Hoppa till huvudinnehåll
Övrigt

Att vara med henne är som att springa uppför en sommaräng utan att bli det minsta trött.

Piratförlaget
Lina Björk, Lina Jonsson Publicerad

 Fy vad jag tycker illa om Alex Schulman. När boken landar i mitt postfack kan jag inte minnas varför jag beställde den. Kanske var det för att hans förra bok fick så fina recensioner. Kanske för att jag ser ett tillfälle att äntligen bevisa att Schulman borde hålla sig till bloggandets värld.

Redan efter första kapitlet måste jag kapitulera.

Egentligen är historien inte unik. Berättelsen tar sin början 1 augusti 2008 och avslutas exakt ett år senare. Alex Schulman har just avslutat sitt förhållande med Katrin Zytomierska, och står rådvill på en av Stockholms finare gator. Månaderna som följer kantas av alkohol, tillfälliga relationer och existentiell ångest. Men sedan händer något. Alex träffar en tjej som inte liknar någon annan. Den här boken är en kärleksförklaring till henne och det barn hon föder.
Han påstår att han förändrats, att han hittat mening och ett mål. Och jag tror honom, men samtidigt är han inte dum. Genom att blottlägga sin osäkerhet är det svårare såga och gnälla. Men det räcker inte med det. Jag måste i slutändan även motvilligt konstatera att han får meningarna att flyta som rinnande vatten och små filmer av hans liv rullas stadigt upp bland de grå små hjärncellerna. Fantastiskt välskrivet.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Övrigt

Lista: 7 mest lästa artiklarna på kollega.se 2025

Arbetslöshet, nya A-kassan och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Martin Söderström Publicerad 7 januari 2026, kl 06:00
Arbetslöshet, strejkvarsel och lediga dagar. Det var bara några av alla ämnen som Kollegas läsare inte kunde få nog av under fjolåret. Här är artiklarna ni läste allra mest.
Försämrade villkor för arbetslösa, Unionen stämde Telia och får man verkligen vabba sitt sjuka husdjur? Det var några av de ämnen som Kollegas läsare var allra mest intresserade av förra året. Foto: Colourbox.

En sak var säker. När det kom till ämnen så var det en sak som engagerade Kollegas läsare allra mest:
Ledighet.
Och hur man får ut så mycket som möjligt av den. Genom att läsa artikeln nedan, exempelvis.

Sänkt aktivitetsstöd för 86 000 svenskar. Till sommaren kommer Thomas Höglunds aktivitetsstöd att sjunka ytterligare. Då ska han leva på drygt 5 000 kronor i månaden. Thomas är inte ensam, och hans berättelse engagerade många läsare. 

Hur är det att vara ung i arbetslöshetens Sverige i dag? Elsa Alm i Skåne har sökt 200 jobb utan att få napp. På Tiktok delar hon med sig av sin vardag som ung arbetssökande.

Medarbetaren ringde sig själv för att hinna med jobbet i kundtjänst för Telia. För det fick personen sparken. Unionen stämde Telia för ogiltigt avskedande.

I höstas infördes nya regler för a-kassan. De menades göra det lättare att söka a-kassa och samtidigt öka pressen på arbetslösa. Här är allt du behöver veta om nya arbetslöshetsförsäkringen.

Efter en omorganisation stod Christina Bundy utan jobb för första gången i sitt 30-åriga yrkesliv. Nu tvingas hon flytta och sälja allt hon äger för att få ekonomin att gå ihop.

Får man vabba med djur? Finns vård av hund? Eller vård av katt? Har man rätt att vara ledig för att ta hunden till veterinären? Det undrade många av Kollegas läsare. 

Bonus till trogna läsare:
Vill du redan nu planera för hur du maxar ledigheten 2026 på enklast möjliga sätt?
Då gör du klokt i att läsa artikeln nedan.
God fortsättning!