Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Vaxholmstvisten till EG-domstolen

Arbetsdomstolen beslutade på fredagen att vända sig till EG-domstolen för ett förhandsavgörande om fackets blockad i Vaxholm.<br />
Publicerad
Frågan gäller om Byggnads och Elektrikerförbundets blockad för att få det lettiska bolaget Laval att teckna hängavtal var tillåten. Laval hävdade att blockaden stred mot EG-rätten och stämde de svenska facken. Företaget begärde också ett förhandsavgörande från EG-domstolen, något som de svenska facken satt sig emot.
Arbetsdomstolen konstaterar nu att det finns skäl att vända sig till EG-domstolen. Anledningen är, skriver AD, att EG-rättens innebörd inte är klar.
Arbetsdomstolen var inte enig. En av de sju ledamöterna, LO:s Jörgen Andersson, tyckte att det saknades anledning att vända sig till EG-domstolen.
Sifs förbundssekreterare Margareta Zandén, som också sitter i AD, har en annan uppfattning. Hon anser att domstolen ska begära ett förhandsavgörande.
- En domstol ska döma efter lagen. Vi har tolkat den olika.
- I det här fallet är det tveksamt om den inhemska rätten stämmer överens med EG-rätten.
Arbetsdomstolen kommer att begära att ärendet behandlas med förtur av EG-domstolen. Trots det lär ett avgörande dröja mellan ett och två år.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.