Hoppa till huvudinnehåll
Hälsa

Kollega testar: Hitta bästa julsenapen

Barnträck eller en bit av himlen? Kollega har testat fem senapssorter och funnit favoriter.
Linda Svensson Publicerad
Fem senapssorter

Ingen skinka utan senap. Eller? Om Kollegas testpanel får välja blir det sannolikt inte någon likörsenap på smörgåsen i år. Inte nästa år heller för den delen.

Colmans mustard

(Bilden överst till h) Stark senap av Dijontyp, 100g, 17:90 

"Åh, herregud, det här är inget för min magkatarr kan jag säga."
"Oaptitlig ljusgul färg som ger fel associationer... På tok för stark. Tårarna rann."
"Nästan outhärdligt stark."
"Nästäppan släppte direkt! Härlig o stark men kan ta död på skinksmaken om man tar för mycket"
"Stark och bara stark, ingen vidare smak på den."
"En intensiv och snabbt avklingande kryddattack mot tunga och gom. Intressant upplevelse."

Medelbetyg: 2,7

Slottssenap

(Tuben på bilden) Original, 200g, 13:90

"Smakar som senap ska smaka, söt, inte för stark och god."
"Stabil, trygg, tam men ändå rätt senapssmak, Inget krångel. Passar alla - även barnen."
"En klassiker i mellanmjölkens land."
"Ingen stor smaksensation men fungerar alltid."
"Inte så dum faktiskt. Den överträffar mina lågt ställda förväntningar."
"Smakar som nåt man kanske kletar på korven från korvmojjen."

Medelbetyg: 3,5

Druvan likörsenap

(Tredje burken från v) Med äkta citruslikör, 105g, 21:90 

"Stinker på långt håll som någon parfymerad röra. Helt utan senapskaraktär."
"Smakar som det är något fel på den."
"Bara konstigt. Låt den stanna i butiken."
"Inte god!"
"Helt enkelt vidrig! Smakar som om man fått en WC-rent i munnen."

Medelbetyg: 1

Slotts skånska senap

(Längst till v) 250g,19:90

"Inte så stark som man ska tro. Godkänd men för lite senapssmak."
"Söt, lite starkare än tubsenapen men också god."
"Mustig, syrlig, smakfullt kornig."
"En gammal favorit som står sig. Snyggast färg."
"Smakar senap, på ett negativt sätt. Jag är ingen senapsälskare."
"Mer söt än stark."

Medelbetyg: 3,3

Druvan honungssenap

(2:a från v) 195g, 23:90 

"Gick upp i näsan direkt. Bra mot snuva men tar död på skinkan och smaklökarna."
"Kan bli en favorit. Lagom stark och mycket god."
"Stark, bränner på tungan. Ettrig. Ingen smak av honung. Unken lukt."
"God, spännande blandning, mörkgrön fin färg."
"Den här var faktiskt god! Jag avskyr egentligen senap. Stark. Godare än den ser ut att vara."
"Stark och söt på samma gång. Helt klart favoriten."

Medelbetyg: 3,5

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Hälsa

Styrketräning efter 50 kan minska risken för en för tidig död

Styrketräning är den viktigaste träningsformen efter 50. Att lyfta tungt bygger muskelmassa som längre upp i åldern minskar risken för fall och en för tidig död. Och den bästa nyheten av alla: det är aldrig för sent att börja.
Ola Rennstam Publicerad 8 september 2026, kl 06:00
Två personer över 50 utför styrketräning med hantlar respektive en träningsställning.
Styrketräning efter 50 kan bromsa den åldersrelaterade förlusten av muskelmassa. För att träningen ska ge effekt behöver belastningen vara tillräckligt tung och träningen återkomma över tid. Foto: Colourbox

När din kropp åldras blir dina leder och muskler stelare. Du förlorar också muskelmassa snabbare än tidigare. Muskelförtviningen börjar faktiskt redan efter 30, men sker då så långsamt att du inte märker det. Men i medelåldern går förlusten allt snabbare – och vips upptäcker du att du inte orkar göra saker du förr klarade utan problem.

