Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Telia vill försämra anställningsskyddet

Telia Sonera och fackklubbarna har ett omställningsavtal som bland annat ger rätt till stöd och hjälp under sex månader före en uppsägning för att hitta nytt jobb. Det avtalet vill nu arbetsgivaren försämra.
Publicerad
- Vi har sagt att det inte är förhandlingsbart. Det är hårda tongångar här nu med den nya ledningen, säger Sifklubbens ordförande Berith Westman.
Telia vill bland annat att de sex månaderna av omställningsstöd ska ges efter en uppsägning, i stället för innan uppsägningen verkställs.
- De anger att det är krångligt och svårhanterligt. Men då förlorar man möjligheten att hitta tjänster internt. Det finns också psykologi i det här. Det känns bättre att få hjälpen före uppsägningen, säger Berith Westman.
Dessutom vill arbetsgivaren genom avtal tvinga facken att ställa upp på avtalsturlistor.
- Vi har aldrig gått med på några avtalsturlistor. Vi följer las.
Sif är det enda facket som har sagt nej till företagets planer. De övriga facken förhandlar om ändringar i avtalet.
- Det sätter oss i en konstig sits, men vi är de enda som vågar sätta ned foten. Det finns bara ett stort och starkt fack i Telia, och det är Sif-Tele. Vi har inte behov av att bli älskade som personer, vi jobbar för våra medlemmar, och det tycker inte ledningen är så trevligt, säger Berith Westman.
Samtidigt spekuleras nu i vem som ska efterträda Tapio Hintikka som styrelseordförande.
Enligt Berith Westman var det Hintikkas sätt att leda styrelsen som är orsaken till avgången.
- Han är en person som inte är lyhörd. Han kör efter eget huvud och tillåter ingen annan uppfattning.
Hintikka är ett aktat namn i finskt näringsliv, med ledande positioner i bland annat Nokia och Hackman bakom sig, och de svenska reaktionerna på hans ledarskap har mottagits blandat i Finland.
- Jag verkar för att den nya ordföranden ska arbeta för Telia Soneras och de anställdas bästa, säger Berith Westman.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Deltidsanställda blåstes på övertidsersättning

Nya regler skulle sätta stopp för orättvisan mot deltidsanställda. Men fem anställda vid Landvetters flygplats nekades ändå övertidsersättning. Förklaringen från arbetsgivaren: övertiden var frivillig.
Ola Rennstam Publicerad 19 oktober 2026, kl 06:00
Deltidsanställda på ett företag vid Landvetters flygplats fick lägre ersättning för övertidsarbete än de heltidsanställda. Ett brott mot kollektivavtalet anser Unionen, som stämt företaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox/AI-montage Ola Rennstam

Samma jobb ska ge samma övertidsersättning, oavsett om du arbetar heltid eller deltid. Det var ett av Unionens viktigaste krav i den senaste avtalsrörelsen. Till slut lyckades facket få arbetsgivarsidan att acceptera en ändring av kollektivavtalet som innebar att den lägre ersättningen för deltidsanställda slopades.

Men trots överenskommelsen har de gamla reglerna levt kvar på ett företag vid Landvetters flygplats. Där har fem deltidsanställda gått miste om övertidsersättning som heltidsanställda kollegor fått. 

Unionen: Övertiden var inte frivillig

Arbetsgivaren hävdar att övertidsarbetet har varit frivilligt från medarbetarnas sida och att de därför inte omfattas av reglerna om övertidsersättning. Unionen gör en helt annan bedömning och har nu stämt företaget för brott mot kollektivavtalet.

– Det här är medlemmar som har varit ansvarstagande och ställt upp för att verksamheten ska fungera. Då ska man ha betalt i enlighet med kollektivavtalet på samma sätt som sina heltidsanställda kollegor, säger Lena Isenstam, förbundsjurist på Unionen.

Kan en arbetsgivare undvika övertidsersättning genom att hävda att arbetet var frivilligt?

– Nej, vi delar inte synen på frivillighet. Arbetet har skett på arbetsgivarens initiativ och i verksamhetens intresse, då finns det inget utrymme för så kallad frivillig övertid. När du på det här sättet arbetar mer än ditt arbetstidsmått är det frågan om övertid och då ska det utgå övertidsersättning.

Olika ersättning kan vara diskriminering

Personalen på Landvetterföretaget arbetar bland annat med incheckning av resenärer. När flyg blir försenade kan de behöva stanna kvar efter arbetstid. Vid sådana tillfällen har heltidsanställda fått övertidsersättning, medan deltidsanställda inte har fått motsvarande summa. 

Enligt Unionen innebär det  ett missgynnande av deltidsanställda som strider mot med diskrimineringslagstiftningen.

Unionen kräver 228 000 kronor i skadestånd

Saken ska nu avgöras i Arbetsdomstolen. Sammanlagt kräver facket drygt 228 000 kronor i skadestånd. Av summan gäller 75 000 kronor skadestånd till förbundet för kollektivavtalsbrott och 20 000 kronor till var och en av de fem medlemmarna.

Unionen ser i nuläget ingen tendens att fler arbetsgivare har börjat ta efter företaget på Landvetters flygplats.

– De allra flesta arbetsgivare gör rätt så detta är ett undantag. Men vi ser allvarligt på varje arbetsgivare som inte följer våra kollektivavtal. Företagets agerande är helt obegripligt för mig, säger hon. 

Fotnot: Kollega söker arbetsgivaren för en kommentar.