Nästan tre år senare har han tilldömts 25 000 kronor i allmänt skadestånd för kränkningen och 383.103 kronor i ekonomiskt skadestånd av SVT.
- Pengarna är ju ersättning för den lön jag gick miste om och ingen lottovinst precis. Och så har det varit ganska jobbigt med alla turerna i domstolen. Men det var det värt.
Bakgrunden är i korthet att Pelle Pettersson hade sin huvudsakliga försörjning som redigerare på SVT sedan 1999.
Pingsthelgen befann han sig mellan två vikariat. Hans passerkort var giltigt och han anmälde sitt och en kamrats besök - de skulle redigera en privat video.
Att anställda använde SVT:s utrustning privat på fritiden var inte ovanligt. Men en chef som kom förbi satte stopp för arbetet innan det ens hade börjat.
Han ansåg att Pelle orättmätigt hade tagit sig in i lokalen. Sedan blev det förhör och misstroendeförklaringar.
Pettersson vände sig till Sifklubben, som i sin tur förde ärendet till Sifjuristerna.
I sin första dom året därpå ansåg Arbetsdomstolen, AD, att Pelle Pettersons beteende var omdömeslöst men inte skäl nog att häva anställningsavtalet, som då gällde ett sommarvikariat.
Ytterligare två år senares dom gäller den fasta anställning som också gick förlorad.
Under åren som följde har Pelle Pettersson omväxlande varit arbetslös och gått på datakurser. Nu har han en projektanställning på TV8.
- Pengarna går åt. Jag har en del skulder att betala och så fick vi barn för några veckor sedan.
Pelle Pettersson lovordar det stöd han fått av Sifs jurister Lars Åström och Helena Hedlund.
Även Lars Åström är nöjd med domen.
Han får frågan varför ärendet har tagit så lång tid.
- Det brukar det göra. Arbetsdomstolen går grundligt tillväga och därför tar det tid och innebär mycket arbete också för den det gäller.
LISBETH NIEMINEN