Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Ingen konkurs för Assyriska

Uteblivna löner och inbetalningar till tjänstepensionen ledde till att Unionen lämnade in en konkursansökan mot fotbollsklubben Assyriska FF. Nu har den dragits tillbaka efter att klubben betalat ut lönerna.
Petra Rendik Publicerad
Fotbollsspelare i målburen.
Efter att Unionen och de före detta spelarna lämnade in en konkursansökan mot fotbollsklubben har spelarna fått lön. Foto: Janerik Henriksson / TT

Konkursansökan som lämnades in förra veckan gällde fyra tidigare spelare i Södertäljeklubben Assyriska FF som samtliga lämnade laget när de åkte ner i division 1 förra året. Dels handlade det om uteblivna löner för november 2016 men främst om att klubben inte betalat tjänstepensioner ända sedan slutet av 2014.

Men nu har konkursansökan dragits tillbaka.

– Assyriska har betalat in all lön som saknades och var i fara utifrån lönegarantin, säger Björn Alquist, biträdande förbundsjurist på Unionen.

Hur klubben ska göra rätt för sig med de uteblivna inbetalningarna till tjänstepensionerna återstår att se. Unionen ska träffa Assyriska i veckan för att hitta en lösning. 

– Dialogen har blivit mycket bättre. Jag är hoppfull och tror att vi kommer att hitta en lösning inom kort som våra medlemmar kommer bli nöjda med men som också fungerar för klubben.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.