Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Arbetsgivare vill tvinga facket till tystnad

När fackklubbens ordförande kontaktade medlemmar som hotades av uppsägning fick hon en skriftlig varning från arbetsgivaren, Anovo Nordic i Kristinehamn. Nu stämmer Sif bolaget och kräver 300 000 kronor i skadestånd.<br />
Publicerad
I somras blev det klart att Anovo Nordic ville säga upp sex tjänstemän på grund av arbetsbrist. Klubbens ordförande Jane Larsson och ytterligare en styrelsemedlem tog då kontakt med medlemmarna och frågade om deras anställningstid och kvalifikationer, och om de ansåg sig klara andra arbetsuppgifter än de som de jobbade med. Enligt Jane Larsson är det ett naturligt agerande, och något facket gjort flera gånger tidigare.
Men arbetsgivaren ilsknade till och hävdade att Jane Larsson och hennes kollega brutit mot sina skyldigheter genom att informera personalen innan uppsägningarna var verkställda. I en skriftlig erinran hotas de med att en upprepning kan leda till avskedande.
På det sättet har arbetsgivaren försökt få de förtroendevalda att avstå från sina fackliga uppdrag och försvårat det fackliga arbetet på företaget, anser Sif som kräver ett skadestånd på sammanlagt 300 000 kronor i Arbetsdomstolen. Påståendet om att de skulle ha brutit mot en påstådd tystnadsplikt "är felaktigt och tyder på att arbetsgivaren varken förstår eller respekterar de fackliga förtroendemännens uppgifter", skriver Sif i stämningen.
- Sifs jurister tar allvarligt på det här, säger Jane Larsson som inte tror att det handlar om en isolerad företeelse.
- Jag tror inte att vår klubb är ensam om det här. Det håller på att bli vanligare.
Hon upplever att klimatet har förändrats, även om det också tidigare har kunnat vara tufft att jobba fackligt.
- Men man har alltid haft full respekt för varandra. Jag känner mig inte respekterad när jag får en skriftlig varning när jag gör det jag ska och hjälper mina medlemmar.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.