Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Hockeyspelare fick rätt i hovrätten

Försäkringsbolaget tyckte att hockeyspelaren inte fyllt i sin hälsodeklaration rätt och nekade honom ersättning då han drabbades av en stroke. Unionen stämde i tingsrätten och vann. Nu har man även fått rätt i högre instans.
Lina Björk Publicerad
TT
TT

I december 2010 fick djurgårdsspelaren lägga skridskorna på hyllan då han en morgon kände domningar i ena kroppshalvan och tappade balansen. Domen från läkarna var hård. Orsaken till stroken var yttre våld, orsakad av hockeyn. En smäll till kunde avsluta hans liv.

Hockeyspelaren ansökte om ersättning från sin sjukförsäkring men fick nej.  I samband med att mannen började med professionell idrott fick han fylla i en hälsodeklaration där han på frågan om han tidigare haft en hjärnblödning svarade nej. Försäkringsbolaget fick ta del av mannens läkarjournaler och upptäckte att han drabbats av en hjärnblödning efter en misshandel 2003. Hade försäkringsbolaget känt till det hade mannens försäkring kostat betydligt mer.

Hockeyspelaren hävdade dock att läkarna inte berättat om hjärnblödningen 2003 utan endast sagt att han haft tur som endast kom undan med blåmärken efter slagsmålet. Tingsrätten gav mannen rätt men Försäkringskassan överklagade domen till hovrätten. Nu har även hovrätten gett Unionen och mannen rätt.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Kameraövervakades – fick löneavdrag för toapauser

Kvinnan övervakades av 15 kameror på jobbet och företaget gjorde avdrag på lönen om hon tog för långa toapauser. Kamerabevakningen är en enorm kränkning av kvinnans personliga integritet, menar Unionen som nu stämt arbetsgivaren.
Ola Rennstam Publicerad 11 november 2025, kl 13:06
Det populära Göteborgskaféet har installerat 15 kameror som, enligt Unionen, används för att kontrollera hur effektivt personalen arbetar. Toabesök och samtal med kollegor ledde till löneavdrag. Foto: Colourbox

Kaféet, som ligger vid Avenyn i centrala Göteborg, har installerat 15 kameror i lokalerna. De sitter uppsatta i samtliga utrymmen, förutom på toaletterna och i omklädningsrummen. Kamerabevakningen av personalen sker både i realtid och i efterhand då ledningen granskar inspelat material.

Gick på toa "för länge" – fick avdrag på lönen

Under det senaste året har arbetsgivaren även börjat använda kamerabevakningen för att granska medarbetarnas arbetsprestationer och i förlängningen som underlag för löneavdrag. 

En Unionenmedlem, som jobbat på kafét i tio år, fick i somras bland annat avdrag på sin lön för toalettbesök som ansågs för långa, samtal med kollegor som klassificerades som ”tjôta med kollega” och för att hon pratade "överdrivet" mycket med kunderna. Carl Siljehamre är förbundsjurist på Unionen och företräder kvinnan.

Vår medlem fick ett löneavdrag på elva timmar. Sen hade chefen lagt till ytterligare fem timmars avdrag i ”administrationsavgift” eftersom hon hade behövt sitta och titta igenom filmerna, säger han och fortsätter:
Det är självklart att man ska kunna få gå på toa på arbetstid, jag har aldrig varit med om att någon fått löneavdrag för det.

Kräver 100 000 i skadestånd

Unionen reagerar på arbetsgivarens systematiska och omfattande övervakning av personalen och har nu stämt bolaget för brott mot EU:s dataskyddsförordning (GDPR). Förbundet kräver 100 000 kronor i skadestånd till medlemmen.

I sin stämningsansökan påpekar Unionen att medlemmen aldrig gett sin tillåtelse till kamerabevakningen och att bolaget saknar lagligt stöd för den. 

Unionen: ”En enorm kränkning

Genom att använda kamerabevakningen till att göra avdrag på medlemmens lön har bolaget dessutom använt den till ett annat ändamål än det avsedda. Att ha 15 övervakningskameror uppsatta i en kafélokal beskriver Carl Siljehamre som "häpnadsväckande". 

Det är verkligen en enorm kränkning av vår medlems personliga integritet att ständig vara övervakad på det här sättet på sin arbetsplats. Unionen ser mycket allvarligt på det här, säger han.

Kollega har sökt arbetsgivaren för en kommentar.