Hoppa till huvudinnehåll
Kompetensutveckling

Sju stipendietips för dig som jobbar

Börjar du tröttna på jobblunken? Är det dags för en nytändning? Sök ett stipendium! Det finns en uppsjö av organisationer och stiftelser som erbjuder stipendier för yrkesverksamma.
Anton Andersson Publicerad
Esteban Felix/AP
Med till exempel TCO:s stipendium skulle du kunna studera fackets roll för nicaraguanska bananodlare. Esteban Felix/AP

1. Unionens studiestöd.

Som medlem i Unionen kan du söka förbundets stöd för kompetensutveckling. Stödet är tänkt att täcka litteratur- och materialkostnader och uppgår till max 3 175 kronor per termin. Max 12 700 kronor. När du uppnått maxbeloppet kan du söka efter tre år igen.

Utlandsstudier, heltid på svensk högskola eller kortare kvällskurser spelar ingen roll, men studierna ska vara lärarledda och du måste ha varit medlem i Unionen i minst sex månader.

­– Vi får in cirka 80 ansökningar om dagen och vi beviljar alla som är korrekta; det vill säga följer de krav vi har på studierna och på omfattningen av medlemskapet, säger Helena Hammarberg, handläggare på Unionens studiestöd.

Ersättning för fritids och hobbykurser är inte godkända. För mer info surfa in på unionen.se/studiestod.

2. Studera internationella fackliga frågor via TCO.

Genom TCO:s internationella fond till Olof Palmes minne kan man söka stipendier för fackliga studier utomlands. Studierna ska kretsa kring det fackliga arbetets betydelse för fred, frihet och demokrati och arbetet ska redovisas för fonden och det TCO-förbund man tillhör. Stipendiaterna åtar sig också att dela med sig av sin kunskap på olika fackliga evenemang.

Är man medlem i ett TCO-förbund kan man söka stipendiet två gånger per år. Tidigare stipendiater har bland annat studerat fackligt arbete i Brasilien, El Salvador, Nicaragua, Zimbabwe, Island, Jordanien och Ryssland. För mer information gå in på tco.se och klicka på fliken Globalt.

Det finns ingen fastställd stipendiesumma, men enligt TCO själva brukar den landa på mellan 10 00020 000 kronor.

3. Stipendier för journalister.

Svenska journalistförbunden, SJF, delar ut flera stipendier. Bland annat för språkstudier, säkerhetskurser, kompetensutveckling och fackliga studier.

Arbetslösa och frilansare kan söka SJF-bidrag för studier genom medieinstitutet Fojo. Stipendiet ligger på 1 000 kr per kursdag och betalas ut efter genomförd utbildning.

Vill man studera mer fritt finns stipendier för utbildning och kompetensutveckling där man själv bifogar studieplan för kurser, studieresor eller studiebesök. Högsta stipendiebelopp är där 50 000 kronor.

Kravet för att söka SJF:s stipendier är att man har haft texter eller bilder publicerade i svenska tryckta tidningar eller tidskrifter, bilder publicerade i svenska böcker eller att man varit med och producerat svenska tv-program som sänts i SVT, TV4, TV3 eller Kanal 5. Gå in på sjf.se/journalistforbundets-stipendier för mer information.

4. Svenska institutets USA-stipendium.

Arbetar du med opinionsbildning och tycker att en USA-resa vore trevligt? Då kan 1976 års fond för personutbyte mellan Sverige och Förenta staterna vara något för dig.

Stipendiet delas ut av Svenska institutet och startades i samband med USA:s 200-års jubileum 1976. Tanken är att ge yrkesverksamma opinionsbildare inom politik, förvaltning, media, fackliga organisationer, näringsliv, och kulturliv möjligheten att besöka landet under en två till fyra-veckors period.

Besöket skall vara inriktat på aktuella samhällsfrågor i ett eller båda länderna. De senaste åren har stipendiebeloppen hamnat på 30 000 kronor.

5. Stipendier för Nordiska utbyten.

Nordiska ministerrådet delar ut en rad stipendier i syfte att fördjupa statliga, ekonomiska och kulturella utbyten mellan de nordiska länderna. Vi sajten norden.org går det att söka pengar för både studieresor, tjänstemannautbyten och språkstudier.

6. Stödstipendier för teknologer och ingenjörer.

Sveriges ingenjörer har flera stipendier som riktar sig till teknologer och ingenjörer som på grund av sjukdom, arbetslöshet eller andra skäl är i behov av ekonomisk hjälp. Stipendierna söks via Understödsfonden, Kamrathjälpsfonden och Herman och Sigrid Nyléns-fond. Medlemskap i förbundet kan vara ett krav, men det varierar beroende på vilket fond man söker ur.

Det går även att söka pengar för utlandsresor och utrikes gruppresor.

7. Ekonomisk hjälp till samhällsentreprenörer.

Brinner du för samhällsutveckling och entreprenörskap kan Göran Bredinger-stipendiet vara ett alternativ. Stipendiet startade 2012 för att stötta entreprenörer som bidrar till nyskapande lösningar på samhällsutmaningar.

