Hoppa till huvudinnehåll
Söka jobb

Ställ rätt frågor på intervjun – undvik skräckarbetsplatser

Ställ rätt frågor under anställningsintervjun för att slippa hamna på en skräckarbetsplats. Det rådet ger Jimmy Björnhård som har egen erfarenhet av destruktiva jobb.
Johanna Rovira Publicerad
Ställ frågor på anställningsintervjun som avslöjar arbetsplatsens sanna ansikte. Jimmy Björnhård tipsar om hur du kan undvika dåliga arbetsgivare och hitta en arbetsmiljö där du trivs och utvecklas.
Undvik skräckarbetsplatser genom att ställa rätt frågor under anställningsintervjun. Jimmy Björnhård delar sina bästa tips för att hitta en arbetsplats med god företagskultur och låg personalomsättning. Foto: Colourbox.

Många arbetssökanden har kanske inte möjligheten att rata jobb, men för den som kan välja finns det alla skäl i världen att se upp så man inte hamnar ur askan i elden. Ett sätt att slippa hamna på en arbetsplats där arbetsmiljön är rutten  är, enligt Jimmy Björnhård, vd på marknadsföringsföretaget Maia Marketing och digital strateg, att passa på att ställa frågor.

– Man ska absolut våga ställa frågor. Jag som arbetsgivare tolkar det som ointresse och drar öronen åt mig om den sökande inte har några frågor att ställa.

Jimmy Björnhård.
Jimmy Björnhård.

Jimmy Björnhård, som vurmar för god företagskultur, har hört många skräckhistorier om folk som hamnat snett i arbetslivet och har själv erfarenhet av jobb på företag med infekterad kultur. Han vet hur destruktivt det kan vara och menar att man ska undvika att ta anställning hos usla arbetsgivare eller åtminstone tacka ja till jobbet med öppna ögon. 

– Jag brukar tipsa arbetssökande att vara proaktiva under anställningsintervjun för att återställa maktbalansen. Du ska inte bara vara tacksam för att de väljer dig, utan tänka: Förtjänar de mig? Hade jag velat ha uppdraget även om jag haft ett jobb jag trivs med?

Lång lista med smarta frågor

Han publicerade nyligen på Linkedin  ett frågebatteri man kan använda sig av under anställningsintervjun, men manar samtidigt till försiktighet. 

– Jag rekommenderar att man inte ställer alla frågorna. En intervju handlar om mer än att kartlägga arbetsmiljö, så var selektiv och välj ut sex, sju frågor. Har man fler intervjuer kan man komplettera med fler  från listan vid nästa intervjutillfälle.

Vilka frågor man bör välja är individuellt och beror på vad den sökande har för preferenser. Men personalomsättningen är alltid intressant att ta reda på, anser Jimmy Björnhård. 

– Hög personalomsättning är väldigt talande. Sedan kan det finnas rimlig anledning till att den är hög, eller så kan det ha gjorts förändringar så att den förväntas sjunka. 

Stressfrågor har en avigsida

Frågan hur företaget hanterar stressade medarbetare är också viktig, men ställer man den finns risk att man själv framstår som stresskänslig, varnar Jimmy Björnhård. Man behöver också vara försiktig med hur man ställer frågorna. 

– Man sätter ju arbetsgivaren lite på pottkanten, så det är lätt hänt att de känner sig attackerade och hamnar i försvarsställning. Du behöver framstå som intresserad och nyfiken snarare än någon som försöker hitta fel på arbetsplatsen och framstår som en besvärlig typ. 

– Om du trots en nyfiken ton uppfattas som besvärlig, kan det säga mer om chefen och jobbet kanske inte var något för dig ändå, säger Jimmy Björnhård.  

Frågor att ställa på anställningsintervjun för att undvika dåliga arbetsgivare:

 

1.Vad är den främsta anledningen till att era medarbetare säger att de älskar att jobba just här?

