
Kort tid efter att hon börjat en ny tjänst på larmföretaget upptäckte hon att hon var gravid. Arbetstempot var högt och arbetsgivaren ställde höga krav på stresstålighet hos sina anställda. Kvinnan valde därför att berätta för en kollega om sin graviditet, eftersom hon kände sig trött och sliten. Arbetskamraten valde dock att gå direkt till chefen och berätta nyheten, och han kallade i sin tur hennes arbetskamrater till möte morgonen därpå, utan hennes vetskap.
På mötet berättade chefen att hon var gravid och tog upp eventuella problem som kunde uppstå under sommaren om kvinnan skulle vara frånvarande.
Läs mer: När ska jag berätta om graviditet?
När kvinnan fick veta att chefen och kollegor haft ett möte om henne där hon inte var välkommen fick hon problem med både sömn och aptit. Hon kontaktade Unionenklubben på företaget och en utredning om kränkande särbehandling startade.
Kvinnan hade jobbat en tid på larmföretaget när hon erbjöds en ny tjänst. Tjänsten var tillsvidare, men eftersom hon till en början skulle vikariera för en frånvarande kollega så kryssades både rutan för vikariat och tillsvidareanställning för i anställningsavtalet.
Läs mer: Graviditet blev för dyrt
I slutet av sommaren gjorde företaget klart att hennes anställning skulle avslutas. Arbetsgivaren hävdar att rutan med tillsvidareanställning kryssats i av misstag och att man inte haft några avsikter att låta henne jobba kvar efter semestern.
Ärendet förhandlades både lokalt och centralt utan att man kom överens. Nu stämmer Unionen företaget i arbetsdomstolen på sammanlagt 200 000 kronor för bland annat brott mot diskrimineringslagen.