Välkommen sköna maj, och framförallt, välkommen en ledig dag, så här mellan påsk och Kristi himmelsfärd. Men vet du varför du är ledig? Testa dina kunskaper om den röda dagen 1 maj.
Hyttillverkningen på Volvo Lastvagnar i Umeå upphör nästa sommar. Yves Logghe/AP
Nästa sommar flyttas hyttmonteringen vid Volvo Lastvagnar i Umeå till Göteborg. 500 arbetstillfällen beräknas försvinna, varav ett 50-tal på tjänstemannasidan. Men efter att förhandlingarna avslutats mellan företaget och Unionen, Ledarna och Akademikerna står det klart att inga tjänstemän kommer att sägas upp. I stället löser man det med pensionsavgångar och att konsulter får sluta. Någon enstaka medarbetare kommer att börja arbeta på fabriken i Göteborg.
– Vi är nöjda, det känns bra att ingen tjänsteman varslas. Vi har även lyckats rädda kvar sju visstidsanställda och förvandlat deras tjänster till fasta anställningar, säger Alf Söderlund, ordförande i Unionenklubben.
Det handlar om ett 30-tal metallare som har varit visstidsanställda på tjänstemannasidan under ett antal år. De som inte blir tillsvidareanställda återgår till kollektivsidan till sommaren.
IF Metalls förhandlingar slutade i oenighet och hur många som kommer att varslas är inte klart. Nyckeln till tjänstemännens framgång har varit tålamod, enligt Unionen.
– Vi har lyckats hålla igång förhandlingarna och kommit med synpunkter och idéer. Gång på gång har vi stämt av med förtaget och hur de ser på olika lösningar och undvikit att gå i klinch med dem, säger Alf Söderlund.
Nu börjar det komplicerade pusslet med att flytta de tjänstemän som jobbat på hyttmonteringen till andra avdelningar i företaget där folk snart lämnar. Före jul ska alla berörda veta vad de ska arbeta med efter semestrarna 2015.
För två veckor sedan berättade Kollega om en schism mellan Unionens och IF Metalls klubbar på Volvo. Alf Söderlund ansåg att kollektivarna svartmålade tjänstemännen i media.
– Även om Metall kanske inte säger det rätt ut så framställs det gång på gång som att tjänstemännen i Umeå får det så mycket bättre och att företaget behandlar arbetarna orättvist, sade han till Kollega.
I dag, när det står klart att inga tjänstemän varslas, vill han inte kommentera om förhandlingsresultatet kommer att spä på den infekterade konflikten.
– Det är lite känsligt. Men vi är jätteglada över att vi har räddat kvar sju kollektivanställda. Vi och Metall har haft olika sätt att kommunicera för att nå framgång i förhandlingarna. Jag uppfattar det som att de har kommit in i låsningar med företaget i stället för den här dialogen, säger Alf Söderlund.
Skakiga börser. Ekonomisk oro.
Vad händer med jobben? Kommer svenska företag gå omkull? Och kommer tullkaoset påverka din löneökning? Kollega bad Unionens chefsekonom Tobias Brännemo att reda ut läget.
Världens börser skakar som följd av Donald Trumps höjda handelstullar. De oroliga tiderna kan också påverka arbetslösheten i Sverige - och antalet konkurser. Jakob Åkersten Brodén/TT
Efter en dryg vecka av ekonomisk oro på världens börser till följd av Donald Trumps planerade handelstullar är ekonomiska experter bara överens om en sak: ingen vet hur det kommer att sluta.
Unionens chefsekonom Tobias Brännemo betonar vikten av att inte förhasta sig när börserna skakar.
Tobias Brännemo Foto: Camilla Svensk
– Det är lätt att ryckas med när det händer mycket på kort tid, men är det något vi lärt oss av historien så är det att man tjänar på att hålla huvudet kallt, Förutsättningarna ändras från dag till dag, säger han.
”Effekterna begränsade i Sverige"
Unionens ekonomer följer utvecklingen av ekonomin löpande. Enligt Tobias Brännemo har turbulensen påverkat förbundets analys av läget och han ser olika scenarier framför sig: Skulle det bli ett långvarigt handelskrig, där frihandeln sätts ur spel under en längre tid, kommer effekterna bli stora på den svenska ekonomin. Mycket hänger på hur omvärlden svarar på USA:s tullar.
– Det går inte att säga vad slututfallet blir här. Men om USA inför högre tullar än tidigare, utan att det sker motsvarande svar från andra handelsområden, då kommer effekterna att bli begränsade i Sverige. Detta eftersom vi kan kompensera genom att handla med andra områden, förklarar Tobias Brännemo.
Sverige är ett exportberoende land och USA är en viktig marknad för många svenska företag. Men många importerar också viktiga komponenter till sin tillverkning eller säljer amerikanska varor som riskerar att bli dyrare om tullarna höjs. Kommer vi att se en ökad arbetslöshet bland Unionens medlemmar?
– Vår bedömning är att effekterna på svensk ekonomi, som till exempel stigande arbetslöshet, kommer att bli begränsade. Det är vårt huvudscenario just nu.
Konkurser kan öka
Oavsett hur det här slutar, finns det inte en risk att företag med små marginaler kommer att gå omkull?
– Jo, det gör det. Börsens upp- och nedgång är en sak. Men det som kan få större effekter på ekonomin är om osäkerheten gör att företag och hushåll blir försiktigare och håller inne med investeringar och konsumtion som annars hade behövt ske.
Kommer den nuvarande turbulensen påverka på den pågående avtalsrörelsen?
– Det gör den inte. Nu är ”märket” satt och kommer att vara vägledande för resten av arbetsmarknaden - vi ändrar inga krav utifrån det som nu händer i omvärlden. Lönebildningen bidrar till stabilitet, när mycket annat är oroligt så är det något som bidrar till förutsägbarhet för företagen.
Unionen: ”Regeringen måste agera”
Sammanfattningsvis sticker Unionens chefsekonom inte under stol med att risken för en större kris har ökat väsentligt på grund av Trumps handelskrig.
–Det är ökade risker. Sveriges makthavare måste förbereda sig på att det – i värsta fall – kan bli en global finansiell kris med ökad arbetslöshet. Därför är det viktigt att vi får ett system för korttidsarbete* på plats men regeringen har hittills valt att inte gå vidare med det förslaget, säger Tobias Brännemo.
*Korttidsarbete är ett krisstöd vid tillfällig arbetsbrist hos ett företag, som ett alternativ till att säga upp personal. Det infördes till exempel under corona-pandemin och innebar att arbetsgivare kunde få bidrag för kostnader för anställdas minskade arbetstid. Den förra regeringen tillsatte en utredning om ett nytt stöd vid korttidsarbete, utredningen lämnades till regeringen i november 2022 men sedan dess har ingenting hänt i frågan.