Hoppa till huvudinnehåll
Sjukförsäkring

Utredningar förlänger sjukskrivning

De utredningar som sjukskrivna går igenom ska möjliggöra en snabb återgång till arbetslivet. Men resultatet har blivit det motsatta, visar en ny rapport.
Lina Björk Publicerad
Jolanta Mayerberg/Colourbox
Försäkringskassans utredningar förkortar inte sjukskrivningarna och ökar återgången i arbete. Tvärtom minskar återgången i arbete efter ett genomfört avstämningsmöte. Jolanta Mayerberg/Colourbox

Om du blir långtidssjukskriven har Försäkringskassan en rad åtgärder för att du snabbt ska komma tillbaka i arbete. Man beslutar om du har rätt till sjukpenning, kartlägger dina behov av rehabilitering och kallar till avstämningsmöten för att se om din hälsa har förbättrats. Inspektionen för socialförsäkringen, ISF, har tittat på hur effektiva utredningarna är för att personer faktiskt återgår till sitt jobb. Resultatet är nedslående.

De två mest förekommande utredningarna för dig som är sjukskriven är Sassam och avstämningsmöte. Sassam innebär att du träffar Försäkringskassans handläggare för att diskutera möjligheter och hinder för att återgå till arbetslivet och vilken rehabilitering som i så fall skulle vara aktuell.  På ett avstämningsmöte finns, förutom du och din handläggare, oftast en tredje part. Kanske din chef, Arbetsförmedlingen eller din läkare som kan kartlägga din befintliga arbetsförmåga.

Resultatet visar att Försäkringskassans utredningar inte förkortar sjukskrivningarna och ökar återgången i arbete. Tvärtom minskar återgången i arbete efter ett genomfört avstämningsmöte. Samma visa var det med Sassam-utredningarna. Sjukskrivna som skulle kunna komma tillbaka i jobb, blir föremål för långa rehabiliteringsplaner, som i sin tur fördröjer återgången till arbetslivet.

En möjlig förklaring till de negativa effekterna kan vara att utredningarna inte klargör vilka personer som skulle kunna bli hjälpta av rehabilitering, utan handläggarna lägger insatser på personer som skulle må bättre av andra typer av åtgärder.

ISF anser att Försäkringskassan bör se över avstämningsmöten som utredningsform för att undvika att sätta in åtgärder i onödan. Likaså tycker myndigheten att kassan ska bli mer återhållssam med att utreda behovet av rehabilitering de första månaderna av sjukskrivningen. Den tiden bör fokus istället läggas på att säkerställa att den sjukskrivna har rätt till ersättning.

 

Fakta

Urvalet i studien består av cirka 70 000 anställda som påbörjade en sjukskrivning under 2010.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Sjukförsäkring

Läsarna om att sjuka tvingas till soc: ”Sverige är omänskligt”

”Fruktansvärd utveckling.” ”Det sociala skyddsnätet är satt ur spel.” ”Panik och hopplöshet.” Många har reagerat starkt på Kollegas artikel om Maria Dahlin som nekas sjukersättning och tvingas bo i sina föräldrars källare.
David Österberg Publicerad 4 mars 2026, kl 13:03
Maria Dahlin får ingen sjukersättning
Maria Dahlin tvingas leva på socialbidrag - trots att hon är sjuk och har nedsatt arbetsförmåga. Många läsare har reagerat kraftigt på hennes historia.

I måndags berättade Kollega om Maria Dahlin. Hon har trötthet, hjärntrötthet och kraftig huvudvärk efter ett ryggmärgsprov som gick fel. Försäkringskassan anser att hon har nedsatt arbetsförmåga – men nekar henne ändå sjukersättning. Nu tvingas hon, likt 25 000 andra sjuka, leva på ekonomiskt bistånd.

Artikeln har väckt starka reaktioner och fått tusentals kommentarer i sociala medier. Många skriver att de är eller har varit i liknande situationer:

”Vet hur det är. Blev hemlös på grund av för lång handläggningstid och låg ersättning från Försäkringskassan och ingen hjälp från socialtjänsten. Inte okej någonstans när man arbetat och betalat skatt sen gymnasiet.”

”Är 57 år. Har flyttat in i min 84-åriga pappas vardagsrum. När han går bort står jag hemlös, har inte råd med en liten etta ens. Är för jäkligt att vi vuxna inte ens ska ha råd med det självklaraste att få bo själva.”

”Vi är många som bor i någons källare. För mig har det varit så här sedan hösten 2019. Kommer inte att bli bättre.”

Kritik mot det sociala skyddsnätet

Flera läsare lyfter bristerna i det sociala skyddsnätet – och kallar systemet omänskligt:

”Det är skrämmande hur det blivit i Sverige. Mer och mer likt USA. Är det det här Sverige vi vill ha? Politiker som bara ser om sitt eget hus.”

”Sverige är riktigt omänskligt. Har vi jobbat och betalat skatt för att förnedras och spottas på när vi behöver systemet?”

”Moder Svea är sjuk. Det finns inget socialt skyddsnät även om det står i skolans läromedel. Riktigt skrämmande.”

Politiska beslut ligger bakom

Många anser att vår nuvarande regering bär ansvar för bristerna. Andra hävdar att problemen funnits länge:

”Högermajoritet i Sveriges riksdag sedan år 2006. Man kan inte rösta höger utan att få högerpolitik.”

”Blev sjuk 1999, redan då nekades folk sjukersättning, sedan blev det bara värre och värre. Detta är ju inget nytt system överhuvudtaget.”

”Det är ju en medveten politik som försämrar kontinuerligt för de som anses tärande, alltså inte jobbar. Det är ju inte alls svårt att se. Högerpolitik innebär att se till att folk måste jobba oavsett om de är friska nog och helst flera jobb för att klara sig.”

”Oavsett regering så har Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen varit totalt katastrofala i många år, så ingen idé att försöka skylla på det. Dom bryr sig inte om dom som är sjuka på riktigt eller dom äldre heller för den delen.” 

Kritik mot Försäkringskassan

I flera kommentarer får Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen kritik. 

”Problemet är att läkarna som jobbar på Försäkringskassan verkar ha fått en helt annan läkarutbildning än de läkare som jobbar på vårdcentral eller sjukhus.”

”Vi som jobbar på Arbetsförmedlingen märker att samordningen av regler mellan vår myndighet, Försäkringskassan, kommunernas socialförvaltningar och vården inte gagnar den enskilde och att många kommer i kläm. Det är sorgligt och upprörande och som enskild handläggare mår jag ofta dåligt över att inte kunna göra mer.”

”Det är jättesvårt för individer som är ”halvdana”, för sjuka för att ha en rimlig chans på arbetsmarknaden, för friska för att få hel sjukersättning. Vi kommer ofta i kläm.”

”Sinnessjukt system! Varför tvingas hon söka jobb när hon är sjuk? Och vilken arbetsgivare vill anställa någon som är sjuk? Det här måste få ett stopp nu!”