Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Kontaktade Unionen – fick sparken via sms

Säljaren kontaktade Unionen när han inte fick ut någon provision. 28 minuter efter att Unionen påtalat detta för bolaget blev säljaren avskedad – med ett sms.
Ola Rennstam Publicerad
Säljare avskedades med sms - efter att ha kontaktat Unionen.
Säljare avskedades med sms. Efter att ha krävt utebliven provision blev en säljare plötsligt avskedad via sms. Unionen stämmer nu företaget och kräver sammanlagt 300 000 kronor i ersättning. Foto: Berit Roald/Scanpix/TT. Montage: Kollega.

Mannen arbetade som säljare på ett Stockholmsföretag som skapar annonser på sociala medier. Förutom månadslön hade säljaren rätt till provision som baserades på hur länge kunderna valde att annonsera. Bolaget betalade dock aldrig ut någon provision och efter flera påminnelser kontaktade säljaren Unionen för att få hjälp med sin ersättning. När en ombudsman på facket mejlade företaget och bad om en förklaring fick man svaret från säljarens chef att provisionen betalas ut två månader i efterskott och bekräftade vidare att mannen skulle få sina pengar. Men så blev det inte.

Avskedad via sms

Bara några minuter senare skickar chefen ett sms till säljaren där han bekräftar att mannen valt att avsluta sin anställning på annonsbolaget och ber honom att återlämna nycklarna till kontoret. Unionen tillbakavisade omedelbart att medlemmen sagt upp sig på egen begäran och krävde bevis på detta från arbetsgivaren.

Under sommaren har Unionen kallat bolaget till förhandling vid två tillfällen men ingen representant har dykt upp. Bolagets har skriftligen svarat Unionen att mannen var provanställd vid tillfället och att det därför inte fanns någon anledning till förhandling.

Stäms på 300 000 kronor

Unionen anser att företaget avskedat säljaren och detta utan att det funnits sakliga skäl. Nu har facket valt att stämma annonsbolaget i Stockholms tingsrätt och kräver sammanlagt 220 000 kronor i skadestånd till medlemmen och 80 000 kronor i skadestånd till förbundet. Enligt Unionens stämningsansökan hade mannens provanställning övergått i en fast anställning några dagar före den första kontakten med förbundet.

Kollega söker företaget för en kommentar.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Alexander anmälde facket – och fick rätt

Alexander fick råd av facket att acceptera sin egen uppsägning. Då köpte han juristhjälp och lämnade en klagoanmälan till Unionen. Nu kovänder facket och tar hans fall till domstol.
Noa Kristiansson Publicerad 25 juni 2026, kl 09:59
Alexander Hirt Gyllenstedt bredvid en bild på en person som signerar ett dokument.
Alexander Hirt Gyllenstedt blev uppsagd från sitt jobb på ett assistansbolag, men säger att han borde ha blivit omplacerad. Efter många turer håller facket nu med honom. Foto: Privat, Jessica Gow/TT

I höstas började Alexander Hirt Gyllenstedt få märkliga meddelanden av sina kollegor. De skrev att det var tråkigt att han skulle sluta. Själv uppfattade Alexander att han hade fört diskussioner med sin chef om att få en ny roll på företaget. En kort tid senare var han i stället uppsagd, efter att Unionen hjälpt honom att förhandla.

Alexander, som hade jobbat på ett av Sveriges större assistansbolag, var missnöjd med hjälpen han fått av facket. Han köpte egen juristhjälp för omkring 60.000 kronor och fortsatte ha kontakt med både arbetsgivaren och Unionen. Facket erbjöd honom då att göra en så kallad klagoanmälan, vilket alla som känner sig felaktigt företrädda av förbundet kan göra.

Alexander lämnade in en anmälan – och fick rätt. Nu har Unionen kovänt och dragit hans förra arbetsgivare inför domstol, vilket Kollega tidigare har rapporterat om.

– Det var frustrerande när jag sedan blev beviljad rättshjälp, säger Alexander Hirt Gyllenstedt. 

– Jag kände: Varför har jag då behövt spendera pengar själv?

Så gör du en klagoanmälan och ett besvärsärende

Alla som är missnöjda med hur de har företrätts av Unionens ombudsmän har rätt att lämna in en så kallad klagoanmälan. Eva Dalin, regional teamchef och demokratisekreterare på Unionen, berättar att det går till på följande sätt:

  1. Medlemmen ringer till Unionens fackliga rådgivning och berättar vad hen är missnöjd med. Det går också att mejla sitt fackliga regionkontor.
  2. Det ansvariga regionkontoret tar frågan vidare och undersöker, med hjälp av en jurist, om man skulle ha agerat på något annat sätt.
  3. Medlemmen får ett svar. Om medlemmen fortfarande är missnöjd så erbjuds hen att skicka frågan vidare som ett så kallat besvärsärende. Hen får då fylla i ett formulär som skickas direkt till förbundsordföranden.
  4. Förbundsordföranden låter anställda på Unionens förbundskontor gå igenom ärendet. Om de beslutar att ärendet har hanterats fel så kan medlemmen ha rätt till ekonomisk ersättning.

Nu ligger konflikten hos Arbetsdomstolen. Alexander och facket menar att han borde ha erbjudits en annan roll på företaget innan han blev uppsagd, eftersom han har flera kompetenser. Lagen om anställningsskydd, las, säger att en arbetsgivare är skyldig att söka andra arbetsuppgifter åt en anställd innan det kan bli aktuellt med uppsägning.

Kollega har varit i kontakt med arbetsgivarorganisationen Almega, som företräder assistansbolaget i Arbetsdomstolen. Almega avböjer dock att kommentera ett pågående ärende.

Unionen ändrar sig: ”Hade räckt med ett samtal”

Eva Dalin är regional teamchef på Unionen. Det var hon som hanterade Alexander Hirt Gyllenstedts klagoanmälan. Hon säger att det framkom nya uppgifter längs vägen som gjorde att facket ändrade sig i just hans fall. 

Hon säger också att Alexander varit nöjd med ombudsmannens tillgänglighet, även om han var missnöjd med slutresultatet. I övrigt vill hon inte kommentera ärendet, med hänvisning till att hon inte kan alla detaljer.

– Det vore fel att göra det, utifrån att jag riskerar att komma med felaktigheter.

Men ska en medlem behöva gå igenom en sådan här process, att själv lägga ut pengar och sedan lämna in en klagoanmälan, för att bli företrädd av sitt fack?

– Nej, och det hade inte behövts. Det hade räckt med ett samtal med mig utan att anlita ett ombud. Det här var ett val som medlemmen själv gjorde, säger Eva Dalin och fortsätter:

– Jag har jobbat som både ombudsman och chef under många år och har aldrig varit med om det tidigare. Det är olyckligt, verkligen.

Stress och ångest efter uppsägningen

Alexander Hirt Gyllenstedt har barn och säger att processen tagit hårt på både honom och familjen. Efter stressattacker, sammanbrott och samtal med psykolog har han idag ett nytt jobb, som teamchef på ett säkerhetsföretag.

– Det har varit riktigt jävla tungt, faktiskt. Jag har mått skit. 

Han menar att rättsstriden är ett slags traumahantering.

– Jag behöver någonstans försöka få min röst hörd. Att säga ifrån och inte bara lägga mig platt när jag vet att saker inte gått rätt till.