Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Så introducerar vi anställda hos oss

Så introducerar vi anställda hos oss.
Publicerad

”Första dagen är superviktig”

LEILA LJUNGBERG, People & culture manager på IT-bolaget Snow Software

Vilka är dina bästa råd?
– Börja engagera så fort anställningskontraktet är signerat. Bjud in till aktiviteter och teammöten. Välkomna också den nyanställda att engagera sig i digitala kanaler för att kunna förkovra sig i historik, värdegrund och annan information. Men gör det på ett lättsamt sätt, till exempel genom quiz, chat eller någon annan interaktivitet. Gamification är populärt. Uppmana också att beställa mobiltelefon och annat som behövs.

– Första dagen är superviktig. Självklart finns alla arbetsredskap på plats. Det är bra om det även görs någon värmande gest som samtidigt knyter an till företagets verksamhet. Vi brukar ha ballonger och roliga saker för att välkomna nya. Se också till att avsätta tid, planera dagen noga och informera om praktiska saker. Fördela informationen i jämna doser så att det inte blir för mycket att ta in. Det är bra att börja jobba skarpt så fort som möjligt för att känna att det finns ett värde och syfte med att man är där. Ett nätverk med nyckelpersoner är en förutsättning för att snabbt komma in i jobbet. Sätt upp konkreta mål så att den nyanställda ska förstå hur marknaden och produkten fungerar.

Dina främsta råd till nyanställda?
– Se till att lära känna de andra och hur de fungerar. Ta reda på hur de föredrar att mötas, om de gillar att kommunicera via mejl eller föredrar att ses.

 

”Utse en fadder som extra stöd”

KENNETH HAGSTEN, HR-direktör, Apoteket

Vilka är dina bästa råd?
– Viktigast är att den som är ny snabbt kommer in i jobbet och känner sig välkommen. Börja introduktionen redan innan första arbetsdagen: Skicka relevant information och skapa delaktighet. Presentera konkreta arbetsuppgifter i stället för att prata om visioner och värderingar. Resten får komma senare. Planera ordenligt för introduktionen och låt den ta den tid som behövs.

– Utse en fadder eller en kollega som är ett extra stöd för att den som är ny snabbt ska komma in i gruppen. Att det kommer en ny person till företaget är en rolig händelse som också är väl värd att fira. Det behöver inte vara något uppstyrt, att bjuda in till en gemensam fika räcker.

– Se till att allt praktiskt fungerar. Om teknik och små detaljer krånglar stjäl det tid och det kan ge ett oproffsigt första intryck.

Dina främsta råd till nyanställda?
– Var proaktiv. Hör av dig med frågor på förhand.

 

”Individanpassa introduktionen”

MALIN SOLLERT, Personalchef för Scanias forsknings- och utvecklingsavdelning

Vilka är dina bästa råd?
– Ett proffsigt och vänligt bemötande ska börja redan när en jobbansökan skickas in. När kontraktet är påskrivet är det bra om personen kan läsa in sig på företaget. Informera tidigt om vem som ansvarar för introduktionen. Se till att ta hand om den nya personen och avsätt ordentligt med tid. Det gäller att individanpassa en introduktion. Att ta hand om en nyutexaminerad person jämfört med någon som är erfaren kräver olika förhållningssätt. För den som inte har så lång arbetslivserfarenhet kan det vara en god idé att ha två faddrar, en mer senior och erfaren för själva jobbet och en yngre som kan introducera i det sociala.

Främsta råd till nyanställda?
– Om du är nyutexaminerad förväntar vi oss inte att du ska kunna jobbet direkt, men däremot att du är nyfiken och öppen. Häng på dina arbetskompisar och visa att du vill lära dig och bli en i gruppen.

 

Text: Gertrud Dahlberg

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

Att vara ung chef – och misslyckas

Hon blev hotellchef som 25-åring, men under Jény Meiras ledarskap sade en tredjedel av personalen upp sig. Det blev en nyttig läxa. Nu har hon lärt sig att lyssna och leda med empati.
Publicerad 12 januari 2026, kl 06:02
Hotellchefen Jény Meira står i en lobby.
För hotellchefen Jény Meira är ett gott ledarskap när organisationen fungerar utan att chefen ständigt behövs – först då har man gjort sitt jobb bra. Foto: Linn Bergbrant

När du ser tillbaka på din tid som ung chef – vad var svårast i början?

– Att inte bli tagen på allvar. Jag fick ofta frågan: ”Kan jag prata med din chef i stället?” Därför gjorde jag många avtal på telefon och ibland fick en äldre kollega fronta även om svaren var mina. Det var frustrerande men nödvändigt för att få igenom det jag ville.

För tolv år sedan såg ditt ledarskap helt annorlunda ut. Du har tidigare sagt att du själv aldrig hade velat jobba för dig – ”vilken hemsk människa!” Kan du utveckla?

– Jag hade så svårt att släppa kontrollen och detaljstyrde allt in i minsta detalj. Hotellet var min bebis och min uppfattning var att alla anställda borde ta hand om det precis som jag gjorde. Men alla har sina olika förutsättningar och är i olika stadier i livet. Jag var tvungen att förstå mig på människor bättre innan jag kunde leda. Vändpunkten kom när en verkligen uppskattad medarbetare sade upp sig – och påpekade att jag styrde med rädsla. Kunde lilla jag vara skrämmande? Insikten blev att lägga mitt ego åt sidan.

Hur förändrades ditt sätt att leda?

– Jag gick massor av ledarskapsutbildningar och lärde mig att anpassa informationen efter hur människor tar den till sig – vissa föredrar skriftligt, andra fysiska demonstrationer eller upprepningar. Vi började ha tätare samtal med personalen och fokusera mer på dem. Resultatet märktes snabbt med bättre gästbetyg, färre sjukdagar och mindre personalomsättning.

– Det viktigaste verktyget har varit emotionellt ledarskap – EQ, emotionell intelligens. I dag tar jag ett steg tillbaka och försöker hitta lösningar tillsammans med mina medarbetare.

Vilka för- och nackdelar ser du med en chefsroll tidigt i livet?

– En nackdel är att inte veta vem man är som ledare. Som ung tjej ville jag hävda mig och försökte kräva respekt i stället för att förtjäna den. Jag hamnade också i fällan att härma andra. Fördelen är att man är formbar och kan hitta sin egen ledarstil. Många gånger kan självförtroende vara bättre än erfarenhet. Det är oftast då man får tjänster man vill ha. Kunskapen kan komma i efterhand.

Hur bygger man självförtroende som ung, tvivlande chef?

– Fira dina bedrifter och se vad du faktiskt har gjort. Människorna som säger att du har gjort skillnad för dem – kom ihåg den känslan och kör på!

Text: Elle Carlsson

JÉNY MEIRA

GÖR: Hotell- och personalchef på Quality Hotel Carlia i Uddevalla med cirka 50 anställda.
ÅLDER: 37.
KARRIÄR: Receptionist på Carlia vid 19. Hotellchef vid 25, och åtta år senare delägare. Utvecklat verksamheten från ett mindre B&B till hotell med takbar och spa i Strawberrykedjan.
UTBILDNING: Yrkeshögskoleutbildning till resekonsult och flera fristående ekonomi- och ledarskapskurser.