Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Det snackas fack på nätet

På webbsajten f-a.se möts fackligt intresserade från hela Sverige i diskussioner om fackliga frågor.<br />
Publicerad
Sajten startade för ett och ett halvt år sedan då tio medlemmar från Handels i Malmö ville hålla kontakten med varandra efter en kurs.
Fler avdelningar hörde talas om sidan och ville vara med.
Sajten visade sig vara ett smidigt sätt att kommunicera mellan avdelningarna.
I dag har sidan nästan trehundra medlemmar från olika fackförbund, men grundaren Morgan Wallén hoppas på fler.
- Vi utvecklar nya versioner av sidan allt eftersom den blir större. Sajten har växt genom att medlemmarna själva pratat om den, vilket är väldigt roligt, säger Morgan Wallén.
- Med fler medlemmar ökar intensiteten i diskussionerna på forumen och aktiviteten på sajten. Alla som är fackligt aktiva och som vill diskutera fackliga frågor är välkomna.
Medlemmarna har egna sidor där de kan lägga upp presentationer av sig själva och där de också har sina gästböcker och dagböcker.
Nytt sedan några veckor tillbaka är att medlemmarna även kan blogga.
Bloggarna kan läsas av alla, inte bara av medlemmarna. Däremot måste man vara inloggad för att få tillgång till forumen.
- På så sätt har vi en viss kontroll på vilka som skriver och vad som skrivs. Atmosfären inom diskussionsforumen ska vara schysst och fri från tuff jargong, säger Morgan Wallén.
Förkortningen f-a står för fackligt aktiv och ett av grundvillkoren för att bli medlem i detta community är att man delar de värderingar som facket står för.
Sidan bekostas av Handels i Malmö.

SARA LILJEBLAD

Sajten finns på: www.f-a.se




Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.