Men misströsta inte - det finns hopp. Sebastian Edman är postdoktor vid Karolinska institutet och forskar om hur muskelmassan förändras med åldern. Hans budskap är tydligt:

– Att förlora muskelmassa är en naturlig del av åldrandet, men du kan bromsa den processen betydligt genom att träna styrka regelbundet. Det är en konstant kamp som man måste hålla i över tid.

Muskelmassan avgörande vid sjukdom och skador

Särskilt efter 50 blir styrketräning avgörande, understryker han. Genom att få in det i din vardag bygger du en grund som du har nytta av resten av livet, och som till och med kan minska risken för en för tidig död.

– En bra muskelmassa minskar risken för fall, och skulle du halka på en isfläck klarar du dig bättre. Individer med en frisk muskelmassa som drabbas av något allvarligt, som exempelvis cancer eller hjärtproblem, tenderar också att klara sig bättre än andra. Musklerna är en proteinreserv som behövs vid en akut kris.
 

Kvinnor bygger muskler lika bra som män

Sebastian Edmans forskning visar att äldre har lika god förmåga att bygga muskelvävnad som yngre personer. Och kvinnor har, tvärtemot vad många tror, samma relativa förmåga som män att öka sin muskelmassa.

– Det där är lite av en myt. Kvinnor har mindre muskelmassa, men den ökar procentuellt lika mycket som för en man vid styrketräning. Och både män och kvinnor förlorar muskelmassa i lika hög utsträckning. Mitt budskap till kvinnor är att de ska våga lyfta tyngre.

”Många gör felet att de tar i lagom mycket”

 

Nybörjare kan se resultat snabbt

Om du tillhör kategorin som drar dig för att gå till gymmet finns det skäl att tänka om: nybörjare har faktiskt ett övertag.

– Som nybörjare får man faktiskt en extra skjuts i muskeluppbyggnaden, och det går att se resultat på en gång. Så det är med andra ord aldrig för sent att börja styrketräna. Men det är viktigt att hålla i över tid. Att träna en gång i veckan under fem år är bättre än tre gånger i veckan under två år.

Så mycket krävs för att behålla musklerna

Att ha varit fysiskt aktiv större delen av livet ger dig inte automatiskt en bättre förmåga att bygga muskler än en soffpotatis. Skillnaden sitter någon annanstans.

– Det är ingen skillnad på vad som händer inne i själva muskeln. Men den som varit aktiv tidigare i livet har en bättre kroppskännedom, större tilltro till sin egen förmåga och vet hur man ska göra på ett gym. Det leder i många fall till bättre resultat, förklarar Sebastian Edman.

Världshälsoorganisationen WHO:s rekommendationer för fysisk aktivitet är att personer över 65 år bör röra på sig minst 2,5 timmar i veckan. För att förhindra förlust av muskler krävs det, enligt Sebastian Edman, minst ett styrkepass i veckan. För att öka massan krävs fler pass än så.

För att bygga muskler måste du ta i

En nyckel för att styrketräningen ska få effekt är att våga ta i.

– Det ska vara ordentligt tungt. När du gjort tio repetitioner ska du inte orka fler och vara rejält flåsig. Många gör felet att de tar i lagom mycket.

Kan styrketräning kompensera för en stillasittande kontorstillvaro?

– Tveksamt. Att styrketräna någon dag i veckan är inget fripass för att ta bilen till jobbet och sitta still en hel arbetsdag. Men om man kan kombinera det med att ta trapporna på jobbet och ta sig dit på cykel får det positiv effekt.

3 VIKTIGA STYRKETIPS

  • Våga ta i och bli flåsig – du klarar mer än du tror. Det ska vara ordentligt tungt de sista repetitionerna. Öka vikten om du orkar fler repetitioner.
  •  Ta hjälp. En personlig tränare är inte nödvändig, men se till att få instruktioner av någon under ett par pass för att komma i gång och lära dig styrkeövningarna så du inte gör fel.
  • Gå inte ut för hårt i början. Glöm inte att vila. Kombinera gärna styrketräningen med skonsam träning som yoga, eller simning.