Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Familj och barn orsak till avsked

Efter tre veckor på nya jobbet avskedades restaurangchefen. Orsaken var att hennes vd tyckte att jobbet inte gick att kombinera med familj.
Lina Björk Publicerad
Till vänster: restaurangkök, till vänster: kvinna med bortvänt ansikte tar sig för pannan.
Kvinnans vd tyckte inte att hon kunde vara tillgänglig i tillräckligt stor utsträckning eftersom hon hade familj och barn. Foto: Shutterstock

Kvinnan, som är medlem i fackförbundet Unionen, sade upp sig från en tillsvidaretjänst för att börja som restaurangchef på den nystartade restaurangen. Men efter endast tre veckors jobb kunde hon inte hitta sina arbetspass i planeringen. När hon kontaktade vd:n om de bortplockade passen fick hon inget svar utan frågade i stället kökschefen som berättade att ägaren inte ville att hon skulle komma tillbaka till jobbet, enligt stämningsansökan från Unionen.

Vid ett telefonsamtal till medlemmen meddelade vd:n att orsaken till avskedet var att restaurangchefen inte var tillräckligt dedikerad i sitt arbete och att hon inte kunde vara tillgänglig i den utsträckning som behövdes eftersom hon har familj och barn.

Unionen stämmer nu arbetsgivaren i tingsrätten för avskedandet och begär 170 000 kronor i skadestånd till medlemmen, samt utebliven lön.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.