Hoppa till huvudinnehåll
Varsel

280 varslas på kärnkraftverket i Oskarshamn

Två av tre reaktorer på Oskarshamnsverket avvecklas i förtid. Därför varslar arbetsgivaren 280 anställda om uppsägning.
– Gårdagen var ingen bra dag på jobbet, säger Tonny Granberg, klubbordförande för Unionen på OKG.
David Österberg Publicerad
Adam Ihse/TT
Kärnkraftverket i Oskarshamn. Adam Ihse/TT

På kärnkraftverket i Oskarshamn, OKG, finns tre reaktorer. En av dem - O1 - skulle stängas 2019, men under onsdagen kom beskedet att den stängs redan nästa år. Reaktor nummer två är redan stängd efter att huvudägaren Eon förra året bestämt sig för att inte starta den efter en renovering.

Den minskade produktionen innebär att det finns en övertalighet på OKG, enligt arbetsgivaren. I onsdags varslades 280 anställda om uppsägning.

– Gårdagen var ingen bra dag på jobbet, men att det skulle komma ett varsel var väntat. När arbetsgivaren beslutade sig för att bara ha en produktionsanläggning förstod vi att det så småningom skulle bli tal om övertalighet, säger Tonny Granberg, klubbordförande för Unionen.

Totalt arbetar 880 personer på OKG. De företräds av flera olika fackförbund och det är än så länge oklart vilka tjänster som kommer att beröras av varslet.

– Förhandlingarna har inte startat. Vår målsättning är förstås att det ska bli färre än 280. Och arbetsgivaren har sagt att alla som tvingas gå ska få hjälp till nya anställningar, säger Tonny Granberg.

Uppsägningarna ska ske successivt under tre år, enligt OKG. Senast 2019 ska 600 anställda finnas kvar för att sköta driften av den tredje reaktorn, O3.

– För att kunna bedriva en framgångsrik verksamhet krävs även framöver kompetenta och motiverade medarbetare. Vi kommer fortfarande att ha många intressanta arbetsuppgifter att erbjuda för att både producera el med O3 samtidigt som vi avvecklar två anläggningar, säger Johan Dasht, vd för OKG.

Orsakerna till den förtida nedläggningen av två reaktorer är bland andra ett lågt elpris, krav på extra säkerhet efter kärnkraftsolyckan i Fukushima och extra beskattning på kärnkraftsindustrin. Fackförbunden på OKG är dock kritiska till att reaktor 2 inte startas eftersom den renoverats för åtta miljarder kronor för att kunna användas fram till 2034.

– Vi var kritiska till beslutet att inte starta O2 igen. Vi tog hjälp av en löntagarkonsult och presenterade ett väldigt genomarbetat material för att visa att det var en dålig idé, men det hjälpte inte, säger Tonny Granberg.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Varsel

Volvo skär ned med 2 500 tjänster – enbart tjänstemän

Volvo Cars har lagt fram ett gigantiskt sparpaket. Cirka 2 000 tjänster ska bort i Sverige – och det berör enbart tjänstemän. Unionen är oroade.
Ola Rennstam Publicerad 23 oktober 2026, kl 11:40
Volvo Cars fabrik i Göteborg. Vikande försäljning i Kina gör nu att biljätten trvingas till ett stort sparpaket. Björn Larsson Rosvall/TT

Volvo Cars vill spara fem miljarder kronor, bland annat genom att skära ned på personal. Omkring 2 500 tjänster försvinner globalt, varav cirka 2 000 i Sverige. Detta ska ske genom att avsluta konsultavtal och använda ”naturliga avgångar och riktade avgångspaket till anställda”, skriver Volvo Cars i sitt pressmeddelande.

Förlusterna beror till stor del på vikande försäljning i Kina, där den minskat med 50 procent under kvartalet. Men även utvecklingen i USA, där Volvo Cars försäljning fortfarande påverkas kraftigt av tullar, drar ner resultatet.

Unionenklubben: "Jättebesviken"

Jörgen Olsson.
Jörgen Olsson

Unionens ordförande på Volvo Cars, Jörgen Olsson, säger i en kommentar till DN att han är ”jättebesviken över det ekonomiska resultatet, det ställer frågor”. 

Om personalminskningarna säger han:
– Här i Sverige handlar det om naturliga avgångar, avsluta konsulter, plus anställda då. Men där har vi en avsikt att folk inte ska tvingas ut utan erbjudanden.

Neddragningarna kommer att omfatta tjänstemannasidan. Men Unionens förtroendevalda har inte fått några besked om vilka verksamheter som blir mest berörda.

– Men alla enheter drabbas. Företaget har en process framtagen för att jobba med exiterbjudanden, vi får se hur långt det flyger, säger Jörgen Olsson till DN.

Stänger fabriker

Sparpaketet innebär även att Volvo Cars drar ner på antalet egna fabriker från sju till fem: en i USA, två i Europa och två i Kina. För fabrikerna i belgiska Gent och i kinesiska Chengdu tittar man nu på samarbeten inom Geely-koncernen.

Volvo Cars har i dag 19 500 anställda i Sverige och drygt 39 000 globalt.

Kollega söker företrädare för Unionenklubben på Volvo Cars.