2. Hur ser er personalomsättning ut, och varför?

3. Vad tror du era tidigare medarbetare skulle säga om sin tid på företaget?

4. På vilket sätt har arbetsplatsen blivit bättre under det senaste året?

5. Kan du beskriva en förändring som skett i bolaget baserat på en medarbetares förslag?

6. På vilket sätt skulle du säga att ni investerar i era medarbetare?

7. Anordnar ni några sociala aktiviteter löpande?

8. Om ni anser er vara en platt organisation, kan du beskriva ett exempel där det blivit väldigt tydligt?

9. Hur utvärderar ni det arbete man utför här?

10. Samlar ni löpande in feedback från era medarbetare? Om ja, hur tar ni vidare den?

11. Kan ni beskriva företagets värderingar?

12. Kan ni beskriva hur företagets värderingar har påverkat ett affärsbeslut i bolaget?

13. Har företaget något hållbarhetsarbete?

14. Hur arbetar man med inkludering och mångfald?

15. Hur hanterar företaget om två medarbetare har en konflikt?

16. Om en medarbetare blir utsatt för hög nivå av stress, hur hanterar ni det som arbetsgivare?

17. Hur ser onboarding-processen ut för en nyanställd?

18. Firar ni framgångar och milstolpar inom företaget? Kan ni ge något exempel på det?

19. Skulle du säga att ni är en transparent arbetsplats, och på vilket sätt?

20. Hur ser en typisk arbetsdag ut här?

21. Hur skulle ni beskriva er företagskultur?

Källa. Jimmy Björnhård.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Söka jobb

Arbetsprov, tester – och total tystnad

Eleonor Björch Lowe lade många timmar på intervjuer och tester, och två dagar på ett arbetsprov. Sedan hörde hon ingenting. Hennes fall är inte unikt. Hur mycket ska en arbetssökande stå ut med?
Publicerad 30 oktober 2025, kl 06:03
Allt fler jobbsökare vittnar om långa rekryteringsprocesser utan återkoppling – 'Jag kände mig utnyttjad'. Illustration av ett sportlopp där huvudpersonen får se någon annan ta emot medalj.
Allt fler jobbsökare vittnar om långa rekryteringsprocesser med tester och arbetsprov – utan återkoppling. Läs Eleonors och Henriks berättelser om hur det känns att bli utnyttjad i jakten på ett jobb. Illustration: Mattias Käll.

Eleonor Björch Lowe hade en pirrig känsla i magen. Hon hade sökt ett spännande jobb i mediebranschen som hon verkligen ville ha, och företaget verkade gilla henne.

– De var jättenöjda efter första intervjun och ville gå vidare med mig. Det skulle först bli personlighetstest, IQ-test och sedan intervju med en högre chef. Och det var ju inga konstigheter, säger Eleonor Björch Lowe.

Processen rullade på, hon kände att hon verkligen hade en chans att få det här jobbet. Förlaget meddelade att de valt ut några få kandidater som skulle få göra ett arbetsprov i form av förslag på tre produkter som bolaget skulle kunna sälja.

– Det var ju en hel del jobb med att kolla marknaden för de här idéerna, hitta potentiella personer som kunde producera och kolla trender utomlands. Det krävdes mycket research och jag ägnade hela två arbetsdagar åt förberedelserna, dessutom under min semester.

Två veckor utan svar efter anställningsintervju

Eleonor Björch Lowe, kritisk till hur företag hanterar kandidater i rekryteringsprocesser.
Eleonor Björch Lowe. Foto: Privat.

Powerpointpresentationen, komplett med marknadsundersökning och allt, gick fint. Eleonor Björch Lowe upplevde att hon hade presterat sitt absolut bästa, cheferna var också nöjda och bad slutligen om referenser som de ringde upp och hade långa samtal med. Sedan hände … ingenting. 
Två veckor gick utan ett pip.

– Det kändes ju rätt konstigt så till slut skickade jag ett mejl, skrev lite glatt att jag var nyfiken på hur det gick.

Svaret som kom några dagar senare från en av cheferna blev en chock. ”Jag är jätteledsen att behöva meddela dig det här, men vi kommer inte tillsätta den här tjänsten.” Men han skrev även att om de hade gjort det, skulle Eleonor Björch Lowe ha fått jobbet. ”Vi var jättenöjda med allting.”

