Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Bara varannan yngre med i facket

Bara varannan anställd arbetare under 24 år är med i facket. En minskning med 20 procent sedan 1970. Därmed är unga kollektivares organisationsgrad lika låg som unga tjänstemäns.
Publicerad
Detta enligt en studie i serien Röster om facket och jobbet. Studien gäller bara LO-sidan och redovisar inte hur det är ställt branschvis.
Enligt LO:s viceordförande Ulla Lindqvist gäller minskningen framför allt tjänste- och servicesektorn. Exempelvis dem som arbetar i butiker av olika slag. Många av dem har tillfälliga anställningar, där facklig anslutning av hävd är låg.
Just att allt fler har visstidsanställningar är ett vanligt skäl till att yngre inte har gått med i facket. Ett annat är att de inte ser vilken nytta de skulle ha av medlemskapet. Ett tredje att de tycker att det är för dyrt.
I en rapport från 2003 redovisas en nedgående trend. Lösningen då var den samma som nu: facket måste bli bättre på att värva medlemmar och på att upplysa om nyttan. Också mötesformerna borde anpassas till unga människor.
- Både i skolan och på arbetsplatser måste vi berätta om vad facket uträttar, säger Ulla Lindqvist. Och så måste vi se till att unga får förtroendeuppdrag. Äldre kan inte sitta kvar i evighet.

LISBETH NIEMINEN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Tidsomställning farlig för hälsan

Ta dig i akt. Nu har vi fipplat med tiden igen, vilket inte alls är bra för vår hälsa. Ny amerikansk forskning visar att man skulle undvika hundratusentals strokefall och även fetma genom att införa permanent tid. Vintertid är dock mindre riskabelt än sommartid.
Johanna Rovira Publicerad 27 oktober 2025, kl 06:01
Ny forskning: Vintertid bättre för hälsan än sommartid. På bild: två klockor
Ny forskning: Vintertid bättre för hälsan än sommartid. Foto: Charlie Riedel/AP
  • Forskning. Forskare vid Stanford  har nyligen räknat ut att  antalet feta personer i USA skulle minska med  2,6 miljoner, om man skippade att ställa om klockan. Tidsomställningen stör kroppens naturliga dygnsrytm så pass att man också skulle minska antalet fall av stroke med 300 000 om man inför permanent standardtid. Enligt USA:s nationella hälsomyndighet CDC sker cirka 795 000 strokefall per år i USA, varav 150 000 med dödlig utgång.

     

  • Andra hälsorisker. Tidsomställningen ökar dessutom risken att drabbas av hjärtinfarkt och depression. En svensk undersökning  med några år på nacken visar att fem procent fler dör i hjärtinfarkt i Sverige de tre första arbetsdagarna efter omställningen till sommartid.

     

  • Sommartid värst. Farligast är omställningen till sommartid, i mars, eftersom man då förlorar en timmes välbehövlig sömn. Dagarna efter omställningen till sommartid ökar antalet trafikolyckor och antalet arbetsplatsolyckor sannolikt på grund av sömnbrist.

     

  • Misslyckat första försök. Sommartid hade införts på försök redan 1916, bland annat för att spara energi, men försöket föll inte i god jord och energibesparingarna visade sig vara minimala.  1980 infördes sommartid i Sverige för att anpassa landet till EG.

     

  • EU velar. Tidsomställningen har debatterats i EU under lång tid, men utan resultat. EU-kommissionen har rekommenderat EU-länderna att slopa tidsbytet och 2019 röstade EU-parlamentet igenom förslaget om att ta bort tidsomställningen redan 2021. Men för att tidsomställningen ska kunna tas bort krävs ett beslut i ministerrådet. Ministerrådet har ännu inte tagit ställning till förslaget.