Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Facken ger regeringen bakläxa på las-förslag

Sif och TCO kan inte acceptera det förslag till ändringar i anställningsskyddet som regeringen och samarbetspartierna lagt fram. Det framgår av de båda organisationernas remissvar.<br />
Publicerad
Förslaget går ut på att minska de otrygga anställningarna. Bland annat ska skyddet för föräldralediga stärkas. Dessutom ska företrädesrätt till nya jobb gälla för den som varit anställd hos en arbetsgivare i sex månader, mot dagens tolv. Undantaget som upprör facket är de fria visstidsanställningarna. Det är en ny anställningsform som ska ersätta flera olika visstidsanställningar.
Där ska regeln i stället vara ingen företrädesrätt, men fast anställning om man har varit på samma arbetsplats i mer än tolv månader under fem år.
- Vi menar att alla måste omfattas av företrädesrätten om det ska få någon effekt. Om företag använder rullande visstidsanställningar, vilket många gör, måste ju vitsen vara att man får förtur, för att så småningom ha chans till fast jobb, säger Sifs jurist Martin Wästfelt.
Han menar att den stärkta företrädesrätten riskerar att bli ett slag i luften, och att de fria visstidsanställningarna kommer att öka.
- Om bedömningen är att korta anställningar missbrukas av arbetsgivare i dag kommer det här inte att lösa någonting. Om man har en massa anställningsformer och en är helt fri, så kommer arbetsgivarna att använda den.
Ett exempel: Lisa har anställts i sju månader på företaget Bygg och Skruv för att vara med och bygga en hemsida. När arbetet närmar sig sitt slut initierar företaget ett projekt för att lära personalen att hantera intranätet. Lisa får då inte förtur till anställning i det projektet, enligt det nya förslaget.
- Vi anser att man borde ha det, med den begränsning som finns i dag, nämligen tillräckliga kvalifikationer, säger Martin Wästfelt.
Enligt förslaget finns en tröskel för fria visstidsanställningar. Om en person har varit hos en arbetsgivare i mer än tolv månader under en femårsperiod ska det övergå till en fast anställning. Men enligt Martin Wästfelt kommer det sannolikt att innebära att fler människor får anställningar kortare än ett år.
- Många hade hoppats att utredningen skulle resultera i något som gick att acceptera. Nu får vi utgå från att regeringen tar till sig våra synpunkter och utarbetar en proposition som kommer åt problemet.
Övriga förslag, som förbud att missgynna föräldralediga vid löneförhandlingar och utbildningar, och att uppsägningstid får börja räknas först vid föräldraledighetens slut anser Martin Wästfelt är bra.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Sparkad efter 37 år – chefen läste hans mejl i smyg

När möbelföretagets trotjänare blev sjukskriven passade ledningen på att kontrollera hans mejlkorg. Där hittade de ett förslag om försäljning av mosaikbord i Spanien. Illojalt, ansåg bolaget och avskedade mannen.
Ola Rennstam Publicerad 9 februari 2026, kl 13:01
Närbild på dator med e-post på skärmen, används som illustration till artikel om chefen som läste anställds mejl.
Efter 37 år på möbelföretaget blev säljaren plötsligt avskedad. Arbetsgivarens påstående om att mannen planerat att starta konkurrerande verksamhet tillbakavisas av Unionen som nu stämt bolaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox

Den 60-årige säljaren trodde att mötet med cheferna skulle handla om hans arbetsmiljö. I stället blev han avskedad – efter 37 år på möbelföretaget. Bolaget hävdar att trotjänaren agerat illojalt genom att han försökt starta konkurrerande verksamhet. Men anklagelserna tillbakavisas av Unionen som nu stämt Linköpingsbolaget i Arbetsdomstolen.

”Vår medlem har under 37 år agerat lojalt och med bolagets bästa i åtanke. Hans förhoppning har varit, och är fortfarande att få arbeta på bolaget tills han går i pension.” skriver Elin Lemel, förbundsjurist på Unionen i stämningsansökan.

Chefen gick igenom mejlen under sjukskrivningen

Bakgrunden till avskedet är säljarens sjukskrivning sommaren 2025. Under sjukskrivningen valde platschefen att gå in och läsa medarbetarens mejl – enligt Unionen utan att först informera mannen om detta. I mejlkorgen hittade ledningen ett dokument, som skickats till säljaren, med ett affärsupplägg. Det handlade om att sälja marockanska mosaikbord till svenskar med fritidsboende i Spanien.

Unionen menar att dokumentet inte kan läggas säljaren till last eftersom han varken har skrivit mejlet eller på annat sätt tagit initiativ till förslaget. Själva affärsidén med fokus på marockanska soffbord är dessutom långt från de kontorsmöbler som företaget säljer till arbetsplatser i Östergötland.

”Han har varken förberett eller bedrivit någon konkurrerande verksamhet. Bolaget har heller inte riskerat att lida någon skada på grund av dokumentet eller dess innehåll”, skriver Unionens jurist i stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

Unionen kräver nu 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen och att trotjänaren får sitt jobb tillbaka.

I ett mejl till Kollega skriver bolagets ombud att man uppenbarligen har olika uppfattning om den rättsliga innebörden av det som skett: 
”De här frågorna är nu föremål för rättslig prövning och vi kommer tillsammans med Svensk Handel att svara på dem i Arbetsdomstolen. Då detta är ett pågående ärende så kommer företaget inte att kommentera detsamma under pågående process.”

Får arbetsgivaren läsa din jobbmejl?

Men vad gäller egentligen – får chefen läsa din e-post? Enligt Unionen är utgångspunkten att det inte är tillåtet.

– Arbetsgivaren får inte slentrianmässigt ta del av dina mejl. Och absolut inte det som inte är direkt arbetsrelaterat, säger förbundsjurist Susanna Kjällström på Unionens hemsida.

För att få lov att kontrollera mejlkorgen måste det finnas synnerligen goda skäl – som en välgrundad misstanke om brottslighet eller illojalitet. Det kan exempelvis vara misstankar om ekonomisk brottslighet eller att medarbetaren kontaktat kunder för att ta med dem till en konkurrent.

– Arbetsgivaren ska göra en intresseavvägning mellan företagets intresse och skyddet för ditt privatliv och din integritet. Chefen får inte läsa dina privata mejl, inte ens om de gått via din jobbmejladress, säger Susanna Kjällström.