Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

”Personlighetstester funkar mot diskriminering”

Personlighetstester vid rekrytering är ett bra verktyg om det används rätt. Det menar rekryteringsexperten Patrik Reman, som dock varnar för risken att testandet går över styr.
Johanna Rovira Publicerad
Personlighetstester vid rekrytering kan motverka diskriminering menar Patrik Reman.
Personlighetstester förstärker inte diskriminering. Det menar Patrik Reman som säger att tester tidigt i rekryteringsprocessen främjar mångfald och eliminerar fördomar. Viktigt är att anpassa tester för alla, särskilt för personer med funktionsvariationer och de med annat modersmål. Foto: Colourbox.

Personlighetstester förstärker inte alls diskriminering, tvärtom, anser Patrik Reman, som på Linkedin förklarade att Kollegas artikel i förra veckan om att tester skrämmer bort jobbsökare var missvisande på den punkten. 

– Min erfarenhet efter alla år som rekryterare är att personlighetstester tidigt i processen ger ett helt annat urval vad gäller mångfald. En traditionell process med brev och cv leder mycket oftare till att man går på magkänslan och väljer någon som liknar en själv. 

Patrik Reman.
Patrik Reman.

Med personlighetstest eliminerar man risken att fastna i fördomar och magkänsla och får på sluttampen en helt annan mix av ålder, kön och etnicitet, anser han. Men Patrik Reman håller med om att personer med funktionsvariationer och personer som inte har svenska som modersmål, riskerar att falla bort i tester som görs på tid. Han menar att det är arbetsgivarnas och testutvecklarnas ansvar att se till att testerna blir inkluderande 

– Det är otroligt viktigt att använda rätt tester. De professionella testerna finns i flera varianter och kan anpassas efter kandidaternas behov. 

Han betonar vikten av att det är rätt test för rätt målgrupp och rätt nivå på testet – det ska till exempel inte behöva ta längre tid än tio minuter, en kvart att fylla i det. 

– Långa mastodonttest på en och en halv timme ger inte så mycket bättre resultat. 

Tjatiga personlighetstester retar sökande

Minst lika viktigt är det att kandidaterna får information om varför de gör testet och att de också får återkoppling efteråt. Dessutom ska man inte behöva göra samma test om och om igen hos nya arbetsgivare. 

– Många testutvecklare har börjat återanvända testresultaten just därför att folk bli irriterade på att göra samma test gång efter gång, säger han. 

Patrik Reman betonar att som rekryterare måste man hänga med i utvecklingen och veta hur och varför man använder tester. Att testerna skrämmer bort jobbsökande råder det ingen tvekan om. Många läsare har både på Linkedin och i mejl bekräftat att de undviker jobb som kräver tester. 

– Det finns all anledning till självrannsakan hos arbetsgivare och rekryteringsbolag som väljer att skicka ut tester det första de gör och använder dem för att sålla bort folk. Det är helt fel sätt att använda testerna på. Risken är att det går överstyr och om ingen vill göra testerna tappar man ett väldigt bra verktyg, säger Patrik Reman. 

 

Patrik Remans tips för arbetssökande:

  • Kolla att testet är DNV-certifierat, det är de flesta större tester. DNV står för Det Norske Veritas , ett norskt företag som tillhandahåller certifieringar och tjänster relaterade till kvalitetsledning, riskbedömning och hållbarhet.
  • Återkoppla till avsändaren och efterfråga mer information, be dem svara på varför de har tester.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

A-kassans nya regler: Thomas ska leva på 5 000 i månaden

Från en månad till en annan sänktes Thomas Höglunds aktivitetsstöd med flera tusenlappar.
”Det kommer att vara lyx att ta en kopp kaffe på kafé”, säger han.
Lina Björk Publicerad 1 december 2025, kl 12:59
Thomas Höglund ska leva på 5000 i aktivitetsstöd efter nya a-kassereformen.
Sänkt aktivitetsstöd för 86 000 svenskar. Till sommaren kommer Thomas Höglunds aktivitetsstöd att sjunka ytterligare. Då ska han leva på drygt 5 000 kronor i månaden. Foto: Anette Andersson

Sedan den 1 oktober gäller nya regler i a-kassan som innebär att ersättningen trappas ned var hundrade dag. Allra hårdast slår de nya reglerna mot dem som varit arbetslösa i mer än 300 dagar och går på det som kallas aktivitetsstöd (se ruta). En av dem är Thomas Höglund från Åre, som plötsligt fick 4 000 kronor mindre i ersättning. 

– Det kom som en chock. Tidigare har Försäkringskassan skickat ut varenda förändringsbeslut, även om det handlade om en hundralapp. Nu fick jag en utbetalning som var flera tusen kronor mindre än jag brukar få. Och utan förklaring. 
 

