Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Fler arbetsgivare väljer att avskeda

Andelen avskedanden ökar bland dem som blir av med jobbet av personliga skäl. Att avskeda i stället för att säga upp kan bli både enklare och billigare för arbetsgivarna, enligt Sifs jurist Margareta Holmberg.<br />
Publicerad
Den som blir avskedad måste lämna arbetsplatsen omedelbart, utan uppsägningslön. Men för att en arbetsgivare ska ha rätt att avskeda personal krävs synnerligen allvarliga orsaker, till exempel stöld eller våld.
Enligt en genomgång av domar hos Arbetsdomstolen som tidningen Lag & Avtal gjort har det blivit vanligare att arbetsgivare avskedar där det i stället skulle ha varit fråga om uppsägning av personliga skäl, som mest. Margareta Holmberg känner igen bilden.
- Vi har exempel på Bilprovningen där det varit väldigt tydligt. Där har arbetsgivaren avskedat när det ibland inte ens funnits skäl till uppsägning.
Enligt Lag & Avtal avgjorde Arbetsdomstolen förra året 12 mål där någon hade blivit av med jobbet av personliga skäl. I elva av fallen var det fråga om avskedanden. Bara i två fall fick arbetsgivaren rätt.
Anledningen till denna trend kan vara ekonomisk. Visserligen är skadeståndet för ett felaktigt avskedande 20 000 kronor högre än för en felaktig uppsägning, men arbetsgivaren slipper betala lön under den tid det tar tills domstolen har avgjort tvisten.
- Om vi ogiltigförklarar en uppsägning ska den anställde gå kvar och få lön. Vid avskedanden händer det dessutom att arbetsgivare begär att få göra avräkning på skadeståndet, eftersom medlemmen ofta har haft a-kassa under tiden som processen pågår. Skulle det medges avräkning i en dom blir det i slutändan samhället som får stå för kostnaderna, säger Margareta Holmberg.
En annan orsak är att det är lättare för arbetsgivaren att avskeda, eftersom man då slipper att dagligen konfronteras med den man vill göra sig av med.
För att sätta stopp för utvecklingen tror hon att det krävs större ekonomiska konsekvenser för de arbetsgivare som missbrukar avskedandet som ett sätt att bli av med folk.
- Om arbetsgivare inte har andra skrupler så brukar ekonomiska argument bita.
För att det ska vara genomförbart anser Margareta Holmberg att det måste komma signaler från statsmakterna.
- Jag har svårt att tänka mig att domstolarna självständigt skulle börja utdöma väldigt mycket högre skadestånd.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.