Hoppa till huvudinnehåll
Ledarskap

Personlighetstest - så väljer du!

Personlighetstester blir allt vanligare. Rättvist och icke-diskriminerande, menar vissa. Men vilka är seriösa och vetenskapligt belagda? Vi guidar dig rätt.
Publicerad
Illustration: Annika Huett
Alla har olika styrkor och svagheter. Och de går ofta inte att utläsa av ett traditionellt cv. Det finns bättre metoder. Illustration: Annika Huett

Personlighetstester och olika färdighetsprov står som spön i backen. Det finns knappast en anställning där inte någon typ av test används. I synnerhet för chefsrekrytering är det mer regel än undantag. I dag florerar 10 000-tals tester på den svenska marknaden. Men det finns ett stort krux.

– Bara ett 20-tal av testerna är certifierade och vetenskapligt belagda. Det finns många dåliga och horoskopliknande tester som utgår från färger och annat otillförlitligt. De är olämpliga att använda i en rekrytering, men det är en djungel att hitta rätt. På sistone har det förekommit intensiv kritik mot att även myndigheter köper oseriösa tester, säger Mattias Elg, organisationspsykolog och konsult på rekryteringsstrategiföretaget Wecompose.

Bra tester plockar fram personer som kanske inte fått en chans annars

Enligt honom är det inte många som känner till hur kvalitetssäkringen går till i dag. Fram tills för ett par år sedan sköttes granskningen av experter knutna till Stiftelsen för tillämpad psykologi, STP. Men brist på tid och resurser gjorde att stiftelsen lämnade över uppdraget till företaget Det Norske Veritas, DNV, som numera granskar och certifierar personlighetstester för den svenska arbetsmarknaden.

Andra problem är att testerna är krångliga både att genomföra och att tolka. De flesta anlitar därför rekryteringsföretag. Men många av dem har själva ekonomiska intressen i testerna de tillhandahåller, vilket kan påverka objektiviteten.

– Jag oroas över utvecklingen där företag rekryterar med metoder som inte har stöd i forskningen. Det är viktigt att bara välja tester som är granskade och certifierade av oberoende experter, säger Elg.

Även om det finns skäl att vara kritisk menar förespråkarna att ett bra test ändå är oslagbart. Det är träffsäkert och borgar dessutom för en icke-diskriminerande rekrytering.

Men tester bör alltid vara en del av en större bedömning, framhåller Mattias Elg. De stora fördelarna är att exempelvis nyanlända och funktionsnedsatta kan få samma chans som andra.

– Att gå på den så kallade magkänslan leder ofta till en snedvridning där chefer väljer personer som tycker som de själva eller som de redan känner. En rekrytering med hjälp av tester ger objektivitet. Jag har träffat nöjda chefer som konstaterat att de efter tester anställt människor som de aldrig hade valt annars, säger Mattias Elg.

Det optimala tycker han är att olika typer av tester används i olika skeden av en rekryteringsprocess. Ett brett test som används som ett första urval kostar upp till ett par hundralappar per person. Mer avancerade tester som används i sluttampen, efter intervjuer och personliga möten, kan ligga på flera tusen kronor.

Mattias Elg är övertygad om att utvecklingen bara har börjat och att vi kommer att få se allt mer av tester framöver.

– Det händer mycket inom området. Personlighetstester har sin grund i det militära och mäter traditionellt sett prestation. Framöver kommer vi att se tester som i stället fokuserar på engagemang och motivation samt förebyggande av psykisk ohälsa.

Han avfärdar kritiken mot att trubbiga tester kan att slå ut människor.

– Det är tvärtom. Bra tester plockar fram personer som kanske inte fått en chans annars.

Dessutom, menar han, gör tester att människor kan bli medvetna om sina svagheter och hamnar på rätt plats. Vilket kan leda till ett mer hållbart arbetsliv.

Text: Gertrud Dahlberg

När du väljer test

  • Är testet utvecklat för rekrytering eller är det ett generellt personlighetstest (vilket kan var direkt olämpligt)?
  • Är testet granskat av STP (Stiftelsen för tillämpad psykologi) eller certifierat av DNV (Den Norske Veritas). Om inte – vilket vetenskapligt stöd finns?
  • Hur tillförlitligt är testet? Blir resultat detsamma även när det görs vid olika tillfällen?
  • Går det att utföra testet på andra språk för att undvika att människor som inte kan svenska blir diskriminerade?
  • Ska jag koppa in en utomstående konsult? I så fall när och varför?

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledarskap

TRR: Det löser sig för 9 av 10

Att bli arbetslös som chef kan vara omtumlande. Men det hjälp att få. Ett sätt är TRR:s särskilda program för chefer som hjälpt många ledare tillbaka i till en chefsposition.
Gertrud Dahlberg Publicerad 30 april 2026, kl 06:01
Erica Sundberg, operativ chef på TRR, står i en kontorsmiljö. Bilden kopplar till TRR:s stöd för chefer som söker nytt jobb.
Enligt Erica Sundberg, operativ chef på TRR, har 1 000 chefer vänt sig till organisationen de senaste två åren, varav 300 har deltagit i programmet Chefsforum. Foto: Jeanette Hägglund

Så kommer du igen om du förlorat jobbet

Vad gör man när chefsjobbet försvinner? Läs om Hans Lennermo och Jesper Ljung, två erfarna chefer som förlorade jobbet – och tvingades tänka om. 
I tre artiklar berättar de om chocken, deras bästa råd till andra chefer och vilket stöd som finns på vägen tillbaka till arbetslivet.

Det finns ett slags dold arbetsmarknad för chefer där det personliga varumärket och nätverket har mycket stor betydelse.  Många gånger är det informella processer i rekryteringen. Det menar Erica Sundberg, operativ chef på omställningsorganisationen TRR.

– Det är inte ovanligt att chefstjänster tillsätts utan traditionella annonser och att rekryterare spelar en stor roll, säger hon.

– Chefer är ofta vana vid att stötta andra och det kan upplevas som en sårbar situation att själv behöva stöd som arbetssökande, förklarar Erica Sundberg.

Chefsforum riktar sig till höga chefer som haft personal- och verksamhetsansvar och består av fem träffar. Fokus ligger på att bygga och boosta det personliga varumärket. Programmet erbjuder bland annat utbildningar, webbinarier, kontakt med rekryterare, olika övningar och anpassas efter deltagarnas förutsättningar.

TRR erbjuder även stöd till chefer på lägre positioner. De senaste två åren har sammanlagt 1 000 chefer vänt sig till organisationen, varav 300 har deltagit i programmet Chefsforum.

– I stort sett alla chefer som vi har kontakt med hittar en ny lösning med jobb, studier eller eget företag. De flesta, 84 procent, får en ny anställning, 6 procent startar eget företag och 10 procent börjar längre studier, säger Erica Sundberg.

TRR:s 7 tips när du är arbetslös som chef

  • Se omställningen som en naturlig del av dagens arbetsliv. 
  • Kom i gång med arbetssökandet direkt, vänta inte. 
  • Hur kan du paketera ditt cv och din Linkedinprofil bättre?
  • Vad behöver du fylla på med för att vara attraktiv på framtidens arbetsmarknad? Kompetensutveckla dig.
  •  Håll dina närverk varma – det är A och O. Ring upp dina kontakter och föreslå en lunch. 
  • Våga berätta för alla att du söker ett nytt jobb. En person kan känna en annan person som känner till ett ledigt jobb.
  •  Vad skulle du göra om du inte var chef? Att tänka så kan ge nya perspektiv och idéer.