt fler tjänstemän blir arbetslösa. Att tvingas söka jobb i en lågkonjunktur är urjobbigt, men här är fem tips som underlättar sökandet.

Johanna Rovira Publicerad
Ung kvinna vid en bärbar dator, söker arbete på Platsbanken.
Deppa inte, uppdatera ditt cv och ta hjälp av andra. Det är några tips för dig som blivit arbetslös. Foto: Jessica Gow/TT.

1.Deppa inte ihop. 

Det är visserligen bittert att bli petad av  en arbetsgivare som du varit lojal mot i med- och motgångar, men handlar det om arbetsbrist behöver du inte ta det personligt. Inventera dina kunskaper för att ta reda på vilka dina starka sidor är och vad du kan locka nya arbetsgivare med. Du kan också kolla med tidigare kollegor för att få bättre insikt om vad du är bra på och förhoppningsvis bli uppmuntrad på köpet. Fasta rutiner har också hjälpt många arbetslösa att hålla modet uppe. 


2. Uppdatera allt. 

Det gäller framför allt ditt CV som ju ska anpassas efter varje jobb du söker, men också sociala medier. Kolla att det inte finns bilder eller inlägg som kan misstolkas av presumtiva arbetsgivare och se till att skaffa en Linkedinprofil  om du inte redan har en. På Linkedin kan du förutom att lägga upp ditt cv och leta lediga jobb också ge en signal om att du är tillgänglig för nytt jobb.


3. Ta hjälp från andra. 

Utnyttja dina befintliga nätverk och utöka dem gärna. De flesta jobben fås trots allt via kontakter. Du kan också testa att skaffa en jobbsökarkompis som du kan dela såväl dina erfarenheter som med- och motgångar med. Det kan vara en före detta kollega eller en helt ny bekantskap som befinner sig i samma situation som du. Ta också hjälp av din omställningsorganisation om du har möjlighet till det.


4. Tråla brett. 

Ju fler jobb du söker desto större är chansen att du hittar ett nytt. Och nöj dig inte med att enbart söka utlysta jobb inom någon specifik bransch. En så kallad spontanansökan ökar dina chanser rejält liksom att söka dig till andra branscher än den du jobbat i tidigare.  


5. Håll ut.

Det kan kännas tröstlöst att få nej från företag du sökt jobb på, om de överhuvudtaget ens har besvarat din ansökan. Men ge inte upp. Ett sätt att få in en fot på arbetsmarknaden igen är att söka jobb som konsult på ett bemanningsföretag. Kanske en utbildning kan få dig mer attraktiv på arbetsmarknaden? Att starta eget är ett annat alternativ till fast anställning.  

 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Därför har äldre svårare att få nytt jobb

Äldre arbetssökande fastnar oftare i långtidsarbetslöshet, en utveckling som oroar Arbetsförmedlingen. Ålderism pekas ut som en orsak, likaså inaktuell kompetens. Så vill Arbetsförmedlingen angripa problemet.
Johanna Rovira Publicerad 31 augusti 2026, kl 06:01
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa.
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa. Foto: Mats Andersson

Var femte arbetssökande har fyllt 55 år, och antalet äldre arbetslösa ökar, visar en rapport från Arbetsförmedlingen. Rapporten pekar också på risker att arbetslösheten bland 55-plussare kommer att ligga kvar på höga nivåer framöver.

–Vi ser nu att arbetslösheten minskar, men det går långsamt och gruppen äldre har det tuffare i konkurrensen. De har inte samma chans som yngre arbetslösa att få jobb när ekonomin vänder uppåt, säger Marcus Löwing, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen. 

Utbildningsnivå och ålderism möjliga orsaker 

Kort utbildning, inaktuell kompetens och funktionsnedsättningar som påverkar arbetsinsatsen räknas av Arbetsförmedlingen upp som möjliga förklaringar till motståndet mot äldre på arbetsmarknaden. 

Åldersdiskriminering pekas också ut som en tydlig bov i dramat. Gamla fördomar om äldres minskade drivkraft, flexibilitet och inlärningsförmåga lever kvar trots att forskning inte visar något samband mellan hög ålder och sämre prestation.

– Forskning ger stöd för att det förekommer diskriminering mot äldre. Det är jätteviktigt att arbetsmarknadens parter medvetandegör problematiken och motverkar den här samhällsutmaningen i ännu högre grad framöver, säger Marcus Löwing. 

Åldersdiskrimineringen är ett stort samhällsproblem, konstaterar Arbetsförmedlingen i sin rapport. Pensionsbolaget SPP har tidigare räknat ut att Sveriges nota för att äldre arbetslösa tvingas gå i pension i förtid, uppgår till 11,4 miljarder kronor årligen i utebliven tillväxt. 

Dyrt för samhället med förtida pensioneringar 

SPP förordar bland annat sänkt arbetsgivaravgift för äldre, och även Arbetsförmedlingen är inne på subventionerade anställningar för de äldre personer som har svårast att ta sig tillbaka in på arbetsmarknaden.

– Vi behöver sänka trösklarna för den som stått utanför länge, för att underlätta återgången till arbetslivet. Men vi vill också se ökade möjligheter till kompetensutbildning, även för äldre, så att man står rustad för förändringar på arbetsmarknaden, säger Marcus Löwing.

– Det är också viktigt att de arbetslösa får hjälp så tidigt som möjligt att gå kortare arbetsmarknadsutbildningar riktade mot områden med tydlig arbetsbrist.
 

Efter 300 sökta jobb utbildar sig Mikael till maskinsnickare

En som fått chans att gå en kortare arbetsmarknadsutbildning, men först efter närmare två år som arbetslös, är Mikael Bergbom. Trots ett digert cv och uppemot 300 sökta jobb i alla möjliga roller och branscher, nappade ingen arbetsgivare. Nu utbildar han sig till maskinsnickare och håller tummarna för att det vänder i november när kursen är klar.

– Jag har jättemycket spring kvar i benen, säger Mikael Bergbom.

Så många äldre är arbetslösa 

• 2025 var cirka 75 000 av de inskrivna arbetslösa 55 år eller äldre, vilket är drygt 4 000 personer fler än 2024. 

• Totalt utgör andelen personer som fyllt 55 drygt en femtedel av alla arbetslösa. Bland dem som varit utan arbete längre än ett år är andelen 28 procent, och bland dem som varit utan arbete i mer än två år är var tredje person 55 år eller äldre.

• Äldre arbetslösa har ökat stadigt som andel av de långtidsarbetslösa sedan 2018.

• Andelen äldre arbetssökande med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga har legat relativt oförändrad runt 25 procent sedan 2010.

• 28 procent av de arbetslösa som är 55 år eller äldre saknar gymnasieutbildning.

Källa: Arbetsförmedlingen