Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Lättare för 50+ att få jobb

Nu är arbetsmarknaden lika bra som före finanskrisen. I alla fall om man ska tro på TRR Trygghetsrådets statistik. På ett år har antalet uppsagda tjänstemän som söker TRR:s stöd minskat med 31 procent.
Niklas Hallstedt Publicerad
Glad kvinna vid laptop.
Fler 50-plussare får jobb. Foto: Colourbox

Redan tidigare har man märkt en förbättring av arbetsmarknaden ute i landet. Det nya är, enligt TRR:s vd Calle Leinar, att det nu skett en väsentlig förbättring även i storstadsregionerna.

– Västra Götaland och Göteborg är topparna. Där var det 40 procent färre uppsagda under första kvartalet i år jämfört med första kvartalet förra året. Vår bedömning är att det är fordonsindustrin, Volvo, som drar, samtidigt som offentlig sektor anställer många. Det gör att arbetsmarknaden är på bra humör, säger Calle Leinar.

Även i Stockholm liksom Malmö och Lund ser det ljusare ut. I Stockholm är det framför allt tjänstesektorn som går bra.

Även för de äldre tjänstemännen, de mellan 50 och 59 år, går det åt rätt håll. Visserligen är det inte färre i den gruppen som sägs upp än tidigare. Däremot har de fått betydligt lättare att få jobb, visar TRR:s statistik.

– Det är en fortsatt trend. Det handlar både om att efterfrågan blivit större, och att arbetsgivarna måste fokusera på kompetens, men också en långsam men säker attitydförändring. Den ser vi både hos de enskilda, som vill jobba längre, och arbetsgivarna, säger Calle Leinar enligt vilken lite högre ålder numera till och med kan vara en fördel.

– Ja, i vissa branscher efterfrågar man uttalat senioritet, exempelvis i konsultbranschen. När man söker projektledare eller byggledare vill man gärna ha någon som varit med förr.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.