– Jag trodde att han skojade. Jag förstår inte hur man kan låta folk gå igenom en så lång process och sedan bara säga att det inte blir något. Hade de åtminstone sagt att det var ett plötsligt beslut om nedskärningar, eller att jag var en av två slutkandidater och att den andra fick jobbet, så hade jag ju kunnat förstå. Men jag fick ingen förklaring.

Jag förstår inte hur man kan låta folk gå igenom en så lång process och sedan bara säga att det inte blir något

En SEO-specialist (expert på sökordsoptimering) som vi kan kalla Henrik har en liknande upplevelse. Han blev kontaktad av ett företag som tyckte att han skulle passa perfekt hos dem. Kul att testa något nytt, tänkte Henrik.

Först blev det intervju, sedan ett mejl med tio djupgående frågor om hans arbetsprocesser och tidigare erfarenheter. Henrik svarade noggrant.

– Kort efter kom ytterligare tolv frågor som var ännu mer detaljerade, denna gång om Metaannonsering, målgruppsegmentering, kampanjuppföljning, konverteringsdrivande material och ett logiktest. Jag presterade nästan felfritt, berättar Henrik.

När arbetsprov blir obetalt arbete

Slutligen blev han kallad till en andra intervju, där attityden från arbetsgivaren var lite mer nonchalant. Frågorna haglade: ”Om jag ska köpa vårt företagsnamn i Google Sök, hur mycket får jag betala? Hur funkar egentligen budgivningen i Google Ads? Hur hade du ökat klicken i våra nyhetsbrev? Hur ser man vilken målgrupp som klickar var i ett nyhetsbrev?”

Henrik gjorde återigen sitt allra bästa och lite senare hörde företaget av sig och meddelade att de hade gått vidare med andra kandidater. Sådant händer, resonerade Henrik. Däremot efterlyste han feedback, men trots flera påstötningar fick han aldrig något svar på varför han ratats.

– Jag fattar att man inte kan ge feedback till alla som söker ett jobb. Men det var ju de som hörde av sig till mig! Lägger man då lägger ner timmar på långa tester och djupgående frågor borde man väl åtminstone få ett svar?

Han lämnades med en känsla av tomhet: ”Vad gör jag som inte duger? Hur undviker jag att göra samma misstag igen?”

– Jag kände mig utnyttjad efter den andra intervjun och tappade lusten att söka fler jobb. Men i dag jobbar jag på ett företag där rekryteringsprocessen var jättesmidig och där jag kände mig både sedd och uppskattad.

Jag kände mig utnyttjad efter den andra intervjun och tappade lusten att söka fler jobb

Eleonor Björch Lowe å sin sida,blev förbannad. Även hon kände sig utnyttjad.

– Jag gav dem alla de här idéerna, all min research. Jag säger inte att de tänkte stjäla mina idéer, men det var så det kändes.

Hon mejlade företaget och uttryckte sin besvikelse över hanteringen, och fick ett snorkigt svar från HR som menade att man inte kunde förvänta sig att få ett jobb bara för att man sökt det.

– Men det handlade ju inte om det, vilket jag också svarade dem. Utan om att jag lägger ner så mycket tid, lämnar mina referenser och sedan hör man ingenting förrän man själv kontaktar dem – det är så otroligt dåligt skött. Jag skickade faktiskt en faktura för 16 timmars arbetstid. Förväntade mig inte alls att de skulle betala, det var mest för att markera. Men de betalade.

Lärdomarna tog hon med sig till sitt nuvarande jobb på tidningsförlaget Aller Media, där hon själv har ett visst rekryteringsansvar. Då påminns hon om vikten av att visa respekt för arbetssökande och den tid de lägger ner.

– Man kan inte svara alla som söker personligen, men ett automatiserat mejl är bättre än inget alls. Viktigast av allt är att vara tydlig från början med hur rekryteringsprocessen går till, och att höra av sig även om det är för att meddela att man ännu inte har något besked.

Text: Pernilla Fredholm.