Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Sif positivt till tjänstledighet för att prova nytt jobb

Att man har kvar den trygghet som en fast tjänst innebär och ändå kan testa ett nytt jobb ökar rörligheten på arbetsmarknaden. Därför är Peter Hellberg, Sifs förste vice ordförande, positiv till förslaget som ska presenteras på socialdemokraternas kongress.
Publicerad
Möjligheten att ta tjänstledigt för att prova nytt jobb är en prioriterad fråga inom Sif. Politikerna ska uppvaktas, men i första hand ska avtal träffas med arbetsgivarna.
- När beslut fattas om vilka krav som ska drivas i avtalsrörelsen ligger frågan med där, säger Kåre Grebäck på Sifs förhandlingsenhet.
Nu går socialdemokraterna före, inför kongressen stöder partiledningen ett förslag om lagstadgad rätt till tjänstledigt.
- Vi ser det som positivt att anställda kan känna trygghet i en fast anställning och testa på något helt annat, säger Peter Hellberg.
Teknikarbetsgivarna har uttalat oro för ökade kostnader för rekrytering.
- I dagens arbetsliv finns mängder med tillfälliga anställningar, det är många som har en osäker situation och inte kan ta lån. Det är inte mer än rättvist att man delar på den bördan som osäkerheten innebär. Det är det pris man får betala om man vill undvika en inlåsningseffekt, säger Peter Hellberg.
Tanken är att tjänstledigheten precis som friåret ska ge arbetslösa vikariat. Baksidan med friåret är att den som varit ledig riskerar att tappa i lön, visar en undersökning som TCO låtit göra.
- Om man tecknar kollektivavtal om tjänstledighet för att testa nytt jobb skulle vi ha en skrivelse om att den som varit ledig ska ha motsvarande löneutveckling som de som varit där, säger Peter Hellberg.
Lagstiftas möjligheten till tjänstledighet kan garantier för löneutvecklingen föras in i avtal. Tänkbart är också enligt Peter Hellberg att reglera hur långt i förväg man ska begära ledigt. Att man tagit ledigt en gång för att pröva nytt jobb ska inte utesluta att man kan göra det fler gånger.
De drygt 200 000 som har staten som arbetsgivare har avtalad rätt att ta ledigt upp till tre år för att prova annan tjänst inom staten.
I dag ger lagen möjlighet att ta tjänstledigt i upp till sex månader för att starta eget företag. Ledig kan också den vara som studerar, gör militärtjänst, vårdar barn eller närstående.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Så funkar arbetstidsförkortning

Kortare arbetstid stod högt på Unionenmedlemmarnas önskelista inför årets avtalsrörelse. Hur arbetstiden krymps kan variera mellan företag och till och med inom samma företag. Kollega har kollat hur det funkar i praktiken.
Johanna Rovira Publicerad 4 april 2025, kl 06:01
Arbetstidsbank - så funkar det. En man vid ett skrivbord med en stor klocka framför ansiktet.
Arbetstidsbank - hur funkar det? På vissa företag kan anställda använda arbetstidsbanker för att gå tidigare från jobbet eller få extra semesterdagar Foto: Colourbox.

Parterna har kommit överens om arbetstidsförkortning på flera områden där det hitintills har saknats. Där det redan förekommer  plussas ytterligare ungefär en dag på den befintliga timbanken.  

På många företag fungerar förkortningen som en arbetstidsbank eller ett arbetstidskonto, där det sätts in x antal timmar som tjänstemännen sedan kan plocka ut,  till exempel för att gå tidigare från jobbet eller för extra semesterdagar. På vissa håll kan anställda välja fritt mellan tid, reda pengar och extra pensionsavsättningar. 

Kontot för arbetstidsförkortningen är separerad från andra konton som exempelvis flextid. 

Kollega har ringt runt olika klubbar på företag som har arbetstidsförkortning för att kolla hur det fungerar i praktiken. 

Gunnar Palmberg, Unionenordförande på Skanska Stockholmsklubben: 

Vi har 40 timmars arbetstidsförkortning om året. Timmarna tjänas först in under ett intjänandeår, därefter kan man plocka ut ledig tid i dialog med arbetsgivaren, precis som med all annan ledighet.  Har man timmar kvar vid semesterårets slut, vid månadskiftet mars-april,  får man i stället pengar.  De kvarvarande timmarna kan inte omvandlas till extra pension. 

Martin Nyman, klubbordförande på Holmen Iggesund:

Hos oss på Iggesund har vi 63 timmars arbetstidsförkortning om året och  tillämpar ett lokalt avtal som vi kallar ATK treval.  Vi kan välja mellan ledig tid, mer pension eller pengar, beroende på vilken fas i livet man befinner sig.  Man kan också välja att splittra potten och ta exempelvis en tredjedel i tid, en tredjedel i pengar och en tredjedel i pension, eller hur man nu vill dela upp det.  

Ann-Christin Andersson, avgående sammankallande för Unionenklubben på Samhall:

På Samhall har vi 58 timmar och 20 minuters arbetstidsförkortning per år på en heltidstjänst. Vi har först ett intjänandeår då vi tjänar in tiden och den går varken att växla mot pengar eller extra pension. Först när man slutar  får man ut eventuell resterande tid i pengar. 

Jag tar ofta ut enstaka timmar, men det går också att ta ledigt hela dagar. Säger man till i förväg brukar det aldrig vara något problem att få ledigt, men många hos oss har mycket att göra och har svårt att plocka ut tid så kontona bara växer och växer. 

Christer Persson, klubbordförande på Akzo Nobel, Malmö:

Vi har 84 timmar per år i arbetstidsförkortning, och får ta ut timmarna när vi vill om möjlighet finns, till exempel för att gå hem tidigare från jobbet. Är det några timmar kvar på kontot vid årets slut så får man ut ett engångsbelopp, kontot nollställs varje nytt år. 

Roger Jansson, klubbordförande Sandvik Coromant, Gimo: 

Vi har för närvarande 32 timmar om året som vi tjänar in i förväg – det blir en dag per jobbat kvartal. Vi kan välja mellan att ta ut timmarna i ledig tid, pengar eller som extra pensionsavsättning. Själv har jag valt tid och jag har aldrig några timmar  kvar när kontot nollställs. Men skulle det bli timmar över får man ut det i pengar. 

Simon Salomonsson, ordförande i Vattenfall sektion12, försäljning och service, Umeå. 

– Lejonparten av oss anställda på Vattenfall har 63 timmar arbetstidsförkortning, men det finns lokala avvikelser. Du får timmar så fort du börjar, men om du till exempel anställs ett halvår in på året så får du bara halva antalet timmar och så vidare. 

–  Timmarna kan inte växlas mot pengar eller pension, men använder man inte upp dem, omvandlas de automatiskt till pension vid årets slut. Är du över 65 år eller under 25 år så får du i stället ut resterande timmar i lön. 

 

 

 

Övriga avtal som har kortare arbetstid: 

Gröna arbetsgivare

I avtalet för virkesmätning finns arbetstidsförkortning på drygt 65,2 timmar per år.

Sveriges Textil- och modeföretag samt Teknikarbetsgivarna.

Varje vecka avsätts 82 minuter till en tidbank. Den som jobbar tvåskift får 202 minuter per vecka.

Industriarbetsgivarna:  I avtalen för gruvor, svetsmekanisk industri, stål, metall och byggnadsämne finns arbetstidsförkortning på fyra dagar per år.