Kriterierna för att få söka är att du ska ha en affärsidé som är nyskapande, genomförbar och tydlig. Du ska vara i ett tidigt skede i din idé och vara mellan 20-30 år. Stipendiebeloppet är på 50 000 kronor.

MER OM STIPENDIER

Här hittar du vidare information om stipendier/bidrag för kompetensutveckling och studier.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Kompetensutveckling

Lista: Utbildningar som ger jobb direkt

Fler söker sig till yrkeshögskolor vars koncept är att ha utbildningar som utgår från marknadens behov. Här är ett urval utbildningar på yrkeshögskola där det är störst chans att få jobb efter examen.
Johanna Rovira Publicerad 9 juni 2025, kl 06:00
Man skriver ut något på 3D-skrivare
95 procent av alla automationtekniker fick jobb inom ett år efter avslutad utbildning på yrkeshögskola. Foto: Colourbox

Vill du snabbt ut i arbetslivet utan att lägga flera år på studier? Då kan en yrkesutbildning vara rätt väg att gå. Många korta utbildningar leder direkt till jobb – ofta inom branscher där det råder stor efterfrågan på arbetskraft. Här är några av de mest eftertraktade yrkena.

Bank och försäkring

Kan du tänka dig att jobba på bank eller på ett försäkringsbolag har du stora möjligheter att få jobb efter yrkeshögskolan. 98 procent av alla som utexaminerades 2023, hade jobb året därpå. I år är antalet utbildningsplatser på yrkeshögskolorna 165, men trycket på utbildningen är betydligt högre än vad det finns platser. 2024 var det 2486 sökande till 170 platser. 

Arbetsmiljö och arbetsskydd

Till denna utbildningsinriktning hör till exempel arbetsmiljöingenjörer, som också har lätt att få jobb enligt Myndigheten för yrkeshögskolans senaste statistik. Även här fick nästan alla, 98 procent, som tagit examen, jobb efter avklarad utbildning. I år finns dock bara 87 utbildningsplatser. 

Logistik, spedition och transport

Jobb inom detta utbildningsområde finns det behov av över hela landet. 97 procent av de nybakade logistikerna och speditörerna fick jobb efter avslutad utbildning. I år finns 195 utbildningsplatser. 

Drifttekniker 

Drifttekniker kan få jobb både inom den kommunala sektorn och i det privata näringslivet. 96 procent av de som gått programmet svarar att de fått jobb efter sin examen 2023. Antalet utbildningsplatser i år är 271. 

Kyl- värmepumps- och ventilationstekniker

Kommer du in på en av de 251 utbildningsplatserna inom denna utbildningsinriktning kommer du sannolikt att ha lätt att få jobb framöver.  96 procent av alla som gick ut 2023 fick jobb.

CAD-tekniker/konstruktör

Den som har håg för teknisk design kan bli CAD-ritare eller 3D-tekniker som det också kallas.  95 procent av de nyblivna CAD-konstruktörerna fick jobb vid senaste mätningen och antalet utbildningsplatser i år är 345. 

Produktionstekniker

95 procent av samtliga som gick ut 2023 fick jobb efter examen inom denna utbildningsinriktning. Men alla jobbar nödvändigtvis inte inom det område de utbildats för. När de gäller just de nybakade produktionsteknikerna uppskattar närmare en femtedel att deras nuvarande jobb inte överensstämmer med det yrke de utbildats för. Det finns ändå fortsatt stort behov av produktionstekniker – i år finns 496 utbildningsplatser. 

Automationstekniker

95 procent i jobb efter avklarat program. Här är det högt söktryck på platserna. Förra året gick det 12, 7 sökande på varje plats inom utbildningsinriktningen robot- och automationstekniker, i år har man utökat antalet platser till 641.

Bonusutbildningar

Om man inte hittar sitt blivande drömyrke i urvalet ovan finns det fortsatt stora behov av bland annat lokförare, tandsköterskor och experter på IT-säkerhet. 

– Utbildningar inom industrin ser vi fortsatt höga behov av. Anläggningssektorn tuffar också på eftersom det finns stora behov av underhåll, säger Matilda Bölling, omvärldsanalytiker på Myndigheten för yrkeshögskolan. 

Så funkar yrkeshögskolan 

  • Alla yrkeshögskolans program ska möta arbetslivets behov av arbetskraft. Utbildningar tas fram i samråd med arbetslivet, som också är med och finansierar eller medverkar på annat sätt.   
  • Även regionala behov ska beaktas, och myndigheten samlar regelbundet in information om regionernas kompetensbehov,
  • Programmen inom yrkeshögskolan är eftergymnasiala och tar i regel mellan ett och två år samt ger rätt till studiemedel från CSN.
  • Antalet sökande ökade 2024 till den högsta nivån hittills – drygt 104 000 personer sökte till minst ett program förra året. 
  • Här hittar du utbudet av utbildningar på yrkeshögskolan och kan ansöka till kurser.