Hoppa till huvudinnehåll
Strejk

Nej, du får inte strejka för klimatet

Klimatrörelsen Fridays for future uppmanar alla vuxna att strejka om knappt två veckor. Men intresset från svenska fackförbund är svalt. Och att ta ut sig själv i strejk är inte tillåtet.
David Österberg Publicerad
Johan Nilsson/TT
Demonstranter i Lund under klimatstrejken "Global strike for future". Johan Nilsson/TT

Den 23 september inleds FN:s toppmöte ”Climate action summit” i New York. Syftet är att “öka ambitionen och påskynda åtgärder för att genomföra Parisavtalet om klimatförändringar”. 

Fredagen innan genomför hundratusentals skolungdomar en global skolstrejk för klimatet. Greta Thunberg och nätverket ”Fridays for future” har dessutom uppmanat världens vuxna att strejka fredagen därpå – den 27 september.

– Ungdomarna har redan begärt förändring, nu kräver klimatkrisen att de vuxna gör detsamma, säger Greta Thunberg i ett pressmeddelande från nätverket.

Läs mer: Studenter kräver att arbetsgivarna tar klimatansvar

Den internationella fackliga samorganisationen ITUC (International trade union federation) meddelade häromdagen att den står bakom Fridays for future. Organisationen har över 200 miljoner medlemmar världen över. I ett klipp på Twitter säger generalsekreteraren Sharan Burrow att i de länder där lagarna tillåter det ska deras medlemsförbund strejka. I länder där det inte är möjligt ska arbetarna genomföra olika former av protester eller tillfälligt lägga ner arbetet.

Läs mer: 80 miljoner jobb hotas av klimatet

Hittills har dock inga svenska fackförbund uppmanat sina medlemmar att strejka. Anledningen är att de inte anser att klimatfrågan är en intressekonflikt mellan arbetsgivare och fackförbund.

Förbunden hade dock kunnat använda sig av en så kallad politisk strejk. Sådana är tillåtna även när konflikten inte rör arbetsmarknadens parter. I en artikel i tidningen Arbetet säger Birgitta Nyström, professor i arbetsrätt, att en klimatstrejk kan ses som en politisk strejk och att sådana är tillåtna. Förutsättningen är att den är kortvarig.

Arbetsrättsexperten Kurt Junesjö håller med. Till Aftonbladet säger han att ”en politisk strejk för klimatet är tillåten, det kan jag säga på rak arm”. Även han betonar att den ska vara kortvarig.

Unionens chefsjurist Martin Wästfelt anser att rättsläget är otydligt.

– Den mest kända politiska strejken är Chiledomen från 1980, då AD ansåg att det fanns utrymme för en politisk strejk. Då handlade det om att regimen i Chile kränkte grundläggande fackliga och politiska rättigheter. Som medlem i ett fackförbund har man rätt att strejka när ens fackförbund utlyser strejk. Men det har inget svenskt fackförbund gjort i det här fallet. Så den som vill delta i en klimatstrejk bör se till att få okej från sin arbetsgivare. Annars är risken att frånvaron betraktas som olovlig.

Kan man som anställd ta ut sig själv i politisk strejk?
– Nej, utgångspunkten i Sverige är att det är fackförbunden som fattar beslut om strejker. Och i rättslig mening är klimatstrejken mer att betrakta som en manifestation. Om ens arbetsgivare tycker att det är okej att man deltar i manifestationen kan man ju göra det, med eller utan löneavdrag. Mitt absoluta råd är att man ska arbeta om ens arbetsgivare säger nej till att man strejkar.

Läs mer: 3 frågor och svar om strejk

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Strejk

Strejkhotet växer mot Candy Crush-skaparna

Tre ytterligare fackförbund ansluter sig till strejkvarslet mot spelbolaget King. Enligt Akademikerförbundet SSR har Candy Crush-skaparna vägrat möta facket och ta emot varseldokumentet.
Noa Kristiansson Publicerad 17 september 2026, kl 11:34
Mobilspelet Candy Crush bredvid Kings fasad utanför kontoret i Stockholm.
Naturvetarnas förhandlingschef Per Sjödin och chefsjurist Sofia Söderberg utanför Kings kontor i Stockholm. Deras sympatiåtgärder inleds 29 september, fyra dagar efter grundkonflikten, om inget kollektivavtal har skrivits under då. Naturvetarna, AP

Naturvetarna, Akademikerförbundet SSR och kommunikationsfacket DIK varslar om sympatiåtgärder mot spelbolaget King, som ligger bakom succéspelet Candy Crush. 

Sympatiåtgärderna inleds den 29 september. Grundkonflikten, som hålls av Unionen och Sveriges ingenjörer, inleds den 25 september. Det innebär att fem olika fackförbund förbereder en strejk på mobilspelsjättens kontor i Stockholm och Malmö.

– Om Sverige på allvar ska konkurrera med kompetens i en växande spel- och techbransch måste de anställda ha trygghet, rätt till bra arbetsvillkor och större inflytande, säger Heike Erkers, ordförande för Akademikerförbundet SSR, i ett pressmeddelande.

King anklagas för att ha vägrat ta emot strejkvarslet

Förbundet skriver också i sitt pressmeddelande att King har vägrat ta emot konflikthandlingarna.

– Det är anmärkningsvärt att King vägrade ta emot oss och strejkvarslet. Att gömma sig och att vägra delta på arbetsmarknadens spelregler fungerar inte i Sverige. Vi har varit i kontakt med Medlingsinstitutet och kan konstatera att företaget inte följer spelreglerna.  Fackförbundens strejkhot kommer oavsett om företaget vill ta emot det eller inte, säger Mikael Smeds, chefsjurist på Akademikerförbundet SSR.

Akademikerförbundet SSR meddelar också att deras varsel innebär fullständig arbetsnedläggelse för alla medlemmar på King.

King: ”Villkoren överträffar kollektivavtalet”

Ulrika Höjgård, operativ chef på King, säger till SVT att bolaget redan har rättvisa arbetsvillkor.

– Efter en längre tids förhandlingar och noggrann utvärdering fattade King beslutet att inte teckna kollektivavtal i Sverige, och vi står fortfarande fast vid det beslutet.

Hon fortsätter:

– Vi är trygga med att våra förmåner och villkor ligger i linje med, eller överträffar, det som skulle erbjudas genom ett kollektivavtal. Vi har också byggt upp en konstruktiv dialog med våra lokala fackliga representanter, som vi är måna om att fortsätta på ett respektfullt och transparent sätt i viktiga medarbetarfrågor, även om vi i nuläget har beslutat att inte teckna kollektivavtal.

Kollega söker företrädare för King för att få en kommentar.