Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Mejlade sin privata inkorg – avskedades

Kvinnan skickade mejl från sin arbetsadress till sin privata mejl. Inte okej, ansåg hennes arbetsgivare och avskedade henne. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren.
Lina Björk Publicerad
Närbild på kvinnas händer som skriver på en bärbar dator.
Kvinnan skickade e-post till sig själv från jobbadressen och avskedades. Unionen stämmer nu arbetsgivaren. Foto: Colourbox.

Kvinnan hade jobbat på rengöringsföretaget i 15 år, när hon under en sjukskrivning skickade ett antal mejl från sin arbetsadress till sin privata inkorg. När hennes chef upptäckte det avskedades hon med motiveringen att företaget har riktlinjer och en policy kring sin mejl och att hennes agerande skulle kunna skada företaget.

Unionen håller inte med och stämmer nu arbetsgivaren på sammanlagt 150 000 kronor i skadestånd samt ersättning för utebliven lön och semesterersättning. 

I det här faller menar vi att det ingick i hennes arbetsuppgifter att skicka mejlen och de har inte lett till någon skada för bolaget, säger David Hellman, förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i tingsrätten.


Ett misstag under press

Under kvinnans sjukskrivning har hennes chef gett henne arbetsorder som innebar att hon måste logga in i jobbsystemet och bistå honom med information under tiden hon varit borta. Eftersom det var stress som orsakade sjukskrivningen, menar Unionen att hon utsatts för press och att hennes misstag inte kan bedömas på samma sätt som om hon varit på jobbet.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Övervakades via webbkamera under hela arbetsdagen

Kvinnan tvingades ha sin webbkamera på under hela arbetsdagen, då chefen ville se att hon jobbade. Övervakningen var så närgången att hon blev sjukskriven. Unionen stämmer företaget för brott mot EU:s dataskyddsförordning.
Lina Björk Publicerad 24 april 2025, kl 09:44
Kameraövervakning med webcam. Till vänster en stor och lite hotfull webbkamera, till höger en kvinna vid en dator. Ser rädd och obekväm ut.
Övervakades av chefen med webbkamera - varje dag. Kvinnan tvingades ha sin webbkamera på hela arbetsdagarna då chefen ville se att hon "verkligen jobbade". En övervakning som kan vara olaglig. Foto: Colourbox.

Får arbetsgivare övervaka sina anställda under arbetstid? Nej, inte i det här fallet menar Unionen som har lämnat in en stämning till Stockhoms tingsrätt om brott mot EU:s dataskyddsförordning. 

Tvisten handlar om en kvinna som skötte bokningar via kundtjänst och sades upp i maj förra året. Under uppsägningstiden krävde hennes arbetsgivare att hon skulle ha ett digitalt möte, med kamera och ljud påslaget under hela arbetsdagen, medan hon ringde upp kunder. 

Hon var ständigt i bild, medan hennes chef hade sitt ljud avslaget. 

–  Övervakningen har varit väldigt närgången och gjort att hon mått så dåligt att hon fått sjukskriva sig, säger Cecilia Arklid, Förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i tingsrätten. 

Övervakning av anställda okej – ibland

Ibland kan det vara befogat att bevaka sina anställda, men då kräver lagen specifika grunder. Exempelvis kan det vara okej om det krävs för att fullgöra en rättslig förpliktelse eller att det finns ett samtycke. Som huvudregel gäller dock inte samtycke när det rör sig om en situation mellan arbetsgivare och anställd, då den ena är i beroendeställning till den andra. 

Arbetsgivaren informerade inte vad webbinspelningen skulle leda till, eller undersökte om det fanns mindre ingripande åtgärder för att uppnå sitt mål- exempelvis mer aktiv arbetsledning. Nu stämmer Unionen företaget för brott mot EU:s dataskyddsförordning och kräver 50 000 kronor i skadestånd till medlemmen. 

Dom kan bli prejudicerande

Tvisten är den första i sitt slag som går till domstol och en dom kommer att vara prejudicerande, alltså bli vägledande för hur liknande tvister ska avgöras. 

–  Om det blir en dom kommer den att förtydliga hur en arbetsgivare får, eller inte får övervaka sina anställda i realtid, säger Cecilia Arklid.