Hoppa till huvudinnehåll
Diskriminering

Kollegan skvallrade om graviditet - kvinnan fick gå

Eftersom arbetstempot var högt berättade kvinnan för en kollega att hon var gravid. Det som sagts i förtroende nådde dock chefen samma dag och kort därefter avslutades hennes anställning. Nu stämmer Unionen larmföretaget för diskriminering.
Lina Björk Publicerad
Colourbox
Kvinnan berättade om sin graviditet för en kollega, innan hon hade berättat för sin familj. Anledningen var att hon kände sig trött och stresskänslig och tyckte att det var bra om någon på arbetsplatsen kände till hennes tillstånd. Colourbox

Kort tid efter att hon börjat en ny tjänst på larmföretaget upptäckte hon att hon var gravid. Arbetstempot var högt och arbetsgivaren ställde höga krav på stresstålighet hos sina anställda. Kvinnan valde därför att berätta för en kollega om sin graviditet, eftersom hon kände sig trött och sliten. Arbetskamraten valde dock att gå direkt till chefen och berätta nyheten, och han kallade i sin tur hennes arbetskamrater till möte morgonen därpå, utan hennes vetskap.

På mötet berättade chefen att hon var gravid och tog upp eventuella problem som kunde uppstå under sommaren om kvinnan skulle vara frånvarande.

Läs mer: När ska jag berätta om graviditet?

När kvinnan fick veta att chefen och kollegor haft ett möte om henne där hon inte var välkommen fick hon problem med både sömn och aptit. Hon kontaktade Unionenklubben på företaget och en utredning om kränkande särbehandling startade.

Kvinnan hade jobbat en tid på larmföretaget när hon erbjöds en ny tjänst. Tjänsten var tillsvidare, men eftersom hon till en början skulle vikariera för en frånvarande kollega så kryssades både rutan för vikariat och tillsvidareanställning för i anställningsavtalet.

Läs mer: Graviditet blev för dyrt

I slutet av sommaren gjorde företaget klart att hennes anställning skulle avslutas. Arbetsgivaren hävdar att rutan med tillsvidareanställning kryssats i av misstag och att man inte haft några avsikter att låta henne jobba kvar efter semestern.

Ärendet förhandlades både lokalt och centralt utan att man kom överens. Nu stämmer Unionen företaget i arbetsdomstolen på sammanlagt 200 000 kronor för bland annat brott mot diskrimineringslagen.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Diskriminering

Chef utsatte kvinna för sexuella trakasserier – företaget får betala

En chef i ledningsgruppen utsatte en kvinnlig anställd för sexuella trakasserier under en tjänsteresa. Det slår DO fast och begär att arbetsgivaren betalar 50 000 kronor i diskrimineringsersättning.
Elisabeth Brising, Lina Björk Publicerad 26 maj 2026, kl 06:01
DO-logotyp och texten “Diskrimineringsombudsmannen” upplyst mot en mörk bakgrund.
Diskrimineringsombudsmannen (DO) slår fast att arbetsgivaransvar kan gälla även när händelser sker i arbetsrelaterade sammanhang utanför ordinarie arbetstid. I ärendet betalade bolaget 50 000 kronor. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Kvinnan hade arbetat på företaget inom byggbranschen i omkring två år. Under tiden uppger hon i en anmälan till DO att både hon och minst två andra kvinnliga kollegor, utsattes för återkommande olämpligt beteende av sexuell karaktär. 

Inviter till sexuella handlingar med kollegor och deras fruar

Händelserna inträffade framför allt i samband med företagsevent utanför arbetstid, där alkohol ofta förekom. Enligt anmälan handlade det om påträngande inviter och förslag från äldre manliga kollegor om sexuella handlingar med dem och även deras fruar. Detta fortsatte trots upprepade tillsägelser från kvinnan. 

Till slut valde den anställda och en kvinnlig kollega att slå larm till arbetsgivaren för att få stopp på beteendet. Efter det upplevde kvinnan att stämningen blev kylig. Enligt bolaget utredde de händelserna noga omedelbart och erbjöd alla medarbetare extra stöd och information om sexuella trakasserier. 

Fick inte förlängd anställning

En kort tid senare kallades kvinnan till sin chef och fick besked om att hennes provanställning skulle avslutas på grund av arbetsbrist. Men enligt kvinnan var det ett svepskäl och hon hade gott om arbetsuppgifter. 

Flera kollegor ifrågasatte också uppsägningen, och vissa uttryckte oro för en tystnadskultur inom bolaget enligt kvinnan. Hon valde sedan att anmäla händelserna till Diskrimineringsombudsmannen hösten 2025. 

Arbetsgivaren berättar i svar till DO att de utrett anklagelserna noga och medger att kvinnan utsatts för sexuella inviter, olämpliga kommentarer och fysisk beröring av sexuell natur av flera kollegor vid flera tillfällen. Bolaget bestrider dock påståendet att avslutandet av provanställningen inte skulle berott på arbetsbrist.  

DO fokuserar på företagets ledningsansvar 

Nu har DO gett sin syn på saken. Deras utredning visar också att kvinnan utsattes för sexuella trakasserier, bland annat av en man i bolagets ledningsgrupp under en tjänsteresa. Myndigheten konstaterar att även om arbetsgivaren i efterhand vidtog rimliga åtgärder har bolaget ändå ett direkt ansvar när personer i ledande ställning sextrakasserar anställda - oavsett om chefen är en direkt arbetsledare eller ej. 

En person med chefsansvar och som dessutom verkar i ett bolags ledningsgrupp måste likställas med arbetsgivaren när den utsätter en medarbetare för sexuella trakasserier, oavsett vilken faktisk beslutanderätt personen haft över medarbetaren. I annat fall urholkas arbetsgivarens ansvar för sexuella trakasserier, säger Sandra Danowsky, processförare på DO:s rättsenhet, i ett uttalande. 

I april 2026 begärde DO att bolaget skulle betala 50000 kronor i diskrimineringsersättning. I början av maj betalades ersättningen ut till kvinnan. 

Vad är diskriminering?

  • I svensk lag finns sju diskrimineringsgrunder.
  • De är: kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion, funktionsnedsättning, sexuell läggning och ålder.
  • Diskriminering är, enligt lagens definition, när någon missgynnas eller kränks och det finns ett samband med diskrimineringsgrunderna.
  • Enligt Diskrimineringsombudsmannen är kön den vanligaste formen av diskriminering.
  • Arbetsgivare har enligt lagen ett ansvar för att arbetstagare och arbetssökande inte blir utsatta för diskriminering.