Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Facken vill stoppa lönesänkningar på Cell Network

Cell Network säger upp drygt 600 anställda på ett 10-tal orter i Sverige. Samtliga erbjuds ny anställning med lägre lön. Facken hävdar att det är olagligt och har begärt central förhandling.
Publicerad
I fredags kallade Cell Network fackförbunden Sif, Jusek och CF till förhandlingar.
- De ville ha förhandlingar om en lönesänkning på 15 procent. När vi sa nej meddelade företaget att de skulle säga upp de anställda och erbjuda återanställning, säger Sifs ombudsman Lis-Marie Fond.
Förhandlingarna avslutades i oenighet och facken begär nu central förhandling.
- Uppsägningen är olaglig, den strider mot kollektivavtalet. Det finns inte saklig grund för uppsägning, säger Lis-Marie Fond
På fredagseftermiddagen kallades de 600 anställda vid Cell Network till obligatoriska informationsmöten.
- Uppsägningarna ska delas ut på onsdag samtidigt som de nya anställningsavtalen, berättar Mats Castor, Sifs ombud på Cell Network i Malmö.
Att det blir på onsdag är dock inte säkert.
- Företaget måste avvakta förhandlingen innan de går ut med uppsägningar, säger Lis-Marie Fond och råder alla som inte accepterar att kontakta Sifs förbundsavdelningar.
Facken kan gå vidare med skadeståndskrav till AD.
Cell Network har för avsikt att sänka den fasta delen av lönen med 15 procent för konsulter, 20 procent för koncernledningen och 30 procent för vd. Många av de anställda har redan bonus och nu ska den rörliga delen utökas.
- Om det går bra för företaget ska de anställda ha högre löner än i dag. Den rörliga delen av lönen kommer att utarbetas efter lokala förutsättningar, säger Robert Karlsson, kommunikationschef på Cell Network.
Han uppskattar att genomsnittslönen för en konsult i dag är cirka 31 000 kronor. Vid den nya anställningen får alla tillgodoräkna sig sin anställningstid, semester och behålla sina förmåner.
- Vi gör detta för att behålla de anställda Alternativet är att säga upp ett par hundra. Lönekostnaderna har ökat 20-25 procent de senaste åren, timdebiteringen 0-5 procent, säger Robert Karlsson.
Ombudsman David Holmberg på Sif Syd anser att Cell Network agerar kortsiktigt.
- Gör man så här tappar man kärnkompetens. Förmodligen har man lönsamhetsproblem, då är det bättre att ta den diskussionen, säger han.
Han förhandlar redan med företaget om uteblivna löneökningar.
- De har inte följt kollektivavtalet utan bara gett vissa löneökningar. De har inte satt av tre procent av lönesumman till potten och alla har inte fått den individuella lönegarantin på 325 kronor, säger David Holmberg.
Sedan 2001 har Cell Network dragit ned från 2 500 till 600 anställda.

CHRISTINA SWAHN



Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.