Hoppa till huvudinnehåll
Hybridarbete

”Arbetsgivaren lyssnar inte på medarbetarna”

Hos mobiloperatören Tre ska samtliga medarbetare vara på kontoret minst fyra dagar i veckan. Klubben är kritisk till de nya reglerna.
– Arbetsgivaren har inte varit intresserad av en dialog, säger David Westin, Unionens klubbordförande.
David Österberg Publicerad
Kontorshuset Tre och David Westin klubbordförande
David Westin, klubbordförande i Unionenklubben på Tre, tycker att arbetsgivaren är oflexibel som tvingar alla anställda att vara på kontoret fyra dagar i veckan. Pressbild

Efter pandemin ville mobiloperatören Tre locka tillbaka medarbetarna till kontoret. Företaget sjösatte ett projekt som på olika sätt skulle göra kontoret till en plats att längta till. Så småningom infördes också regeln att personalen skulle arbeta huvuddelen av sin arbetstid på plats (vissa avdelningar, som kundtjänst, jobbade dock alla dagar från kontoret).

I våras skärptes reglerna. Nu gäller att distansarbete tillåts maximalt en dag per vecka.

– Vi är kritiska till de nya reglerna. Vi tycker inte att företaget har lyssnat på medarbetarna och vi tycker att deras synsätt är oflexibelt. Olika roller har olika förutsättningar. I vissa roller passar det bättre att vara mycket på kontoret, i andra är det en fördel att jobba ostörd på distans. Arbetsgivaren har heller inte varit intresserad av dialog utan har bara fattat beslutet uppifrån och ner, säger David Westin, Unionens klubbordförande.

Hur motiverar arbetsgivaren att ni ska vara på plats fyra dagar i veckan?

– Motiveringen är samma som tidigare: mycket av Tres styrka är att vi skapar tillsammans när vi jobbar tillsammans. Företaget anser att kreativiteten och idéarbetet blir bättre när vi jobbar från kontoret.

Ligger det något i det?

– Absolut. Men det finns också stora fördelar med att jobba hemifrån. Många anser att de jobbar mycket bättre på distans, där de inte blir störda av de där spontana mötena. En bra arbetsgivare borde se att människor har olika behov. Vi har gått från ett samhälle där det var viktigast att tjäna mycket pengar till ett där livskvaliteten är viktigast. Att få livspusslet att gå ihop är livskvalitet. Risken är att man med det här beslutet tappar kompetens till konkurrenter med större flexibilitet.

Vill ha samtal vid kaffemaskinen

Rozita Dadras är HR-chef på Tre. Hon säger att företaget redan innan pandemin fattade ett strategiskt beslut att satsa på ett bra kontor. 2018 stod det 14 våningar höga kontorshuset färdigt.

– Vår affär bygger väldigt mycket på samverkan mellan olika enheter. Huset är navet för tempo, lärande och innovation. Vi behöver samtalen vid kaffemaskinen. Det är så mycket man missar när man inte är på plats. Fler och fler företag ser värdet av att få in fler medarbetare i huset.

Räcker det inte att folk är på plats tre dagar i veckan?

– Vi vill skapa förutsättningar för snabbare beslut och bättre lärande. När man oftare är på plats tillsammans blir det enklare. Fler dagar hemifrån kräver mer planering.

Har klubben fel när den säger att det i vissa roller passar bättre att jobba hemifrån och att ni är oflexibla som inte ser det?

– Vi har haft team som har jobbat mer eller mindre heltid på distans. För dem känns det här såklart som en stor förändring. Men vi har fortsatt en stor flexibilitet. Man har möjlighet att vara hemma en dag i veckan och om det är speciella omständigheter fler dagar, givet att det passar verksamheten. Och är man förälder har man självklart möjlighet att hämta och lämna när det passar. Men återigen: vår affär bygger på samverkan och det finns inga isolerade enheter. 

Fungerade arbetet mycket sämre under pandemin?

