Hoppa till huvudinnehåll
Övrigt

Pengar är inte allt

Sent omsider har arbetsgivarna börjar gilla det som är modernt. "Moderna människor vill ha moderna avtal", hävdar tjänsteföretagens arbetsgivarorganisation Almega. Men hur modern är egentligen tron på lönens betydelse för de anställdas prestationer?
Niklas Hallstedt Publicerad
Niklas Hallstedt

"Alla har rätt till lön men inte löneutveckling". Så cyniskt rättframt uttryckte sig Almega när de drog upp utgångspunkterna inför nästa års avtalsrörelse. Lönen är, menar Almega, ett betyg på utfört arbete. Den som inte gör ett tillräckligt bra jobb ska inte heller få någon lönehöjning. Det är i sin tur en konsekvens av synen på lönen som ett betyg på den anställdes prestation. Genom att premiera goda prestationer med högre lön ska anställda motiveras att arbeta hårdare och på så vis öka företagets vinst.

Alltså bort med garanterade löneökningar, bort med särskilda låglönesatsningar.

I mina öron låter det som en vådlig överskattning av lönens betydelse. Och inte särskilt modernt. Lyckoforskning har visat att pengar har betydelse. Men bara upp till en viss nivå. Har man väl uppnått ett visst välstånd ger en lönehöjning knappast någon varaktig lyckokänsla.

Ja, jag vet. Arbetsgivarnas uppgift är inte att se till att de anställda är lyckliga. De ska maximera vinsten.
Å andra sidan. Det är inte uteslutet att lyckliga människor skulle vara mer produktiva än olyckliga.
Tänk om arbetsgivarna var så moderna att de tänkte bortom pengarna.

Att ge de anställda större frihet och möjligheter att ta egna initiativ skulle kunna vara ett sätt att öka produktiviteten. Kanske är begreppet flow, en känsla som uppstår när allting stämmer, något att fundera över. Flow uppnår man genom att utmana sig själv och ge sig i kast med uppgifter som ligger nära den egna gränsen. Det ger en djup tillfredsställelse.

Eller så kunde man fundera över att människan också har en oegennyttig sida. Att göra saker för andra får oss att må bättre. Vi kan alltså anstränga oss en smula extra, det vill säga öka produktiviteten, om vi vet att det leder till bättre villkor någon annanstans.

Dags att återuppliva principen "åt var och en efter behov, av var och en efter förmåga"?

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Övrigt

Lista: 7 mest lästa artiklarna på kollega.se 2025

Arbetslöshet, nya A-kassan och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Martin Söderström Publicerad 7 januari 2026, kl 06:00
Arbetslöshet, strejkvarsel och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Försämrade villkor för arbetslösa, Unionen stämde Telia och får man verkligen vabba sitt sjuka husdjur? Det var några av de ämnen som Kollegas läsare var allra mest intresserade av förra året. Foto: Colourbox.

En sak var säker. När det kom till ämnen så var det en sak som engagerade Kollegas läsare allra mest:
Ledighet.
Och hur man får ut så mycket som möjligt av den. Genom att läsa artikeln nedan, exempelvis.

Sänkt aktivitetsstöd för 86 000 svenskar. Till sommaren kommer Thomas Höglunds aktivitetsstöd att sjunka ytterligare. Då ska han leva på drygt 5 000 kronor i månaden. Thomas är inte ensam, och hans berättelse engagerade många läsare. 

Hur är det att vara ung i arbetslöshetens Sverige i dag? Elsa Alm i Skåne har sökt 200 jobb utan att få napp. På Tiktok delar hon med sig av sin vardag som ung arbetssökande.

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Unionen stämde Telia för ogiltigt avskedande.

I höstas infördes nya regler för a-kassan. De menades göra det lättare att söka a-kassa och samtidigt öka pressen på arbetslösa. Här är allt du behöver veta om nya arbetslöshetsförsäkringen.

Efter en omorganisation stod Christina Bundy utan jobb för första gången i sitt 30-åriga yrkesliv. Nu tvingas hon flytta och sälja allt hon äger för att få ekonomin att gå ihop.

Får man vabba med djur? Finns vård av hund? Eller vård av katt? Har man rätt att vara ledig för att ta hunden till veterinären? Det undrade många av Kollegas läsare. 

Bonus till trogna läsare:
Vill du redan nu planera för hur du maxar ledigheten 2026 på enklast möjliga sätt?
Då gör du klokt i att läsa artikeln nedan.
God fortsättning!