Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

"Fördelarna väger över"

Farmaciförbundets förslag att utreda ett samgående med Unionen får överlag positiv respons. Det visar en rundringning som Kollega gjort bland förtroendevalda i apoteksbranschen.
Ola Rennstam Publicerad

När Farmaciförbundet den 9 maj håller förbundsmöte kommer de förtroendevalda att få ta ställning till ett förslag om att utreda ett samgående med Unionen. Bakgrunden är att vardagen för förbundens medlemmar har blivit allt mer lik varandra efter avregleringen på apoteksmarknaden.
De förtroendevalda i Farmaciförbundet, som Kollega talat med, är positiva till samgåendet även om det finns en rädsla för att bli slukad av jätteförbundet med över 500 000 medlemmar. Här är några röster:

Susann Danielsson-Lindberg, förtroendevald på APL, Apoteket Produktion & Laboratorier AB:
- Jag tycker att fördelarna väger över, eftersom vi blir starkare tillsammans - det är min förhoppning i alla fall. Jag har inga farhågor om att vi kommer att slukas så länge Farmaciförbundet är starka nog att stå emot och fortsätter stå på två ben. Och där Farmaciförbundet är svagt i dag kanske Unionen kommer att bli starkt. Då blir vi en stark enhet.

Kristina Hallberg, förtroendevald på Kronans Droghandel, är inne på samma linje:
- Fördelen är att Unionen är en större organisation men samtidigt blir vi en liten del av en stor organisation så att man kan försvinna.

- För många medlemmar är det väldligt känslomässigt, man vill gärna ha Farmaciförbundet kvar eftersom förbundet gjort väldigt mycket bra, det är lite av identitetsfråga. Men som det sett ut med vårt medlemstapp är det svårt att vara kvar som förbund om man blir för liten, då behöver man ingå i en något större.

Monika Staszak, förtroendevald på Doc Morris:
- Det finns säkert fördelar och nackdelar med ett samgående. Men ju större vi är som facklig organisation, desto större inflytande får vi, så jag tycker att det är bra om vi går ihop.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Unionen varslar om strejk på spelbolaget King

Förhandlingarna om kollektivavtal har misslyckats. Fackförbunden Unionen och Sveriges ingenjörer varslar därför om strejk på spelbolaget King.
Lena Michanek, Johanna Rovira, Kamilla Kvarntorp Publicerad 15 september 2026, kl 10:45
Exteriörbild, Kings kontor i Stockholm.
Ett års förhandlingar har inte lett till något kollektivavtal på spelbolaget King. Nu varslar Unionen och Sveriges Ingenjörer om strejk. Foto: Kamilla Kvarntorp

–  Vi har förhandlat i botten och arbetsgivarna vill inte möta oss i vårt krav på kollektivavtal. Att varsla om strejk är inget vi gör varken ofta eller lättvindigt och det beror på att de allra flesta arbetsgivare är beredda att möta våra krav på kollektivavtal, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen. 

– Vår uppfattning är att vi tillsammans med Sveriges ingenjörer har en organisationsgrad på runt 80 procent av de anställda på King och att det finns ett starkt stöd för  kollektivavtal. Möter King inte vårt krav tar vi ut alla  våra medlemmar i strejk, en total arbetsnedläggelse, säger Martin Wästfelt. 

Spelbolaget King utvecklar mobilspel och ligger bland annat bakom Candy crush. Företaget har cirka 550 anställda i Stockholm och Malmö. 

I ett års tid har samtal och förhandlingar om kollektivavtal förts mellan de båda fackförbunden och företaget utan att man kommit överens. 

Strejkvarsel lagt av Unionen och Sveriges ingenjörer

Kajsa Sima Falck, porträttbild
Kajsa Sima Falck.

Unionen och Sverige ingenjörer hotar därför med strejk från och med fredag 25 september om man inte når en uppgörelse innan dess.  Ombudsmän från de båda förbunden hovrade sida vid sida utanför Kings huvudkontor i Stockholm för att kunna lämna över strejkvarslet, som måste lämnas fysiskt och signeras. 

Vid tiotiden dök representanter från företaget upp och signerade varslet, som sedan mejlades in till Medlingsinstitutet. 

– Våra medlemmar uppskattar King som arbetsplats och de vill vara med och bidra till företagets fortsatta framgång. Samtidigt finns en stark övertygelse om att långsiktig trygghet och verkligt inflytande kräver ett kollektivavtal säger Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King i ett pressmeddelande. 

– Det engagemang som medlemmarna har visat gör mig stolt, och det visar att de är beredda att kämpa för rätten att få vara med och påverka sina villkor. 

Medlare kommer nu att utses av Medlingsinstitutet. 

Alla är inte positiva till kollektivavtal 

Men alla delar inte den uppfattningen. Utanför Kings kontor på Malmskillnadsgatan i Stockholm träffade Kollega en anställd på företaget. Han vill vara anonym och berättar att han själv inte är med i facket.

- Jag går på bolagets linje. Jag köper inte att det är bäst med kollektivavtal för alla. Det kan till och med vara bättre att kunna sätta sina egna villkor. Finns kollektivavtal är det till exempel mer låst hur tjänstepensionen utformas.

Han har flera kollegor som tycker likadant.

- Jag vet att jag har kollegor som tycker som jag och är inte alls övertygad om att de flesta av mina kollegor vill ha kollektivavtal.

Kollega frågade även ett tiotal andra anställda på företaget om de ville kommentera varslet. De avböjde.

Kollega söker spelbolaget King för en kommentar.