Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Unionen vill ha avtal med Tesla – utesluter inte strejk

IF Metall har meddelat att de är ”väldigt nära” en strejk mot elbilsjätten Tesla. Nu säger Unionen att de också vill ha kollektivavtal - och att förhandlingarna har strandat.
Noa Söderberg Publicerad
Till vänster Martin Wästfelt från Unionen. Till höger en röd Tesla-bil.
Nu kräver även Unionen kollektivavtal även för tjänstemännen på Tesla. Förhandlingarna har pågått under en längre tid och har strandat. Foto: Christine Olsson/TT/David Zalubowski/AP.

I förra veckan rapporterade Sveriges Radio att IF Metall förbereder en eventuell strejk mot den amerikanska elbilsjätten Tesla. Konflikten gäller de som servar och reparerar bilarna i bland annat Göteborg och Umeå. Avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä har meddelat att en strejk är ”väldigt nära” om Tesla inte går med på att teckna kollektivavtal.

Nu står det klart att Unionen kräver kollektivavtal även för tjänstemännen på Tesla. Förhandlingarna har pågått under en längre tid och har nu strandat, vilket lämnar fältet öppet för strejk.

– Vår huvudingång, och där har IF Metall detsamma, är att man vill förhandla sig fram till en lösning. Men man måste ju vara två för att dansa, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen, till Kollega.

IF Metall ligger före

Samtidigt säger han att IF Metall ligger ”en bit före i det arbete med medlemsförankring, diskussion och stöd som man behöver ha”. Wästfelt jämför Unionens situation på Tesla med läget på Spotify. Där strandade kollektivavtalsförhandlingarna i somras och facket har sedan dess varit tystlåtet. I båda fall pågår ett arbete för att stärka förhandlingspositionen, enligt Wästfelt.

– Och såklart, med det yttersta syftet, om det inte går på andra sätt, att vidta stridsåtgärder. Det är det som finns i vårt regelverk i Sverige. Det är en stark rätt vi har, men till syvende och sist är det medlemmarna på arbetsplatsen som ska bära en konflikt.

Starkt fackmotstånd i USA

I USA har anställda fått sparken efter försök att starta fackklubb på Tesla, vilket företaget nyligen dömdes för i landets arbetsdomstol. Grundaren Elon Musk dömdes också för ett Twitter-inlägg om att anställda skulle förlora sina personaloptioner om de bildade klubb.

I amerikansk företagskultur är tjänstemannafack dessutom ovanliga och tjänstemän anses stå närmare arbetsgivaren. Trots det säger Martin Wästfelt att han inte hört talas om några bestraffningar i Sverige.

– Inte vad jag känner till. Men alltid i sådana här situationer blir det ganska heta känslor. Kollektivavtal betyder ju att arbetsgivaren släpper sin inte alldeles egna beslutanderätt, det är ändå en inskränkning av arbetsgivarens makt i ett antal avseenden.

Tesla har en historia av antifacklighet och har relativt få anläggningar i Sverige. Har det kommit hot om att lägga ned verksamheten om man tvingas teckna kollektivavtal?

– Inte vad jag känner till. Det är inget ovanligt heller att det framförs sådana saker, men det är inget jag känner till.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Avtalsboom inom tech

300 nya kollektivavtal på 1,5 år. Det är resultatet av Unionens särskilda satsning mot techbranschen – och av konflikten med Klarna.
– Snöbollen är i rullning, säger Björn Larm på Unionen.
Ola Rennstam Publicerad 16 juni 2025, kl 06:01
Ljudplattformen Epidemic Sound är en av 300 företag inom tech som nyligen tecknat kollektivavtal med Unionen. Klubbstyrelsens Tobias Hurtig, Anna Ekers och Michael Pearce märker av ett ökat intresse och engagemang för fackliga frågor - både hos medlemmarna och deras arbetsgivare. Foto: Anders Warne

Historiskt har många företag inom tech haft en skeptisk inställning till svenska modellen. Kollektivavtal har betraktats som något gammeldags och förtroendevalda har lyst med sin frånvaro. Det har helt enkelt varit svårt för facken att nå framgång där. Men något har hänt – de senaste åren har det fackliga intresset väckts till liv. På Unionen menar man den uppmärksammade konflikten med Klarna 2023 blev den stora vändpunkten.

