Förutom sina vanliga arbetsuppgifter jobbade hon 25 procent som processutvecklare. I våras blev hon tillfälligt sjukskriven under graviditeten. En vecka innan hon skulle komma tillbaka blev hon uppringd av sina närmaste chefer som meddelade att hon skulle bli av med tilläggstjänsten. Med den försvann också ersättningen på 1 000 kronor i månaden.
- De tog ifrån henne ansvaret och pengarna och sa att hon borde inse att hon inte kunde sköta arbetet medan hon var gravid, säger Sifklubbens representant.
Sedan utlystes en tjänst med samma arbetsbeskrivning internt.
Medlemmen kontaktade Sif som ansåg att företaget brutit mot både medbestämmande- och jämställdhetslagen. De två cheferna förnekade att de sagt att hon blev av med tjänsten för att hon var gravid. Efter förhandlingar gick de med på att hon skulle få tillbaka tillägget retroaktivt och garanteras en likvärdig befattning efter barnaledigheten. Dessutom får hon ett symboliskt skadestånd på 5 000 kronor.
- Det jobbigaste för henne var att känna att hon inte dög för att hon var gravid. Nu har hon fått kämpa med det hela graviditeten, säger Sifklubbens representant.
Enligt jämställdhetslagen får man varken diskriminera någon direkt eller indirekt på grund av kön. Enligt MBL måste arbetsgivaren förhandla med facket vid viktigare förändringar av någons arbetsuppgifter.
JÖRAN LINDEBERG