Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Arbetsgivare kollar sjukdom före anställning

Att hitta ett nytt jobb om man varit sjuk blir svårare. Allt oftare kräver arbetsgivare ett utdrag från försäkringskassan vid nyanställning. Avsikten är att se hur stor sjukfrånvaron varit.
Publicerad
- Antalet arbetsgivare som begär utdrag kommer att öka eftersom sjukfrånvaron blir dyrare, säger Företagarnas chefsjurist Jens Karlsson.
Det är i takt med diskussionerna om arbetsgivarnas ökade ansvar för sjukpenningen som också fler företag börjat kontrollera hur ofta och mycket någon varit sjuk, enligt Jens Karlsson. Läkarintyg bedöms inte som lika intressant, eftersom det är svårt att fånga in psykiska problem och värk i dem.
Drygt en fjärdedel av företagen har försökt säga upp långtidssjukskrivna enligt Företagarpanelen där drygt 4 000 svarat. När arbetsgivarna efter nyår får betala 15 procent av sjukpenningen kommer fler långtidssjuka sägas upp tror Jens Karlsson. Detta trots att de som sätter in rehabilitering slipper kostnaden.
- Fler kommer att jobba med rehabilitering. Då kommer det att visa sig att vissa personer inte kan arbeta i företaget, säger Jens Karlsson.
Men sjukdom är inte grund för uppsägning.
- När alla möjligheter att komma tillbaka utretts, då kan man säga upp, säger Jens Karlsson.
Anställningsskyddet för den som är sjuk är starkt enligt facket. Först ska arbetsuppgifterna anpassas. Fungerar inte det ska en omplaceringsutredning göras, den kan leda till en omorganisation.

CHRISTINA SWAHN

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Chef får halv miljon – efter att ha fått sparken

En ekonomichef på ett byggbolag blev avskedad. På helt felaktiga grunder ansåg han och Unionen, som tog fallet till domstol. Nu är parterna överens om förlikning, som ger mannen 500 000 kronor.
Sandra Lund Publicerad 19 maj 2026, kl 06:02
En persons hand syns i bild, den signerar ett dokument
Den ekonomichef som blev avskedad får nu en halv miljon kronor efter en förlikning mellan fack och arbetsgivare. Foto: Jessica Gow/TT

Mannen hade knappt jobbat i ett halvår på bolaget, där han skulle ansvara bland annat för budgetering och affärsutveckling. Ett halvår senare ville bolaget köpa ut honom, men han vägrade.

Då inledde arbetsgivaren en process för att bli av med honom. Orsaken till det ska ha varit olika syn på vem som egentligen skrivit under en blankett, som skulle skickas in till ett fondbolag där vissa anställda hade sina pensionsförsäkringar. Bolaget anser att chefen förfalskat vd:ns namnteckning.

Får en halv miljon efter förlikning

Ekonomichefen och hans fackförbund Unionen menar att det inte stämmer, och att chefen saknade skäl att sparka honom. Därför stämde man bolaget till Arbetsdomstolen (AD), vilket Kollega tidigare berättat.

Unionen yrkade då på dryga 160 000 kronor för bland annat utebliven lön, tjänstepension och bilförmån. 

Samt ett allmänt skadestånd på 190 000 kronor.

Nu har parterna i stället kommit överens i en så kallad förlikning. Mannen får nu 500 000 kronor.