Hoppa till huvudinnehåll
Varsel

Storsatsning på Astra Zeneca

I början av mars meddelade läkemedelsjätten Astra Zeneca att verksamheten i Lund skulle läggas ned. Ett dråpslag för de anställda som nu får hjälp av Unionens karriärcoacher för att gå vidare i arbetslivet.
Lina Jonsson Publicerad

- Det handlar om cv-granskning och att strukturera upp jobbsökandet, säger Sandra Persson, klubbutvecklare på Unionen Sydväst.

I Astra Zenecas årsbokslut stod det klart att koncernen måste se över sina produktionsanläggningar och sin forskning. Resultatet blev en nedläggning av verksamheten i Lund och en nystart på fabriken i Mölndal. Bolaget har medgett att det krävs att kompetens flyttar med, men alla 900 kommer inte att erbjudas anställning.

- Förhandlingarna ligger i startgroparna så jag kan inte säga så mycket om det än, men medlemmarna tycker att det är skönt att vi agerar redan tidigt i processen, säger Maria Persson, klubbordförande på Astra Zeneca.

Under april och maj kommer Unionen att finnas på plats och tillsammans med klubben informera om karriärplanering, cv-granskning, a-kasseregler och inkomstförsäkring.

- För många av våra medlemmar är det här en omvälvande tid. En del har inte sökt jobb på 25 år och då är det en stor trygghet att vi kan hjälpa till, inte bara med information utan med det praktiska. Vi tittar på karriärplanering, ansökningshandlingar, och intervjuteknik, för att rusta dem för en framtida arbetsmarknad, säger Maria Persson.

Astra Zeneca har historiskt sett varit generöst med att erbjuda avgångsvederlag till sina anställda. Även Arbetsförmedlingen jobbar på högvarv för att inventera kommunens företag för att se vem som kan tänkas ha ett behov av de kunskaper som nu frigörs från läkemedelsföretaget.

- Det här är ett första steg, sedan får vi se hur många som flyttar med företaget och hur många som söker sig till nya marker och förhoppningsvis är de väl rustade då, säger Sandra Persson.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Varsel

Unionen på Ericsson: ”Vi var förberedda”

Tre av fyra varslade om uppsägning på Ericsson finns på huvudkontoret i Kista. Unionens klubbordförande Per Östberg anser att bolaget skött varslet bättre än senast.
Sandra Lund Publicerad 19 januari 2026, kl 13:48
Förutom de anställda påverkar Ericssons varsel börsen. Foto: Magnus Lejhall/TT

1 169 av de 1 600 som nu har varslats om uppsägning finns på Ericssons huvudkontor i Kista, i norra Stockholm.

Ett varsel som den koncernfackliga ordföranden för Sveriges ingenjörer Per Norlander, kallade ”brutalt” i medier i torsdags när varslet blev offentligt, bland annat för att det enligt honom var oväntat.

Kunde bemöta oron bra

Den bilden delar inte hans fackliga kollega, Per Östberg, ordförande för Unionen på Ericsson i Kista. Han säger att fack och arbetsgivare förhandlat sedan november.

–  Klubbstyrelsen har fått viss information och är överens om besparingar, bland annat genom personalneddragningar. Så den här gången kunde jag möta medlemmarnas oro på ett bra sätt redan i torsdags.

Känner igen formuleringar

Per Östberg

Han anser också att bolagets vd sedan i höstats öppet talat om kostnadsbesparingar.

–  Man känner ju igen formuleringarna från förra varslet, säger Per Östberg. 

En omgång han var mindre nöjd med, men nu tycker att bolaget dragit lärdom ifrån. Då, våren 2024, landade varslet om uppsägningar på 1 200 personer.

Enligt Per Östberg var det då få som hade fått information före varslet överhuvudtaget, och inga förhandlingar hade inletts. 

–  Det blev lite tid för förhandlingar med sämre kvalitet för slutresultatet Man har nog lärt att förhandla innan man släpper bomben.

Hur många som fick gå till slut är inte en offentlig siffra.

Men det var färre än 1 200 i alla fall. Och det är viktigt att komma ihåg att ett varsel är en varning om att det kan bli nedskärningar. Varslet är en maximal siffra.

Nu ska arbetsgivare och fack förhandla om hur det till slut blir på Ericsson.