Försäkringskassan: Vi har informerat 

Förklaringen är att a-kassan har reformerats. Från att ha baserats på hur mycket du har jobbat, baseras den i stället på hur mycket du har haft i inkomst.

Enligt Försäkringskassan har man informerat om de nya ersättningsnivåerna, via informationsskärmar på servicekontoren samt i e-tjänsterna, där de som får aktivitetsstöd loggar in. 

–  Däremot har vi inte möjlighet att personligen kontakta de personer som får aktivitetsstöd om förändringarna. Detta eftersom ersättningsnivåerna är beroende av uppgifter som vi får från a-kassorna i samband med att man söker ersättningen. Det är beklagligt om personer som får aktivitetsstöd utbetald från Försäkringskassan inte har nåtts av informationen, säger Lotta Jernström, pressekreterare på Försäkringskassan. 

Ersättningsnivåerna är inledningsvis 80, 60 och 50 procent av din tidigare inkomst, med sänkning var 100:e dag, för att sedan minska kraftigt ju längre tid du är arbetslös. Ett sätt att stärka incitamenten att komma ut på arbetsmarknaden, menar regeringen. Thomas Höglund håller inte med. 

– Det enda man förstärker är stress och ohälsa hos människor som redan är i en utsatt situation. Att bli ekonomiskt stressad är inte en morot, säger han. 

86 000 svenskar får sänkt aktivitetsstöd

Enligt Försäkringskassans beräkningar är det cirka 86 000 svenskar som får sänkt aktivitetsstöd, som Dagens Nyheter var först med att berätta. Som lägst får de klara sig på 365 kronor om dagen. Thomas Höglund är inte säker på exakt var i trappan han befinner sig, men beräknat på den utbetalning han fick i november kommer han att få ut runt 5 000 kronor per månad till våren. Bara hans hyra ligger på 5 300 kronor. 

– Nej, det går ju inte ihop. Jag kommer att ligga flera tusenlappar back varje månad. Samtidigt har jag tur att jag bor i en kommun där hyrorna är ganska låga och bor själv. Tänk vad effekten skulle bli för en barnfamilj. 

Så här fungerar nya a-kassan

  • A-kassan baseras på inkomst i stället för arbetade timmar. Summan du får är beroende på hur länge du varit med i a-kassan och hur hög din lön är.
  • Ersättningen trappas ned i snabbare takt än tidigare: 
    I starten får du 80, 60 eller 50 procent av din lön tidigare lön (baserat på medlemskapet i din a-kassa) men ersättningen sänks med 10 procent efter 100 dagar och ytterligare 5 procent var 100:e dag. 

Svårare att söka jobb med funktionsnedsättning

Thomas Höglund har jobbat med många saker i sitt liv, men han har en funktionsnedsättning som gör att vissa jobb behöver anpassas. Det har blivit en utmaning i kontakten med handläggare vid Arbetsförmedlingen och tjänstemännen på Arbetsmarknadsenheten på Åre kommun som inte alltid förstått vilka jobb som han kan utföra. 

– Kommunen erbjuder inte tjänstemannajobb utan praktiska saker som att plocka ölburkar efter turisterna. Jag har ett läkarintyg som säger att jag inte klarar av sådana praktiska jobb. 

I dag är Thomas Höglund oavlönad cirkelledare för en lokal teatergrupp, för att hålla i gång arbetsträningen. Framtiden är oviss och oron stor. Hans förhoppning nu är att det inte fattas ytterligare beslut som påverkar honom i sämre riktning. 

– När det gäller arbetslinjen är jag rädd att nästa beslut blir att långtidsarbetslösa ska få noll i ersättning. På det sättet städar de i statistiken och för över hela kostnaden om försörjningsstöd på kommunerna, säger han. 

Kollega har varit i kontakt med arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) om det minskade aktivitetsstödet. Han svarar i en skriftlig kommentar.

”A-kassan är en omställningsförsäkring och ska ge trygghet mellan jobb – inte vara en långvarig försörjning. Vi höjer därför taket i början av arbetslösheten och ser till att fler människor omfattas. Samtidigt blir avtrappningen i försäkringen tydligare. Tidigare kunde nämligen de som kvalificerat sig för arbetslöshetsersättning få 22 000 kronor i aktivitetsstöd utan bortre tidsgräns. Det nya systemet ökar incitamenten att ta ett jobb snabbare och minskar riskerna för att människor fastnar i utanförskap.”

Det här är aktivitetsstöd

  • Aktivitetsstöd är en ekonomisk ersättning som betalas ut av Försäkringskassan till personer som deltar i vissa program via Arbetsförmedlingen.
  • Ersättningen varierar beroende på din tidigare inkomst, men grundbeloppet är 365 kronor per dag.
  • Ersättningsperioden är 300 dagar men kan förlängas efter en omprövning.