Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Central förhandling om uppsägning på SVT

Efter 17 år tvingas en medarbetare på Dövas tv i Leksand sluta. Sifklubben anser att företaget bryter mot turordningen.
Publicerad
Dövas tv togs över av SVT från De dövas Riksförbund år 2000. I och med övertagandet åtog man sig att driva verksamheten vidare i samma omfattning som tidigare. Men det löftet spricker med SVT:s besparingsåtgärder, anser Sifklubbens ordförande Tommy Eklund. Ledningen planerar att flytta hela Leksandsverksamheten till Falun, något som inte är förenligt med uppdraget på Dövas tv.
- Hela kulturen på SVT i Leksand är anpassad för döva, och då främst barndomsdöva, som inte har något annat språk. De hörande har fått anpassa sig efter de döva, som ska utgöra minst 50 procent av de anställda. Nu vill man göra tvärtom.
Många av de döva anställdes med lönebidrag. Nu löper tiden ut för lönebidragen. Men Tommy Eklunds anser att SVT borde ha råd att finansiera verksamheten ändå.
- Vi är anslagsfinansierade, så det borde finnas pengar till det här. Vi har en etisk och moralisk skyldighet att bevara den här kulturen. Tanken är att barndomsdöva ska få ett språk till, svenskan.
Den person som nu sagts upp har jobbat i företaget i 17 år med bland annat dekor. Sifklubben hävdar att det är brott mot turordningen och hävdar dessutom att SVT inte fullgjort sin skyldighet att göra en omplaceringsutredning.
När det gäller frågan om ett eventuells avtalsbrott i överenskommelsen mellan SVT och Staten gällande omfattningen av verksamheten på Dövas tv är det upp till Public Servicekommittén att utreda.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Deltidsanställda blåstes på övertidsersättning

Nya regler skulle sätta stopp för orättvisan mot deltidsanställda. Men fem anställda vid Landvetters flygplats nekades ändå övertidsersättning. Förklaringen från arbetsgivaren: övertiden var frivillig.
Ola Rennstam Publicerad 19 oktober 2026, kl 06:00
Deltidsanställda på ett företag vid Landvetters flygplats fick lägre ersättning för övertidsarbete än de heltidsanställda. Ett brott mot kollektivavtalet anser Unionen, som stämt företaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox/AI-montage Ola Rennstam

Samma jobb ska ge samma övertidsersättning, oavsett om du arbetar heltid eller deltid. Det var ett av Unionens viktigaste krav i den senaste avtalsrörelsen. Till slut lyckades facket få arbetsgivarsidan att acceptera en ändring av kollektivavtalet som innebar att den lägre ersättningen för deltidsanställda slopades.

Men trots överenskommelsen har de gamla reglerna levt kvar på ett företag vid Landvetters flygplats. Där har fem deltidsanställda gått miste om övertidsersättning som heltidsanställda kollegor fått. 

Unionen: Övertiden var inte frivillig

Arbetsgivaren hävdar att övertidsarbetet har varit frivilligt från medarbetarnas sida och att de därför inte omfattas av reglerna om övertidsersättning. Unionen gör en helt annan bedömning och har nu stämt företaget för brott mot kollektivavtalet.

– Det här är medlemmar som har varit ansvarstagande och ställt upp för att verksamheten ska fungera. Då ska man ha betalt i enlighet med kollektivavtalet på samma sätt som sina heltidsanställda kollegor, säger Lena Isenstam, förbundsjurist på Unionen.

Kan en arbetsgivare undvika övertidsersättning genom att hävda att arbetet var frivilligt?

– Nej, vi delar inte synen på frivillighet. Arbetet har skett på arbetsgivarens initiativ och i verksamhetens intresse, då finns det inget utrymme för så kallad frivillig övertid. När du på det här sättet arbetar mer än ditt arbetstidsmått är det frågan om övertid och då ska det utgå övertidsersättning.

Olika ersättning kan vara diskriminering

Personalen på Landvetterföretaget arbetar bland annat med incheckning av resenärer. När flyg blir försenade kan de behöva stanna kvar efter arbetstid. Vid sådana tillfällen har heltidsanställda fått övertidsersättning, medan deltidsanställda inte har fått motsvarande summa. 

Enligt Unionen innebär det  ett missgynnande av deltidsanställda som strider mot med diskrimineringslagstiftningen.

Unionen kräver 228 000 kronor i skadestånd

Saken ska nu avgöras i Arbetsdomstolen. Sammanlagt kräver facket drygt 228 000 kronor i skadestånd. Av summan gäller 75 000 kronor skadestånd till förbundet för kollektivavtalsbrott och 20 000 kronor till var och en av de fem medlemmarna.

Unionen ser i nuläget ingen tendens att fler arbetsgivare har börjat ta efter företaget på Landvetters flygplats.

– De allra flesta arbetsgivare gör rätt så detta är ett undantag. Men vi ser allvarligt på varje arbetsgivare som inte följer våra kollektivavtal. Företagets agerande är helt obegripligt för mig, säger hon. 

Fotnot: Kollega söker arbetsgivaren för en kommentar.