Hoppa till huvudinnehåll
Diskriminering

DO dömer företag för diskriminering av gravid

Kvinnan fick jobb på ett callcenterföretag, men när hon berättade att hon var gravid drogs anställningsavtalet tillbaka. Nu fäller DO bolaget för diskriminering.
Elisabeth Brising Publicerad
Gravid kvinna.
Kvinnan fick jobbet - tills företaget fick veta att hon var gravid. Då drogs erbjudandet tillbaka. Foto: Jessica Gow / TT

I mars erbjöds kvinnan en provanställning på ett callcenterföretag. Hon fick erbjudandet efter en telefonintervju och det kom ett digitalt anställningskontrakt dagen efter. Innan hon skrev under ringde kvinnan upp företaget igen för att berätta att hon var gravid.

”Gått vidare med andra”

Kvinnan sa att hon skulle kunna sköta uppdraget även om hon skulle behöva vara ledig en tid, högst två månader. Chefen bad att få återkomma men gjorde inte det trots att kvinnan ringde och sms:ade och frågade om hon inte längre var aktuell för tjänsten. Länken till anställningsavtalet hann också bli ogiltig.

En vecka efter det första samtalet fick kvinnan ett mejl från företaget där det stod att de gått vidare med andra sökande som passade företagets bättre. Kvinnan anmälde händelsen till Diskrimineringsombudsmannen, DO.

Fälls för diskriminering

Nu slår myndigheten fast att företaget diskriminerade kvinnan eftersom hon missgynnades i anställningsförfarandet på grund av sitt kön. ”Om skälet till att en kvinna nekas anställning är hennes graviditet så har beslutet direkt samband med sökandes kön” skriver Diskrimineringsombudsmannen.

Beslutet går inte att överklaga och är inte heller juridiskt bindande. Vill kvinnan få skadestånd behöver hon väcka åtal om diskrimineringen i tingsrätten i stället.

En persons misstag

Bolaget har gjort en intern utredning efter händelsen och ”ser allvarligt” på det inträffade. Företaget hänvisar till en enskild medarbetares misstag. Personen ansåg att kvinnan inte skulle kunna utföra sitt arbeta när det var tänkt på grund av att hon skulle vara ledig. 

Efter att anställningserbjudandet drogs tillbaka försökte företagets företrädare kontakta kvinnan för att be om ursäkt. De har också försökt boka möten med kvinnan som hon avböjt med hänsyn till sin hälsa och graviditet.

Diskrimineringslagen

Det är förbjudet att diskriminera någon på grund av:

  • Kön.
  • Ålder.
  • Könsöverskridande identitet eller uttryck.
  • Etnisk tillhörighet.
  • Religion eller annan trosuppfattning.
  • Funktionsnedsättning.
  • Sexuell läggning.

Direkt diskriminering innebär att någon missgynnas genom att behandlas sämre än någon annan behandlas, har behandlats eller skulle ha behandlats i en jämförbar situation.

Källa: DO

 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Diskriminering

Chef utsatte kvinna för sexuella trakasserier – företaget får betala

En chef i ledningsgruppen utsatte en kvinnlig anställd för sexuella trakasserier under en tjänsteresa. Det slår DO fast och begär att arbetsgivaren betalar 50 000 kronor i diskrimineringsersättning.
Elisabeth Brising, Lina Björk Publicerad 26 maj 2026, kl 06:01
DO-logotyp och texten “Diskrimineringsombudsmannen” upplyst mot en mörk bakgrund.
Diskrimineringsombudsmannen (DO) slår fast att arbetsgivaransvar kan gälla även när händelser sker i arbetsrelaterade sammanhang utanför ordinarie arbetstid. I ärendet betalade bolaget 50 000 kronor. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Kvinnan hade arbetat på företaget inom byggbranschen i omkring två år. Under tiden uppger hon i en anmälan till DO att både hon och minst två andra kvinnliga kollegor, utsattes för återkommande olämpligt beteende av sexuell karaktär. 

Inviter till sexuella handlingar med kollegor och deras fruar

Händelserna inträffade framför allt i samband med företagsevent utanför arbetstid, där alkohol ofta förekom. Enligt anmälan handlade det om påträngande inviter och förslag från äldre manliga kollegor om sexuella handlingar med dem och även deras fruar. Detta fortsatte trots upprepade tillsägelser från kvinnan. 

Till slut valde den anställda och en kvinnlig kollega att slå larm till arbetsgivaren för att få stopp på beteendet. Efter det upplevde kvinnan att stämningen blev kylig. Enligt bolaget utredde de händelserna noga omedelbart och erbjöd alla medarbetare extra stöd och information om sexuella trakasserier. 

Fick inte förlängd anställning

En kort tid senare kallades kvinnan till sin chef och fick besked om att hennes provanställning skulle avslutas på grund av arbetsbrist. Men enligt kvinnan var det ett svepskäl och hon hade gott om arbetsuppgifter. 

Flera kollegor ifrågasatte också uppsägningen, och vissa uttryckte oro för en tystnadskultur inom bolaget enligt kvinnan. Hon valde sedan att anmäla händelserna till Diskrimineringsombudsmannen hösten 2025. 

Arbetsgivaren berättar i svar till DO att de utrett anklagelserna noga och medger att kvinnan utsatts för sexuella inviter, olämpliga kommentarer och fysisk beröring av sexuell natur av flera kollegor vid flera tillfällen. Bolaget bestrider dock påståendet att avslutandet av provanställningen inte skulle berott på arbetsbrist.  

DO fokuserar på företagets ledningsansvar 

Nu har DO gett sin syn på saken. Deras utredning visar också att kvinnan utsattes för sexuella trakasserier, bland annat av en man i bolagets ledningsgrupp under en tjänsteresa. Myndigheten konstaterar att även om arbetsgivaren i efterhand vidtog rimliga åtgärder har bolaget ändå ett direkt ansvar när personer i ledande ställning sextrakasserar anställda - oavsett om chefen är en direkt arbetsledare eller ej. 

En person med chefsansvar och som dessutom verkar i ett bolags ledningsgrupp måste likställas med arbetsgivaren när den utsätter en medarbetare för sexuella trakasserier, oavsett vilken faktisk beslutanderätt personen haft över medarbetaren. I annat fall urholkas arbetsgivarens ansvar för sexuella trakasserier, säger Sandra Danowsky, processförare på DO:s rättsenhet, i ett uttalande. 

I april 2026 begärde DO att bolaget skulle betala 50000 kronor i diskrimineringsersättning. I början av maj betalades ersättningen ut till kvinnan. 

Vad är diskriminering?

  • I svensk lag finns sju diskrimineringsgrunder.
  • De är: kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion, funktionsnedsättning, sexuell läggning och ålder.
  • Diskriminering är, enligt lagens definition, när någon missgynnas eller kränks och det finns ett samband med diskrimineringsgrunderna.
  • Enligt Diskrimineringsombudsmannen är kön den vanligaste formen av diskriminering.
  • Arbetsgivare har enligt lagen ett ansvar för att arbetstagare och arbetssökande inte blir utsatta för diskriminering.