Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Facklig misstroendeförklaring mot Vattenfalls ledning

Vattenfall Eldistribution har för avsikt att centralisera verksamheten, i första hand till tre orter mot dagens 28, men på sikt bara till Stockholm. Förhandlingar igår, måndag, var fruktlösa. Nu bryter de fackliga organisationerna allt samarbete med ledningen för Eldistribution.
Publicerad
Redan i februari presenterade ledningen sina planer. Eldistribution som finns på 28 orter i dag ska koncentreras till Stockholm, Luleå och Trollhättan. Storskalighet ska ge högre vinster resonerar man. Men facken håller inte med.
Enligt Lars Carlsson, Sifklubbens ordförande på Vattenfall, kommer 200 anställda att direkt påverkas, men fler kommer att beröras.
När beskedet kom kopplades löntagarkonsult in, som kom med sin rapport i juni. Med den som underlag arbetade de fackliga organisationerna fram ett motförslag som i stället förordar starkare lokal och regional förankring.
- Att göra en sån här förändring som bolaget vill bygger på att kompetensen följer med. Nu kommer det att bli massflykt. Man kan ju tänka sig vad som händer om en ny storm som Per eller Gudrun kommer. Det är den här personalen som arbetar med att se till att vi har säker eldistribution, säger Lars Carlsson.
I ett brev till styrelsen förklarar Sif, Seko, Ledarna och Akademikerna att de inte längre har något förtroende för Vattenfall Eldistributions ledning.
- Vi bryter allt samarbete nu. Vi tänker till exempel inte delta i styrelsearbetet, säger Lars Carlsson.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.