– Nej. Men skillnaden då var att nästan alla jobbade hemifrån. Allt, även sociala aktiviteter, var digitalt. Nu är vi tillbaka och mycket av arbetet sker utanför mötesrummen, i de spontana mötena. Det missar man om man inte är på kontoret.

Kan kontorsreglerna försvåra rekryteringen av nya medarbetare eller innebära att medarbetare säger upp sig?

– Tre har ett starkt varumärke och vi har aldrig haft svårt att rekrytera. Men det är klart att det kan finnas människor som inte tycker att det här arbetssättet passar dem. Å andra sidan vet jag att vår företagskultur – och vårt kontorshus – lockar väldigt många. Dessutom blir det lättare att arbeta med både den fysiska och psykosociala arbetsmiljön när medarbetarna jobbar från kontoret.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Hybridarbete

Undersökning: Backlash för hemarbete

8 av 20 företag har skärpt reglerna för att jobba hemifrån senaste året. Det visar en undersökning Kollega gjort bland Unionenklubbar på 20 svenska företag. Åtstramningarna väcker starka reaktioner.
Elisabeth Brising, Lina Björk, David Österberg Publicerad 20 oktober 2025, kl 06:00
Dragkampen om kontoret. 8 av 20 företag har skärpt reglerna för att jobba hemifrån senaste året. Det visar en undersökning Kollega gjort bland Unionens klubbar. Illustration: Fredrik Tjernström

Under pandemin förändrades svenskt arbetsliv. Fem år senare pågår en dragkamp om hemmajobbandet mellan livspusslande kontorsarbetare och företagens ledningar. Kollega har gjort en undersökning bland Unionenklubbar på 20 kända svenska företag. Den visar att 8 av arbetsgivarna skärpt reglerna för hemarbete det senaste året. 

Några exempel är Volvo Group och Tre. Telia och H&M diskuterar också åtstramningar. Totalt har alltså 10 av 20 företag skärpt reglerna för hemarbete senaste året eller diskuterar att göra det. 

Storm av känslor på Volvo 

Unionens klubbar berättar om anställda som känner besvikelse, oro och frustration på företag som skärper reglerna. På lastbilstillverkaren Volvo Group i Göteborg har 100 procent office first sedan i vintras lett till en ”storm av känslor” hos de som tidigare hade mer flexibilitet. 

Hans Rödström
Hans Rödström, Unionen Volvo Group Göteborg. Foto: Privat

– De tycker att det finns en övertro hos arbetsgivaren på att man är mer produktiv på ett clean-desk-kontor. Att vi är tillbaka i samma arbetsmiljöproblem som före pandemin när alla sitter i landskap och stör varandra i olika teamsmöten, säger Hans Rödström, ordförande i Unionenklubben på Volvo Group i Göteborg.

Åtstramningen av hemarbetet i svenska företag följer en internationell trend. Amerikanska bolag som Dell, Amazon, JP Morgan Chase och Citigroup har ändrat policy 2025 och infört kontorskrav fem dagar i veckan. 

De flesta företag i Kollegas undersökning kräver fortfarande 2-3 dagar på kontoret och erbjuder hemarbete resten av arbetstiden. Men ingenting pekar mot att det blir mer tillåtet med hybrid framöver. 

Även nationell statistik från SCB visar att andelen som jobbar hemifrån minskat något. Mellan 2023 och 2024 sjönk andelen som jobbar hemifrån med 1 procentenhet. 

Olika regler väcker irritation

Kollegas enkät visar att på en majoritet företag finns olika regler för hybridjobbande mellan olika chefer och avdelningar. Flexibilitet ses som en förmån för de som får jobba hemma, men det leder också till irritation hos anställda som inte kan eller får det för chefen . 

Ett exempel är Telia där det förs diskussioner om att förtydliga kravet på regeln om kontoret i första hand, vilket innebär tre av fem dagar per vecka. Kravet ska skärpas upp eftersom reglerna inte efterlevs av alla. 

