HTF har minskat med 400 medlemmar på ett år. Det visar årets medlemssiffror för januari när de jämförs med samma månad förra året. Under förbundets 70-åriga historia har medlemsutvecklingen aldrig varit negativ.
Förbundsstyrelsen vill nu göra en kraftsamling för att vända trenden. En arbetsgrupp som får namnet rekryteringsforum inrättas och en rekryteringsledare ska samordna arbetet i hela förbundet.
Men för att lyckas är det viktigt att medlemmar och förtroendevalda värvar nya medlemmar, tycker förbundsstyrelsen och har gett klartecken till en webbstödd värvningskampanj.
En särskilt viktig grupp för HTF är chefer. Dels väntar sig förbundsstyrelsen en skärpt konkurrens från Ledarna om dessa, dels bedömer man att cheferna är viktiga för att få med andra anställda i förbundet. Därför kommer särskilda tjänster att inrättas för att handlägga chefsfrågor.
HTF har idag 157 600 medlemmar. Budgeten är på cirka 290 miljoner kronor.
Rekommenderar HTF
HTF har gjort en medlemsundersökning, som håller på att utvärderas. De över 1 000 utvalda i enkäten har fått svara på hur de bedömer förbundet. En fråga var om de kunde rekommendera HTF till sina vänner. Över 80 procentsvarade ja..
Ny form på kongressen
Nästa års kongress kommer att bygga vidare på de arbetsformer som för fösta gången användes på förra årets kongress. Då delades ombuden in i grupper som diskuterade varje motionerna och redovisade via datorer. Därefter fattades beslut. Gruppdiskussionerna kommer bland annat att kompletteras med avdelningsvisa diskussioner.
Hjälp med klubbavgiften
Fem allmänna klubbar i Stockholm har motionerat till förbundsstyrelsen om att klubbavgiften ska inkasseras centralt. Klubbarna har svårt att få in sin avgift, eftersom medlemmarna är utspridda på många arbetsplatser. Förbundsstyrelsen ska låta den arbetsgrupp som ser över riktlinjerna för allmänna klubbar titta på frågan.