Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Läs böcker - och bli en bättre chef

Visioner, motgång och makt. Inom världslitteraturen finns klassiska teman som kan synliggöra dina styrkor och svagheter. Skönlitteratur kan utveckla ditt ledarskap.
Publicerad
Chef läser böcker i skön fåtölj.
Läs böcker och utvecklas som ledare. Att ta sig tid att läsa kan gör att man kan få nya perspektiv på saker i ens vardag - och på jobbet. Foto: Colourbox.

Vad har Strindberg, Shakespeare och Dostojevskij att göra med ledarskap och förändringsarbete? En hel del.

Det menar Mattias Fyhr som utvecklar chefer genom att korsa ledskapsteorier med humanistisk kunskap.

Med hjälp av skönlitteratur och filosofi vässar han ledare till förbättrad självkännedom, kreativitet och kommunikation.

– Humanioran är lite för bra och stimulerande för att bara häcka på högskolorna. I synnerhet som näringsliv och organisationer törstar efter kunskap som stämmer med dagens krav på ledare, säger Mattias Fyhr som driver företaget Origo Consulting.

Ledarskap i praktiken: Klassiker ger insikter

Enligt Mattias Fyhr är skönlitteratur en effektiv väg för att driva de förändringar som ständigt efterfrågas i moderna företag och organisationer. Ett arbete som många gånger misslyckas.

– Anledningen till att förändringsarbetet kör fast är oftast bristande kunskap i att förstå och kommunicera med människor. Att läsa skönlitteratur är en väg att begripa och reflektera över egna och andras beteenden, behov och drivkrafter. Litteraturen triggar både känslan och tanken, på ett märkligt och inspirerande sätt.

Genom att djupdyka i världslitteraturens klassiker – exempelvis Machiavellis Fursten, Shakespeares Julius Caesar och Strindbergs Hemsöborna – kan ledarskapsfrågor som visioner, styrning, mångfald, motgång och makt göras konkreta.

– Att diskutera böckerna gör att man får en chans till nya perspektiv, att skärpa tanken och att dessutom få syn på sina styrkor och svagheter som ledare, säger Mattias Fyhr.

Skönlitteraturens lektioner för ledare

Med avstamp i de skönlitterära texterna väcks frågor kopplade till det egna ledarskapet: Vad driver mig? Varför vill jag vara chef? Vad kännetecknar ett gott förändringsarbete? Hur ser jag på mina medarbetare? Vilka är mina strategier för att kommunicera? Hur kan jag utveckla mig?

I många andra länder, som USA, Storbritannien och Frankrike, är goda kunskaper i humaniora självklart för ledare. Däremot har samma bildningstradition saknats i Sverige. Men nu tycks något börja hända. I dag har exempelvis Handelshögskolan i Stockholm infört bokcirklar på schemat. Syftet är att göra studenterna – som ju är framtidens makthavare – mer analytiska, kreativa och bättre på kritiskt tänkande.

Mattias Fyhr framhåller att bildning inte handlar om att kunna svänga sig med referenser.

– Det innebär i stället att öppna sig för nya kunskaper om mänskligt tänkande och agerande. Förutom att bredda referensramarna har jag märkt att bildning dessutom stärker självförtroendet och gör oss lite mer rakryggade.

Text: Gertrud Dahlberg. 

11 LÄSTIPS SOM UTVECKLAR LEDARE

Mathias Fyhr, som utvecklar chefer med hjälp av litteratur, har några favoritböcker.

Makt och drivkrafter: Fursten av Niccolò Machiavelli.

Förändringsarbete: Livläkarens besök av P.O. Enquist.

Kommunikation och retorik: Julius Caesar av William Shakespeare.

Kvinnligt respektive manligt ledarskap: Kronprinsessan av Hanne-Vibeke Holst.

Balans i livet: Tio tankar om tid av Bodil Jönsson.

Plikt, ansvar och lojalitet: Mörkrets hjärta av Joseph Conrad.

Ledarskap i motgång: Kung Oidipus av Sofokles.

Självkännedom: Brott och straff av Fjodor Dostojevskij.

Gruppdynamik: Flugornas herre av William Golding.

Motivation, stimulans och effektivitet: Främlingen av Albert Camus.

Kommunikation: Röda rummet av August Strindberg.

CHEF, VARFÖR LÄSER DU?

Patric Pettersson

PATRIC PETERSSON,

security director, Volvo i Göteborg.

