Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif välkomnar stärkt stöd för föräldralediga

Sifs jurist Nina Johansson är ganska nöjd med det lagförslag som ska stärka föräldraledigas ställning på jobbet.<br />- Visst vore det bra med ännu fler åtgärder. Men det kan ju bli fler när diskrimineringskommittén lägger fram sitt förslag nästa år, säger hon.<br />
Publicerad
- Vi får många förfrågningar från föräldralediga kvinnor och män som anser sig vara missgynnade eller som inte vågar ta ut föräldraledighet. Så det här är verkligen ett efterlängtat förslag.
I dagsläget har facket och JämO egentligen bara bestämmelserna om indirekt diskriminering i jämställdhetslagen att ta till då föräldralediga anser sig ha blivit diskriminerade.
En arbetsgivare får inte missgynna en arbetssökande eller anställd genom att "tillämpa en bestämmelse, ett kriterium eller ett förfaringssätt som framstår som neutralt men som i praktiken särskilt missgynnar personer av det ena könet".
- Eftersom drygt 80 procent av föräldraledigheten tas ut av kvinnor så har både vi och JämO ansett att den här bestämmelsen är tillämplig då föräldralediga kvinnor diskriminerats, även om det ännu inte prövats juridiskt.
- Lagförslaget innebär att vi inte längre behöver luta oss mot det här och en stor fördel är också att även föräldralediga män skulle omfattas av lagen.
Enligt förslaget ska lagen om anställningsskydd, las, ändras så att föräldralediga inte får sägas upp innan de är tillbaka i arbete. Regeringen och samarbetspartierna vill också att ett missgynnandeförbud införs så att föräldralediga måste behandlas på samma sätt som andra anställda och att den så kallade kvalifikationstiden tas bort. Det innebär att även den som varit anställd mindre än sex månader innan föräldraledigheten får samma föräldrapenning som andra.
I går gjorde folkpartiledaren Lars Leijonborg och TCO:s ordförande Sture Nordh ett gemensamt uttalande där de krävde ett stärkt skydd för föräldralediga. De vill även att återanställningsrätten för föräldralediga stärks och att det så kallade tvåpersonsundantaget, att två anställda kan undantas från turordningen vid uppsägningar, ska kunna prövas juridiskt.
Nina Johansson anser att det är bra förslag.
- Förhoppningsvis finns de med i det uppdrag som diskrimineringskommittén har, säger hon.

ANITA TÄPP

Fotnot:
Diskrimineringskommittén, som är tillsatt av regeringen, ser över hela diskrimineringslagstiftningen och ska även ta fram förslag på hur domstolsprocessen i diskrimineringsmål ska fungera. Ett slutbetänkande ska läggas fram 1 juli nästa år.



Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Ekonomichef anklagas för namnförfalskning

Ekonomichefen fick ett erbjudande om utköp som han tackade nej till. Då valde företaget att säga upp honom av personliga skäl, men ändrade sig till att avskeda honom med argumentet att han förfalskat en namnteckning.
Lina Björk Publicerad 2 december 2025, kl 06:01
En hand som håller i en penna
Företaget ville först köpa ut ekonomichefen, sedan säga upp honom och till sist avskeda honom. Nu stämmer Unionen hans arbetsgivare på sammanlagt 190 000 kronor samt utebliven lön.

När ekonomichefen skulle börja sitt jobb hade hans föregångare redan slutat. Någon överlämning var inte aktuell, så en av hans första uppgifter blev därför att söka reda på alla behörigheter till olika system och tjänster. 

En av de tjänsterna var Avanzas företagswebb där vissa anställa hade en privat pensionsförsäkring. Den enda som hade behörighet dit var den tidigare ekonomichefen, så för att förnya behörigheten fick den nya ekonomichefen beställa en blankett som företagets vd skulle skriva på. 

Eftersom ekonomichefen och vd:n jobbade i olika delar av landet hade de utarbetat ett system där papper lades i ett postfack vid bolagets kontor och skrevs på när vd:n hade vägarna förbi, för att sedan hämtas upp av ekonomichefen och scannas in. 

 

Utköp, uppsägning och avsked

Enligt Unionens stämningsansökan var det så det gick till när avtalet om inloggningsuppgifter till Avanza:s webb undertecknades. Men arbetsgivaren har en annan bild. De menar att ekonomichefen själv skrev på papperna.

Men anklagelserna om namnförfalskning tog företaget upp först efter att de erbjudit mannen att bli utköpt. Han tackade nej, med effekten att arbetsgivaren gav besked om att han skulle sägas upp på grund av personliga skäl. Men även innan den förhandlingen hann bli klar ändrade sig företaget och valde att varsla om avsked.  

– Vår medlem har inte tidigare fått några signaler om att han inte har gjort ett bra jobb. När han fick veta att arbetsgivaren var missnöjd hade han dessutom väldigt kort tid på sig att motbevisa arbetsgivaren, säger Cecilia Arklid, som är förbundsjurist på Unionen och företräder medlemmen i Arbetsdomstolen. 

Unionen stämmer nu arbetsgivaren på sammanlagt 190 000 kronor för det felaktiga avskedet samt utebliven lön, semesterersättning och tjänstepension. 

Kollega har sökt arbetsgivaren för en kommentar