Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Fotbollsklubben Dalkurd stäms av tidigare anställd

Efter tre månaders uteblivna löner sade en chef på fotbollsklubben Dalkurd upp sig. Då hävdade klubben att han inte varit anställd av föreningen på flera månader.
Lina Björk Publicerad
fotboll på en gräsplan
Den tidigare anställde stämmer fotbollsklubben Dalkurd för tre månaders uteblivna löner och semesterersättning. Foto: Anders Wiklund/TT

Mannen hade jobbat på fotbollsklubben Dalkurd i drygt ett år då lönen plötsligt slutade komma in på kontot. Några månader tidigare hade han förhandlat om sin tidsbegränsade tjänst till en tillsvidaretjänst. 

På pappret jobbade han 50 procent men i verkligheten var timmarna fler än så. Han hade bland annat ansvar över allt innehåll och planering av sportslig verksamhet, utbildning av ungdomsledare, sex ungdomslag och kontakt med föräldrar och tränare. Under cuper var det i princip arbete dygnet runt. 

Stora ekonomiska problem i Dalkurd

I slutet av förra året stod det klart att Dalkurd hade stora ekonomiska problem. I samband med detta sade klubbens akademichef upp sig. Ingen lön betalades ut i november och när december och januarilönen inte heller kom in på kontot, begärde mannen ett samtal med akademichefens efterträdare. Hans nya chef hävdade då att han inte varit anställd sedan november och att hans anställningskontrakt hade löpt ut. 

Då han förhandlat om sin anställning till en fast tjänst, kontaktade han Unionen som nu stämmer Dalkurd för utebliven lön och semesterersättning. 

Styrelsen har begärt föreningen i konkurs

  • Dalkurds styrelse har begärt att föreningen försätts i konkurs. Enligt Fotbollskanalen har man skulder på 2,5 miljoner kronor. 
  • Klubben har bland annat en skuld till Uppsala kommun och en miljon kronor i skuld för utebliven lön till en tidigare spelare. 
  • Beslutet ska röstas igenom på årsmötet den 26 januari. 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Kollega nummer 1 2025 omslag

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Sades upp via WhatsApp

Redovisningskonsulten sades upp via chattjänsten WhatsApp. Arbetsgivarens motivering: ”Du känns disträ och ofokuserad på arbetet”.
Lina Björk Publicerad 3 februari 2025, kl 06:00
En grön app
Kvinnan fick ett meddelande på chattjänsten WhatsApp med rubriken uppsägning. Foto: Magnus Lejhall/TT

Kvinnan praktiserade i sex månader på finansbolaget innan hon skrev på ett anställningskontrakt för en fast tjänst i mars förra året. Men efter sommaren fick hon ett meddelande i chattjänsten WhatsApp med rubriken uppsägning. 

I meddelandet skrev arbetsgivaren att hon skulle sägas upp med omedelbar verkan. Orsakerna var enligt bolaget flera: hon hade kommit sent till jobbet, inte meddelat sin frånvaro i förväg och verkat disträ och ofokuserad. 


Arbetsgivaren kom inte till förhandling

En uppsägning ska lämnas personligen till den som sägs upp. Går inte det, ska det helst lämnas med rekommenderat brev. Att säga upp någon via en chatt strider mot reglerna i lagen om anställningsskydd, enligt den stämningsansökan som Unionen lämnat till tingsrätten. Men det stannar inte där. Arbetsgivaren ska varsla om uppsägningen innan den görs, vilket arbetsgivaren struntade i. De kvittade dessutom hela hennes sista lön. 

Tvisten kunde inte redas ut då finansbolaget aldrig kom till den förhandling som Unionen kallade till. Förbundet lämnade därför in en stämningsansökan och begär sammanlagt 200 000 kronor i skadestånd för bland annat brott mot lagen om anställningsskydd, kvittningslagen och medbestämmandelagen.