Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Facklig protest mot Amazon

I dag, fredag, strejkar anställda på Amazon runt om i Europa i protest mot dålig arbetsmiljö, låga löner och usla villkor. Ombudsmän från Unionen sluter upp bakom kampanjen #AmazonWeAreNotRobots.
Johanna Rovira, Anita Täpp Publicerad
Robert Scoble/Flickr
Robert Scoble/Flickr

Nyligen avslöjades en video där amerikanska näthandelsbolaget Amazon uppmanar sina att chefer hålla utkik efter varningstecken på facklig aktivitet bland personalen. Ett sådant tecken kan vara att två anställda som vanligtvis inte talar med varandra samtalar. I en rekryteringsannons för HR-personal framgick att det är en merit att ha erfarenhet av att ha stoppat facklig aktivitet. Amazon har upprepade gånger kritiserats av fackliga organisationer för omänskliga arbetsförhållanden och för att behandla sin personal illa och i samband med Black Friday-rean protesterar nu anställda i bland annat Spanien, Tyskland, Italien och Frankrike mot sin arbetsgivare.

Unionens Shadé Jalali och Annika Flaten är just på väg hem från ett möte med det engelska facket GMB och Uni Global där villkoren på Amazon stått på dagordningen:

– Vi deltog för att få höra vad vi har att vänta oss av Amazon som nu håller på att etablera sig i Sverige, säger Shadé Jalali.

– Det finns mycket kartlagt och forskat kring arbetsmiljön för lagerarbetarna, men inte så mycket om hur tjänstemännen på Amazon har det. Men företaget verkar anse att man kan behandla sina anställda som robotar och vi som var med på mötet stöttar därför kampanjen #AmazonWeAreNotRobots.

GMB:s generalsekreterare Tim Roache skriver på förbundets hemsida att villkoren för deras medlemmar på Amazon är omänskliga och att ambulans tillkallats till Amazons lager 600 gånger under de senaste tre åren.

– Vi fick höra hårresande vittnesmål om att brandlarmet gått på ett lagerhus och att företaget motat anställda som sprang ut tillbaka in för att passera genom metalldetektorerna, säger Shadé Jalali.

Se protesten här.

Amazon planerar även att etablera sig på tre orter i Sverige – Västerås, Eskilstuna och Katrineholm. På Unionens regionkontor i Västerås har dock inte haft någon kontakt med företaget än.

– Allt är väldigt hemligt och jag har bara hört ryktas att de har anställt. Det är också väldigt luddigt vilken verksamhet de ska bedriva, även om jag tolkat det som att det inte ska bli ett lager för deras nätförsäljning utan ett webbhotell, där företag ska hyra in sin datakapacitet, säger Carina Fisher, kommunikatör på Unionen Västerås.

– Men än så länge finns ingen personal för oss att besöka, varken i Västerås eller Eskilstuna,

Har ni fått några indikationer på att Amazon är antifackliga? Eller är ni oroliga för det?
– Nej, det har vi inte pratat om. Det vi diskuterat är att vi måste etablera någon sorts kontakt för att vara med vid start, så att vi kan värva medlemmar och så vidare.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Unionen varslar om strejk på spelbolaget King

Förhandlingarna om kollektivavtal har misslyckats. Fackförbunden Unionen och Sveriges ingenjörer varslar därför om strejk på spelbolaget King.
Lena Michanek, Johanna Rovira, Kamilla Kvarntorp Publicerad 15 september 2026, kl 10:45
Exteriörbild, Kings kontor i Stockholm.
Ett års förhandlingar har inte lett till något kollektivavtal på spelbolaget King. Nu varslar Unionen och Sveriges Ingenjörer om strejk. Foto: Kamilla Kvarntorp

–  Vi har förhandlat i botten och arbetsgivarna vill inte möta oss i vårt krav på kollektivavtal. Att varsla om strejk är inget vi gör varken ofta eller lättvindigt och det beror på att de allra flesta arbetsgivare är beredda att möta våra krav på kollektivavtal, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen. 

– Vår uppfattning är att vi tillsammans med Sveriges ingenjörer har en organisationsgrad på runt 80 procent av de anställda på King och att det finns ett starkt stöd för  kollektivavtal. Möter King inte vårt krav tar vi ut alla  våra medlemmar i strejk, en total arbetsnedläggelse, säger Martin Wästfelt. 

Spelbolaget King utvecklar mobilspel och ligger bland annat bakom Candy crush. Företaget har cirka 550 anställda i Stockholm och Malmö. 

I ett års tid har samtal och förhandlingar om kollektivavtal förts mellan de båda fackförbunden och företaget utan att man kommit överens. 

Strejkvarsel lagt av Unionen och Sveriges ingenjörer

Kajsa Sima Falck, porträttbild
Kajsa Sima Falck.

Unionen och Sverige ingenjörer hotar därför med strejk från och med fredag 25 september om man inte når en uppgörelse innan dess.  Ombudsmän från de båda förbunden hovrade sida vid sida utanför Kings huvudkontor i Stockholm för att kunna lämna över strejkvarslet, som måste lämnas fysiskt och signeras. 

Vid tiotiden dök representanter från företaget upp och signerade varslet, som sedan mejlades in till Medlingsinstitutet. 

– Våra medlemmar uppskattar King som arbetsplats och de vill vara med och bidra till företagets fortsatta framgång. Samtidigt finns en stark övertygelse om att långsiktig trygghet och verkligt inflytande kräver ett kollektivavtal säger Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King i ett pressmeddelande. 

– Det engagemang som medlemmarna har visat gör mig stolt, och det visar att de är beredda att kämpa för rätten att få vara med och påverka sina villkor. 

Medlare kommer nu att utses av Medlingsinstitutet. 

Alla är inte positiva till kollektivavtal 

Men alla delar inte den uppfattningen. Utanför Kings kontor på Malmskillnadsgatan i Stockholm träffade Kollega en anställd på företaget. Han vill vara anonym och berättar att han själv inte är med i facket.

- Jag går på bolagets linje. Jag köper inte att det är bäst med kollektivavtal för alla. Det kan till och med vara bättre att kunna sätta sina egna villkor. Finns kollektivavtal är det till exempel mer låst hur tjänstepensionen utformas.

Han har flera kollegor som tycker likadant.

- Jag vet att jag har kollegor som tycker som jag och är inte alls övertygad om att de flesta av mina kollegor vill ha kollektivavtal.

Kollega frågade även ett tiotal andra anställda på företaget om de ville kommentera varslet. De avböjde.

Kollega söker spelbolaget King för en kommentar.