Thomas Andersson är Unionens klubbordförande på Telia Company: 

Thomas Andersson, Telia Company.
Thomas Andersson, Unionenklubben på Telia Company. Foto: Telia

–  Det är lite upp till varje avdelningschef hur mycket man ska vara på kontoret utifrån verksamhetens behov, men efter förtydligandet blir det minst tre dagar. Det finns de idag som arbetar mer eller mindre hemifrån fem dagar i veckan. Samtidigt finns det vissa medarbetare som inte får jobba hemma alls för sin närmsta chef trots att det går rent tekniskt, säger han. 

Det här är en rättvisefråga tycker många Unionenmedlemmar, enligt facket på Telia. 

De har föreslagit att anställda erbjuds utrustning för hemma-kontoret för att säkerställa en bra arbetsmiljö även där. Men det är inget arbetsgivaren nappat på. 

– Det är lite ironiskt att vi jobbar med lösningar för att kunna jobba på distans, men att företaget självt begränsar den möjligheten för vissa medarbetare även om det rent tekniskt är möjligt, säger Thomas Andersson.

Här har man skärpt

8 företag där reglerna skärpts senaste året enligt facket: 
Ericsson, Randstad, Tetra Pak, Tre, Volvo Cars, Volvo Group, Paradox, Sandvik (på vissa bolag/orter). 

Här diskuteras skärpningar av regler: 
Telia Company, H&M. 

Inga förändringar senaste året: 
Dustin (skärpte för två år sedan), Siemens, Sas kontor, Saab, Spotify, Vattenfall, Hitachi, Ica:s kontor, Scania, IBM Sverige. 

Techbranschen går åt helt olika håll

Tekniken gör det enklare än någonsin att jobba ihop på olika platser. Men i techbranschen väljer företagen diametralt olika spår. Paradox Interactive har krävt att alla anställda är på kontoret på heltid från 1 september i år, medan Spotify tillåter arbete varifrån man vill. Gustav Palmqvist är Unionens klubbordförande på Paradox. 

Hur är stämningen nu?

Gustav Palmqvist
Gustav Palmqvist, klubbordförande Paradox. Foto: Privat

– Det blev ganska starka reaktioner i vintras när företaget släppte nyheten och det påverkar fortfarande stämningen. Personer hade anpassat sin tillvaro till att vara två dagar hemma med allt från hundar till att spara på pendelkortet, säger han. 

Nya regler utan förhandling

På de flesta företag förhandlas inte hybridregler alls, utan ledningen ger direktiv. De som testar hårdare kontorskrav gör det ofta efter nedskärningar.  Man vill se om fler på plats kan öka effektivitet, samarbete och innovation.

Ödsliga kontorslandskap är dessutom väldigt dyra i hyra för arbetsgivaren.  Samtidigt är ironiskt nog ett argument för att få jobba hemma att kontorslandskap gör jobbet ineffektivt.  Hemma finns en tyst egen plats. 

Så många dagar måste anställda vara på kontoret: 

  • Alla dagar: Volvo Cars, Volvo Group och Paradox Interactive.
     
  • 4 dagar/vecka: H&M, Tre. 
     
  • 3-4 dagar per vecka: Sandvik. 
     
  • Minst halva arbetstiden/2-3 dagar per vecka: Dustin, Siemens, Tetra-Pak, Vattenfall, Hitachi, Telia Company, ICA:s kontor, IBM, Randstad (interna anställda), Saab (primärt på plats, minst halva veckan, tillfälliga undantag). 
     
  • Flexibla lösningar: Sas kontor, Scania.  
     
  • Helt flexibelt: Spotify (jobba var du vill, men de flesta väljer några dagar på kontoret och några hemma)

Källa: Kollegas enkät med Unionenklubbar på företagen. 

Om undersökningen
Kollega ställde frågor till Unionenklubbarna på 20 kända företag.  Majoriteten är stora privata arbetsgivare. Två företag är representanter för nischade branscher som tech. 

Kollega frågade: 
Har era distansregler stramats åt det senaste året?
Planeras några skärpningar/förändringar framöver?
Reaktioner på nya regler från era medlemmar?