Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Chefer får skarp kritik på Utbildningsradion

En ledarskapsenkät på UR visar att bara cirka en tredjedel av personalen har förtroende för ledningen. För Sifklubben kommer det inte som någon överraskning. Man har dragits med problem i många år.<br />
Publicerad
- Vi var egentligen emot att man gjorde en sådan här enkät, för vi tyckte att man skulle ta itu med problemen på en redaktion som var särskilt utsatt. I stället ville företaget göra den här stora utslätade enkäten som skulle ha bäring på cheferna, säger Monika Björnson-Rzewuski, Sifklubbens vice ordförande.
Hon tror att problemen sitter så djupt att det blir svårt, om inte omöjligt, att komma till rätta med dem.
- Även om det kommer in nya chefer så präglas de snart av kulturen som råder. Det är en chefsdevot inställning som har satt sig i företaget. Det finns ingen respekt för medarbetarna, säger Monika Björnson-Rzewuski.
Hon får medhåll av huvudskyddsombudet, Sven-Olov Andersson.
- Det har varit dålig personalvård de senaste åren. Det verkar som om cheferna inte är färdigutbildade.
Monika Björnson-Rzewuski har försökt ta hjälp av förbundet.
- Vi är faktiskt inte nöjda med den hjälp vi får på vissa nivåer i Sif centralt heller. De skulle behöva ta en ideologisk dusch ibland.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.