– Det gör mig klokare och mer lyhörd. Som ledare har jag lärt mig mycket av de stora sagorna, där det onda och goda inte alltid är självklart. Det är element som påminner om den knepiga verkligheten. Ur Machiavellis Fursten kan jag dra paralleller till att styra människor med antingen morot eller piska. Piskad personal blir inte öppen för förändring, omhändertagna medarbetare blir kreativa.

Tinni Ernsjöö Rappe

TINNI ERNSJÖÖ RAPPE,

director, Art Initiative and Literary Agenda, Handelshögskolan i Stockholm.

– Det är ett sätt att uppleva världen ur en annan människas perspektiv. Det vidgar empatin, ökar reflektionsförmågan och väcker existentiella frågor som i förlängningen kan skapa trygghet inför tillvarons komplexitet. Och det är något chefer behöver.

– Vi erbjuder våra studenter att delta i en bokcirkel där de under ett år läser och diskuterar sju aktuella skönlitterära verk.

Anders Johansson

ANDERS JOHANSSON,

business implementation officer, Husqvarna Construction. 

– Det ökar förmågan att hålla fokus. Att berätta historier är en kraftfull metod för att involvera människor, och det har blivit ett sätt för mig att uppnå mina mål. Jag ledde nyligen en workshop om något så torrt som kravhantering. Genom att beskriva det med hjälp av en privat anekdot tror jag att jag lyckades levandegöra något som annars ingen skulle ha lagt på minnet.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

TRR: Det löser sig för 9 av 10

Att bli arbetslös som chef kan vara omtumlande. Men det hjälp att få. Ett sätt är TRR:s särskilda program för chefer som hjälpt många ledare tillbaka i till en chefsposition.
Gertrud Dahlberg Publicerad 30 april 2026, kl 06:01
Erica Sundberg, operativ chef på TRR, står i en kontorsmiljö. Bilden kopplar till TRR:s stöd för chefer som söker nytt jobb.
Enligt Erica Sundberg, operativ chef på TRR, har 1 000 chefer vänt sig till organisationen de senaste två åren, varav 300 har deltagit i programmet Chefsforum. Foto: Jeanette Hägglund

Så kommer du igen om du förlorat jobbet

Vad gör man när chefsjobbet försvinner? Läs om Hans Lennermo och Jesper Ljung, två erfarna chefer som förlorade jobbet – och tvingades tänka om. 
I tre artiklar berättar de om chocken, deras bästa råd till andra chefer och vilket stöd som finns på vägen tillbaka till arbetslivet.

Det finns ett slags dold arbetsmarknad för chefer där det personliga varumärket och nätverket har mycket stor betydelse.  Många gånger är det informella processer i rekryteringen. Det menar Erica Sundberg, operativ chef på omställningsorganisationen TRR.

– Det är inte ovanligt att chefstjänster tillsätts utan traditionella annonser och att rekryterare spelar en stor roll, säger hon.

– Chefer är ofta vana vid att stötta andra och det kan upplevas som en sårbar situation att själv behöva stöd som arbetssökande, förklarar Erica Sundberg.

Chefsforum riktar sig till höga chefer som haft personal- och verksamhetsansvar och består av fem träffar. Fokus ligger på att bygga och boosta det personliga varumärket. Programmet erbjuder bland annat utbildningar, webbinarier, kontakt med rekryterare, olika övningar och anpassas efter deltagarnas förutsättningar.

TRR erbjuder även stöd till chefer på lägre positioner. De senaste två åren har sammanlagt 1 000 chefer vänt sig till organisationen, varav 300 har deltagit i programmet Chefsforum.

– I stort sett alla chefer som vi har kontakt med hittar en ny lösning med jobb, studier eller eget företag. De flesta, 84 procent, får en ny anställning, 6 procent startar eget företag och 10 procent börjar längre studier, säger Erica Sundberg.

TRR:s 7 tips när du är arbetslös som chef

  • Se omställningen som en naturlig del av dagens arbetsliv. 
  • Kom i gång med arbetssökandet direkt, vänta inte. 
  • Hur kan du paketera ditt cv och din Linkedinprofil bättre?
  • Vad behöver du fylla på med för att vara attraktiv på framtidens arbetsmarknad? Kompetensutveckla dig.
  •  Håll dina närverk varma – det är A och O. Ring upp dina kontakter och föreslå en lunch. 
  • Våga berätta för alla att du söker ett nytt jobb. En person kan känna en annan person som känner till ett ledigt jobb.
  •  Vad skulle du göra om du inte var chef? Att tänka så kan ge nya perspektiv och idéer.