Var befinner du dig just nu?
– Ombord på en liten segelbåt, Selvaggia, på väg till Gaza i en flottilj, Global Sumud Flotilla, som försöker bryta den illegala israeliska blockaden av Gaza. Vi har också med oss viss humanitär hjälp ombord och målet är att skapa en humanitär korridor. Häromnatten blev vi attackerade av drönare, men vi hade tur, det blev inga större skador, det var bara väldigt skrämmande.
Varför är du ombord?
– Av kärlek. Min far var politiskt aktiv och blev mördad i Chile. När jag ser politiska rörelser som blivit oerhört kriminaliserade ser jag honom och viljan att förändra. Men också på grund av min sons härliga leende – jag kan inte stillatigande se på hur andra barn lider. Lidandet i Gaza måste få ett slut.
Gör du det här i tjänsten?
– Nej, jag fick tjänstledigt. Min chef ansåg att missionen är viktig och såg resan som kompetensutveckling. Jag kommer att ta med mig massa värdefull kunskap om organisation överlag när jag kommer hem. Om jag kommer hem.