Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

SVT fortsätter vägra löneanalys

Sveriges television vill fortfarande inte göra den översikt som facket kräver för att komma åt osakliga löneskillnader. Nu drivs frågan till central förhandling. Men det stora problemet är visstidsanställningarna.
Publicerad
I avtalet mellan Sif och arbetsgivareorganisationen SRAO står att endera parten kan begära en löneanalys inför de lokala löneförhandlingarna. Enligt facket vill SVT ändå inte genomföra en ordentlig översikt. Frågan har dryftats sedan februari.
- Nu blir det central förhandling om brott mot kollektivavtalet, säger Sifklubbens vice ordförande Gun Karlsson.
Den stora frågan för facket är dock de visstidsanställda, som numera utför 30 procent av SVT:s arbete. Därför har Sif sedan den 3 mars stoppat företagets möjlighet att anställa personal under arbetstoppar, eftersom man anser att den missbrukats.
Frågan är hur effektiv åtgärden blir. SVT använder sig i allt större utsträckning av bemanningsföretag.
- Att ta in personal genom bemanningsföretag är ett sätt att slippa ha fast anställda, och det kostar. Jag får inte ekvationen att gå ihop, säger Sifklubbens ordförande Tommy Eklund.
Företaget har också slarvat med visstidsanställdas sociala avgifter.
- Vi har hittat medarbetare som jobbat sen -94 och som inte fått sin tjänstepension inbetald. Och det är nog bara toppen av ett isberg, säger Gun Karlsson.

JÖRAN LINDEBERG

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Begärde ersättning för resor – blev av med jobbet

En anställd på ett utländskt flygbolag blev uppsagd efter att han krävt ersättning för ökade resekostnader. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen och kräver att medlemmen får 190 000 kronor i skadestånd och jobbet tillbaka.
David Österberg Publicerad 24 augusti 2026, kl 05:59
Flygplan
En anställd på ett flygbolag blev av med jobbet när han protesterade mot schemaändringar. Nu stämmer Unionen företaget i Arbetsdomstolen. Colourbox

Mannen arbetade med flygbolagets fraktverksamhet på Arlanda. När företaget utökade verksamheten förändrades mannens schema och han tvingades därför att åka till jobbet både tidiga morgnar och eftermiddagar samma dag. Schemat innebar fler resor och efter att ha vänt sig till Unionen för rådgivning krävde han ersättning för ökade resekostnader. Kort därefter gav företaget honom en skriftlig varning och en uppmaning att läsa på om företagets löneregler. 

Problemen med schemaläggningen fortsatte sedan, enligt stämningsansökan. Mannens schema ändrades ofta med kort varsel, vilket gjorde det svårt att planera vardagen.

Chefen slog mannen på armen

I december förra året diskuterade mannen schemaläggningen med sin närmaste chef. Chefen blev då, enligt stämningsansökan, arg och slog mannen tre gånger på armen. Händelsen anmäldes till en högre chef och den närmaste chefen ska senare ha bett om ursäkt inför kollegor. Unionen anser dock att bolaget inte genomförde någon tillräcklig utredning eller hantering av situationen.

Unionen kräver 190 000 i skadestånd

I mars i år meddelade företaget att mannen skulle sägas upp av personliga skäl. Enligt arbetsgivaren hade han bland annat brustit i samarbetsförmåga och inte följt sina arbetsscheman. Bolaget hänvisade också till den tidigare varningen.

Enligt Unionen saknas sakliga skäl för uppsägningen. Fackförbundet stämmer därför flygbolaget i Arbetsdomstolen och kräver att mannen får 190 000 kronor i allmänt skadestånd och jobbet tillbaka.