Björn Larm
Björn Larm

– Att vi höjde rösten i samband med Klarna fick väldigt stor effekt. Vi kunde se att arbetsgivare som vi jobbat med tidigare, utan att lyckats, helt plötsligt ville teckna avtal – kanske för att undvika negativ publicitet, säger Björn Larm, samordnare av kollektivavtalsteckningsfrågor på Unionen.

Parallellt med arbetsgivarnas förändrade attityd väcktes även ett större intresse hos medlemmarna inom tech att organisera sig.
– Det uppstod ett större engagemang när de, i kölvattnet efter Klarna, insåg att de också kunde få rätt till medbestämmande och förutsägbara villkor. 

Spotifys flygblad fick motsatt effekt

Redan något år tidigare hade Unionen dragit igång en riktad satsning på branscher där avtalsteckningen var låg. Men det var när techjättarna Spotify och Klarna nästan samtidigt vägrade att teckna kollektivavtal, och till och med valde att dela ut flygblad utanför kontoren om avtalets nackdelar, som det började det hända saker. Unionen varslade om konflikt och media rapporterade. Plötsligt hörde techarbetsgivare självmant av sig till Unionen för att teckna avtal och på många ställen bildade medlemmarna klubbar på eget initiativ.

Resultatet? En riktig avtalsboom. På 1,5 år har förbundet tecknat 300 nya avtal på företag som Avalanche, Sellpy, Apple Retail, Demoskop, Tobii, och Epidemic Sound. Björn Larm lyfter fram två faktorer som varit viktiga:

– Det ena är styrkan i vårt samarbete med Sveriges Ingenjörer. Men den absolut största framgångsfaktorn för att kunna teckna kollektivavtal på de här företagen har varit att det finns förtroendevalda på plats, utan dem når vi inte medlemmarna – för när kollegorna pratar då lyssnar man, konstaterar han.

Epidemic Sound välkomnade fackets krav

Ett exempel är ljudplattformen Epidemic Sound. Där valde medarbetarna att bilda klubb under en period 2023 när det var skakigt i techbranschen. Ganska snart landade man i att nästa steg var att få ett kollektivtal på plats – arbetsgivaren var ”positivt optimistiska” till initiativet enligt klubbordförande Tobias Hurtig.

Tobias Hurtig

– Vi har alltid haft bra anställningsvillkor men de byggde på ensidiga utfästelser från arbetsgivaren och det fanns en oro att förmånerna kunde dras in om företaget behövde spara pengar. Det var helt enkelt dags att få pensionslösningen inskrivet i avtalet och vi blev försäkrade om en årlig löneökning, säger han.

Trots ledningen positiva attityd tog det tid att få alla delar på plats – först i april i år trädde avtalet i kraft– efter 1,5 års förhandlingar.

Spelbolag vill teckna branschavtal

Nyligen gick företrädare för spelutvecklingsbolagen Massive och Sharkmob ut i media och berättade att man vill få till ett branschspecifikt kollektivavtal. Unionen ser spelbranschen som en naturlig fortsättning på framgången inom tech-branschen.

– Utvecklingen kommer att accelerera inom både tech och spelbranschen de närmsta åren. Snöbollen är i rullning och rullar allt snabbare, nu har medlemmarna börjat organisera sig organiskt, alltså utan att vi på Unionen behöver ta initiativ till det och även arbetsgivarorganisationerna är aktiva. Det har uppstått ett annat mindset i de här branscherna, det ses inte längre som något konstigt att organisera sig, säger Björn Larm.

Så många techföretag har tecknat avtal

Under 2024 har Unionen tecknat kollektivavtal med 244 företag inom tech, media och gaming och ytterligare 52 under 2025. Sammanlagt omfattas närmare 2 000 medarbetare på företag som Avalanche, Sellpy, Apple Retail, Demoskop, Tobii, och Epidemic Sound.