Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Sif bygger vidare på gamla IT-systemet

Efter misslyckandet med att upphandla ett nytt IT-system fortsätter Sif att lappa och laga det gamla.<br />-Jag ser inte alls det här som ett fiasko, säger Sifs stabschef Kerstin Christopherson.<br />
Publicerad
Under upphandlingen restes en och annan kritisk röst. Det fanns regionchefer som undrade varför det var så bråttom att köpa in ett helt nytt verksamhetssystem. Kunde det inte vänta tills efter det planerade samgåendet mellan Sif och HTF? Det besked som gavs var att beslutet var fattat och upphandlingen skulle genomföras.
MedWind, systemstödet för förbundets medlemsregister, ansågs vara ett malätet lapptäcke. Systemet underhölls inte längre av Microsoft. Sif var därmed beroende av en handfull konsulters kompetens. Dessutom saknade organisationen ett ärende- och dokumenthanteringssystem.
När Sifs verkställande ledning duckade för de stigande kostnaderna och bröt kontraktet med IT-leverantören Kentor gällde det att rädda både ansiktet och allt det arbete som lagts ner under två år.
-Tack vare den gedigna och tydliga kravspecifikationen som stora delar av verksamheten varit involverad i så kunde vi redan under förstudien upptäcka att det bästa var att avbryta samarbetet. Det är naturligtvis bättre att upptäcka det nu än i en senare fas av projektet, meddelade stabschefen Kerstin Christopherson 18 september.
Därefter följde i rask takt, vecka efter vecka, uppmuntrande information på intranätet: "Spårbyte för verksamhetssystemet", "Nedlagt arbete är inte förgäves" och "MedWind - nu ännu mer Wind i seglen!!!" Plötsligt var det möjligt att på egen hand (Sifs IT-enhet) modernisera den tidigare så hopplöst föråldrade databasen och bygga ut den med nya funktioner. Efter en uppgradering av den grundläggande systemarkitekturen har datasystemen snabbats upp med 80 procent i snitt. Svarstiderna i medlemsregistret har mer än halverats. Och broar byggs nu mellan MedWind, telefoni och webb.
Att inleda en ny stor IT-upphandling finns det inte tid till, eftersom samgåendet med HTF tar stora resurser i anspråk under hela 2007.
Hur mycket arbetstid som över hundra anställda lagt ner på att modernisera verksamhetssystemet är svårt att uppskatta. Ytterligare ett konsultföretag har varit inblandat. IRM fick betalt för att rigga själva upphandlingen.
-Vi gjorde ett gediget arbete. Vi har lärt oss massor. Nu kan vi öka effektiviteten i våra befintliga system, konstaterar Kerstin Christopherson.

BJÖRN ÖIJER

I morgon: Kentor drog längsta strået

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.