Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Hemlig chefsgrupp kan svälla

Sifs grupp för chefer som inte vill vara med i fackklubben på företaget vidgas. Nu ska även mellanchefer i arbetsgivarställning få vara med.<br />
Publicerad
Sifmedlemmar som är vd:ar eller sitter i företagets ledning har länge kunnat stå utanför den lokala klubben. I stället har de kunnat begära att vara med i en särskild grupp, kallad FA99, som sköts av förbundskansliet i Stockholm. I ett läge där de behöver hjälp av facket ska de inte behöva gå via klubben och söka stöd hos dem de normalt förhandlar mot i egenskap av chef, utan kan vända sig till avdelningen direkt.
I Sifs stadgar heter det att man "i undantagsfall" kan ingå i denna grupp. Samtidigt som Sif nu ändrar namnet på FA99 till Centrala gruppen, öppnar man för fler medlemmar.
Anledningen är att arbetsorganisationen förändrats sedan gruppen kom till, och att regelverket behöver moderniseras, uppger Sixten Frixon, förbundssekreterare på Sif.
- I dag finns det mellanchefer som har befogenhet att göra överenskommelser med de anställda och som behöver en annan företrädare än den lokala klubben. Även framöver kommer inställningen att vara restriktiv.
Sixten Frixon tror inte att ändringen kommer att innebära att Centrala gruppen sväller.
- Nej, det är inte alla chefer som upplever att de behöver den hjälpen.
Centrala gruppen har nästan 1 800 medlemmar. Totalt är ungefär 60 000 chefer, projektledare och specialister i ledande befattning med i Sif.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.