Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif satsar pengar i företag utan kollektivavtal

Sif kräver kollektivavtal för alla företag med anställda. Trots det finns inget som hindrar förbundet från att investera i avtalslösa företag.<br />
Publicerad
Nyligen tecknade dataföretaget IFS kollektivavtal, men först efter att Sif och Sveriges ingenjörer hotat med stridsåtgärder. Till saken hör att Sif under flera år varit delägare i företaget, 2005 var förbundets aktiepost värd nästan 90 miljoner kronor.
I Sifs placeringspolicy finns krav på att företagen i vilka man investerar ska leva upp till vissa krav bland annat vad gäller arbetsvillkor, och följa de etiska riktlinjer som exempelvis ILO antagit.
- Men det finns inget som säger att företag ska ha kollektivavtal. Det skulle förhindra oss att göra placeringar i nya företag, säger Sifs ekonomichef Urban Fastrup.
I IFS fall handlade det dock inte längre om ett litet riskkapitalprojekt, utan om ett bolag med 800 anställda i Sverige. Enligt Urban Fastrup har Sif också som ägare tryckt på för att få till ett avtal.
- Om företaget vägrar teckna kollektivavtal kan det vara svårt för oss att ha kvar placeringen.
Sif äger aktier i ett stort antal svenska och utländska företag. 2005 rörde det sig om ett 60-tal svenska bolag till ett sammanlagt värde av nästan 8 miljarder kronor. Om det bland dessa företag finns de som saknar avtal vet inte Urban Fastrup. Han tror inte heller att Sif kommer att kontrollera den saken.
- Det skulle inte ha något värde. Inte om inte medlemmarna på företaget börjar ställa krav på kollektivavtal.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.